مشاوره رایگان 09192124919

گرانول بایو پلاستیک چیست؟ گرانول بایو پلاستیک یا به عبارتی دیگر گرانول بیو پلاستیک چه ویژگی هایی دارد؟ چگونه به وجود آمده است؟ گرانول نامی آشنا و شناخته شده در صنعت پلاستیک و پلیمر است. با پیشرفت تکنولوژی، روش ها و دستگاه های مختلفی برای تولید پلاستیک پدید آمدند. برای تولید پلاستیک در تمامی این روش ها، اولین گام، تهیه مواد اولیه است. گرانول شکل مواد اولیه ای می باشد، که در روش های تولید پلیمر و پلاستیک به کار می روند. اما گرانول بایو پلاستیک چیست؟ چگونه به وجود می آید؟ چه کاربردها و مزایایی دارد؟ این ها سوالاتی هستند، که در ادامه مطلب به آنها پاسخ خواهیم داد. با ما همراه باشید.

گرانول بایو پلاستیک

گرانول بایو پلاستیک چیست؟

قبل از پرداختن به این سوال که گرانول بایو پلاستیک یا گرانول بیو پلاستیک چیست، باید ابتدا بدانیم که بایو پلاستیک چیست؟ کلمه بایو پلاستیک، از دو لغت بایو، به معنی طبیعی و پلاستیک تشکیل شده است. بایو پلاستیک ها، از مواد تجدید پذیر بوجود می آیند. اگر گمان می کنید که گرانول نیز، نوعی پلاستیک است، در اشتباه هستید. در واقع، گرانول شکلی از مواد اولیه پلاستیک می باشد. در این شکل از پلاستیک، مواد اولیه به جای حالت پودر، در قالب دانه های بسیار ریز تولید می شوند. بدین شکل استفاده از آنها نیز آسان تر خواهد بود. چرا که بر خلاف حالت پودری، گرانول در هوا پراکنده نشده و آلودگی بوجود نمی آورد. به علاوه، به هدر نیز نمی رود. استفاده از گرانول، باعث بهره بری مجدد از ضایعات پلاستیک می شود. بدین شکل، به محیط زیست نیز آسیبی وارد نخواهد شد.

انواع پلیمرهای زیست تجزیه پذیر و کاربرد آن ها

پلیمرهای زیست تخریب پذیر دارای طیف گسترده ای هستند و دارای کاربرد‌های زیادی در داروسازی، پزشکی، باغبانی، کشاورزی، لوازم الکترونیکی مصرفی، خودرو، منسوجات و به ویژه بسته بندی هستند. پلیمرهای تجزیه پذیر زیادی در دسترس هستند مانند پلی لاکتیک اسید یا پلی لاکتید (PLA)، پلی کاپرولاکتون (PCL)، پلی بوتیلن ادیپات ترفتالات (PBAT)، پلی هیدروکسی بوتیرات (PHB)، پلی هیدروکسی آلکانوات (PHA) و پلی استرامید. اما در برخی موارد، هزینه بالای تولید پلیمرهای تجزیه پذیر از استفاده آنها در جایگزینی پلیمرهای سنتی جلوگیری می کند.

پلیمرهای زیست تخریب پذیر PHA  

پلیمرهای زیست تجزیه پذیر PHA از تخمیر مربوط به پلی استرها و پلی ساکاریدهای خنثی تولید شده و توسط میکروارگانیسم‌هایی که دسترسی به ذخیره کربن و منبع انرژی دارند به وجود می‌‌آیند. تحقیقات گسترده‌ای در زمینه PHA‌ ها، که گروهی از اسیدهای هیدروکسی بوتیریک و هیدروکسی والریک است، انجام شده است PHA ها پلیمرهایی با وزن مولکولی بالا هستند که در زنجیره اصلی جایگزین n- الکیل هستند.  

پلیمرهای زیست تخریب پذیر PLA  

PLA این پلیمر زیست تخریب پذیر یک ماده جامد شفاف زرد روشن با پایداری گرمایی خوب است. دمای پردازش پلیمر زیست تخریب پذیر  170-230 درجه سانتی گراد است. از این پلیمر زیست تخریب پذیر خالص نمی توان به صورت مستقیم در تولید محصولات استفاده کرد. از ویژگی های این ماده می توان به سختی، میزان انعطاف پذیری و کشش پایین، دارای مقاومت در برابر پارگی می باشد. ازPLA  برای قالب گیری تزریقی و در ساخت ظروف یکبار مصرف قابل تجزیه مانند: جعبه های نهار و نی های تجزیه پذیر گیاهی استفاده می شود.روش های تولید گرانول بایو پلاستیک

روش های تولید گرانول بایو پلاستیک

در تولید گرانول بایو پلاستیک ( گرانول بیو پلاستیک )، از دو روش به نام های برش سرد و برش گرم استفاده می کنند. انتخاب یکی از این دو روش، کاملا بستگی به متریال های به کار رفته در تولید پلاستیک دارد. به طور مثال، برای پلی اتیلن و پلی پروپیلن از برش سرد استفاده می کنند. برش گرم نیز برای موادی چون PVC به کار می رود.

برش سرد

در روش برش سرد، ابتدا پلاستیک توسط دستگاه اکسترودر ذوب شده و سپس در قالب رشته های گرد در می آید. بعد از آن، به درون یک استخر آب رفته، تا سرد شود. پس از سرد شدن، رشته های پلاستیکی خرد شده و به ذرات استوانه ای شکل تبدیل می شوند. در آخر، به کمک یک آسیاب بادی، این قطعه ها خشک می شوند. در این روش ماشین آلات ساده ای به کار رفته و به صورت 24 ساعته، به یک اپراتور نیاز دارید.

برش گرم

در روش برش گرم، پلاستیک های اکسترود شده گرد، به صورت مستقیم، به شکل گلوله های ریز برش می خورند. این فرآیند، توسط تیغه چرخشی که به قالب متصل شده است، صورت می گیرد. فرآیند گرانول سازی در روش برش گرم، شامل یک