مشاوره رایگان 09192124919

 کسانی که در صنعت پلاستیک و پلیمر فعالیت دارند با انواع گرانول آشنا هستند. گرانول مواد اولیه برای تولید محصولات پلاستیکی در خط تولید صنعت پلاستیک است. گرانول کاربرد بسیار زیادی در صنعت دارد و برای تولید مواد پلاستیکی، کابل های برق و حتی برای بسته بندی محصولات مورد استفاده قرار می گیرد. این مواد اولیه محبوبیت بالایی در صنایع تولید مواد پلاستیکی دارند. زیرا دارای ویژگی های خاصی نظیر بهبود فرایند ذوب، عدم تولید آلودگی و صرفه جویی در وقت می باشند. در واقع عواملی نظیر رنگ مصرفی، خلوص مواد و نوع پلاستیک بر روی قیمت گرانول و گرانول پلاستیکی  تاثیرات زیادی دارد.

 

گرانول چیست

در صنایع مختلف مواد اولیه جزو مهمترین محصولاتی هستند که برای تولید محصول نهایی استفاده می شوند. در صنایع پلاستیک گرانول جزو مواد اولیه محسوب می‌ شود که خواص منحصر به فردی دارد.‌ از این رو برای تولید واشر، لاستیک و محصولات پلاستیکی از انواع مختلف گرانول به عنوان مواد اولیه مورد نیاز استفاده می کنند. از گرانول برای تولید محصولات جدید از ضایعات پلاستیکی و بازیافت پلاستیک هم بهره می گیرند‌. این مواد اولیه دارای ساختاری به شکل دانه دانه هستند. همچنین از آن برای تولید محصولات زیادی که با استفاده از پلاستیک تولید می شود هم استفاده می کنند. به عنوان مثال گرانول برای تولید بخش های پلاستیکی وسایل و لوازم تحریر به کار می رود. نکته مهمی که برای استفاده از گرانول در صنایع پلاستیک باید مد نظر قرار داد این است که گرانول به عنوان مواد اولیه برای افزایش کیفیت محصول نهایی باید کیفیت بسیار بالایی داشته باشد.

 

گرانول آبی

 

تقسیم بندی انواع گرانول

امروزه در صنایع تولید محصولات پلاستیکی و ضایعات پلاستیک از انواع مختلف گرانول استفاده می کنند. گرانول از لحاظ نوع ساخت و کیفیت انواع مختلفی دارد. از این رو به چند دسته تقسیم بندی می شود که با نام گرانول  پلی اتیلن، پلی پروپیلن، پلی کربنات و غیر شناخته می شود. قیمت و کیفیت هر یک از انواع مختلف گرانول بر اساس نوع مواد مورد استفاده در تولید گرانول متفاوت است.‌

  1. گرانول پلی اتیلن

گرانول پلی اتیلن یکی از انواع مختلف گرانول محسوب می‌ شود که در تولید ظروف و وسایل پلاستیکی مانند بطری های شیر، قاشق های پلاستیکی ،کیسه و دبه استفاده می شود. این محصولات در صنایع بسته بندی کالا، صنایع تولید لوازم خانگی و لوازم منزل و حتی در صنایع عایق و پوشش کاربرد بسیار زیادی دارند. گرانول پلی اتیلن خود به چند دسته گرانول پلی اتیلن سبک، خطی و سنگین تقسیم بندی می شود. ‌

  1. گرانول پلی پروپیلن

گرانول پلی پروپیلن دارای ساختار درشت است. از این محصول به عنوان مواد اولیه در تولید محصولات پلاستیکی به کار می رود. از این نوع گرانول در تولید محصولاتی نظیر کابل و سیم استفاده می شود. برای استفاده از گرانول پلی پروپیلن در صنعت ابتدا آن را ذوب و سپس شکل دهی می کنند. خرید پلی پروپیلن گرانول برای استفاده وارد دستگاه پلاستیک ساز می شوند و در بازیافت ضایعات پلاستیکی کاربرد بسیار زیادی دارند.

 

گرانول سفید

 

  1. گرانول پلی کربنات

یکی از انواع گرانول با نام گرانول پلی کربنات شناخته می شود که در برابر دما مقاومت بسیار بالایی دارد.‌این نوع گرانول در صنعت بسیار پرکاربرد است. گرانول پلی کربنات دارای ظاهر شفاف می باشد و در بخش های مختلف ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. این گرانول در سایزهای مختلفی تولید می شود و در برابر ضربه و نور خورشید مقاومت بالایی دارد.

  1. سایر گرانول ها

گرانول ها به چند دسته دیگر هم تقسیم بندی می شوند که با نام گرانول پلی استایرن و گرانول پی وی سی شناخته شده اند. گرانول پلی استایرن در برابر حرارت مقاومت بسیار بالایی دارد. این محصول دارای قابلیت کشسانی و انعطاف پذیری است. گرانول پی وی سی در دو نوع انعطاف پذیر و سخت وجود دارد که به عنوان مواد اولیه در صنعت، شیلنگ سازی و سیم و کابل همچنین تولید کفپوش ماشین و کفش مورد استفاده قرار می گیرد.

گرانول پلیمری

گرانول پلیمر نیست بلکه یک ساختار پلیمری بوده که جزو مهمترین مواد اولیه در صنایع تولید محصولات پلاستیکی است. در واقع گرانول شکلی از پلیمر می باشد که کاربرد زیادی در صنایع تولید محصولات پلاستیکی دارد. از انواع مختلف گرانول در تولید محصولات مختلفی استفاده می کنند. این محصولات دارای ویژگی‌ ها و مشخصات متفاوتی هستند. قیمت گرانول بسته به عوامل مختلفی متغیر است. در واقع کیفیت مواد مصرفی و کیفیت دستگاه و نوع گرانول پلاستیک بر روی قیمت گرانول پلیمری تاثیرات بسیار زیادی دارد. این مواد اولیه به شکل دانه ای بوده و در تولید قطعات پلاستیکی و بازیافت پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع گرانول هزینه تولید را کاهش می دهد. به این صورت که با تولید ضایعات پلاستیک به انواع گرانول و استفاده مجدد آن در صنایع تولیدی در هزینه تولید صرفه جویی می شود. این موضوع یکی از مهمترین ویژگی ها و مزایای استفاده از گرانول است.

 

گرانول رنگی

نحوه تولید گرانول پلیمری

برای تولید انواع گرانول از دستگاهی استفاده می کنند که گرانول در آن ذوب می شود. این دستگاه که با نام اکسترودر شناخته می‌ شود دارای یک قطعه ای به نام کاتر است که پلیمر را در هنگام خروج قطع می کند و در نهایت مواد بازیافتی تبدیل به دانه های گرانول می شوند. در واقع برای تولید گرانول از مواد ضایعاتی و مواد بازیافتی استفاده می کنند.‌ امروزه با وجود اینکه قطعات پلاستیکی و پلاستیک زیست تخریب پذیر قابلیت بازیافت دارند پس از خرابی مجدد بازیافت می شوند و در چرخه تولید قرار می گیرند. این محصولات پلاستیکی فرسوده با هدف ساخت گرانول مورد بازیافت قرار می گیرند و بعد از جداسازی و شستشو در طی فرایندی به شکل گرانول تولید می‌ شوند و مجدد برای تولید قطعات پلاستیکی در صنایع تولید پلاستیک و پلیمر بکار می روند. گرانول به عنوان مواد اولیه در صنایع تولید مواد پلاستیکی استفاده می شود.

انواع خط تولید گرانول

گرانول با استفاده از چند روش تولید می‌ شود این روش ها با نام خط تولید گرانول خشک و گرانول رشته‌ای شناخته می شوند. در تولید این محصولات از ماشین آلاتی استفاده می کنند که روند تولید را با سهولت همراه می سازد. در واقع این ماشین آلات با استفاده از تکنولوژی روز تولید شده اند و در کیفیت گرانول تاثیرات بسیار زیادی دارند.

 

خط تولید گرانول

 

خط تولید گرانول خشک

یکی از انواع خط تولید گرانول با نام گرانول خشک شناخته می‌ شود که در آن از ماشین آلاتی استفاده می کنند که نیاز به دقت بیشتری دارند. در این روش تولید پلاستیک های خرد شده را که از مواد بازیافتی به دست می آیند با استفاده از دستگاه ذوب می کنند‌. زمانی که از صافی مخصوص عبور کردند با استفاده از تیغه های دستگاه به اندازه هایی برش داده می شوند. مواد به دست آمده وارد دستگاه مکنده شده و در زمان کوتاهی سرد و خشک می شود. گرانولی که با استفاده از این روش تولید به دست می آید برای تولید قطعات پلاستیکی در صنایع پلاستیک کاربرد بسیار زیادی دارد. در این دستگاه مواد از یک صافی فلزی عبور داده شده و در ادامه پلاستیک ذوب می شوند. در واقع هر یک از روش های تولید گرانول نیاز به ماشین‌آلاتی با دقت بالا دارند.

خط تولید گرانول رشته ای

یکی دیگر از خط تولید انواع گرانول با نام خط تولید گرانول رشته‌ای شناخته می‌ شود که در آن از ماشین آلات ساده تر نسبت به خط تولید گرانول خشک استفاده می کنند. دستگاه ها و ماشین آلاتی که در این خط تولید استفاده می شوند کاربرد بسیار زیادی در آسان کردن فرآیند تولید گرانول دارند. در این خط تولید انواع پلاستیک را با گذراندن از مراحل مختلف تولید گرانول به صورت رشته های باریک در می آورند. به همین جهت به این خط تولید گرانول رشته ای می گویند. زمانی که رشته های گرانول تولید شدند از استخر آب به سمت آسیاب مخصوص هدایت شده و بعد از آن خشک و تکه تکه می شوند. گرانول هایی که در این خط تولید به وجود می آیند مانند خورده پلاستیک هستند. سوراخ های ریز دستگاه گرانول ساز مواد مذاب را به صورت رشته ای در می آورد.

 

دستگاه تولید گرانول۲

دستگاه گرانول ساز

یکی از مهمترین دستگاه و ابزار هایی که در تولید انواع گرانول استفاده می شود دستگاه گرانول ساز است. این دستگاه تاثیرات زیادی در سرعت بخشیدن و سهولت فرایند تولید گرانول دارد. ماشین آلات خط تولید گرانول برای بازیافت زباله های پلاستیکی به مواد خام که گرانول است مورد استفاده قرار می گیرند. این ماشین آلات انواع مختلف گرانول را با درجه کیفی بالا تولید می کنند. کار این دستگاه تولید گرانول با استفاده از مواد بازیافتی است. این ماشین آلات اکسترودر هایی هستند که محصولات پلاستیکی فرسوده شده را مجدد بازیافت می کنند. دستگاه گرانول به دو دسته دستگاه گرانول ساز عدسی و رشته‌‌ای تقسیم بندی می شوند. مکانیسم و قیمت این دو دستگاه با یکدیگر کمی متفاوت است.

 

جمع بندی

گرانول مواداولیه صنایع پلاستیک برای تولید مواد پلاستیکی است. گرانول انواع مختلفی دارد و با استفاده از دستگاه گرانول ساز در دو خط تولید گرانول رشته‌ای و گرانول خشک تولید می شود. دستگاه گرانول ساز تاثیرات بسیار زیادی در افزایش سرعت و سهولت بخشیدن به فرآیند تولید گرانول دارد. مواد بازیافتی و قطعات پلاستیکی فرسوده با استفاده از این ماشین آلات تبدیل به انواع گرانول مانند گرانول بازیافتی می شوند.

منبع

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *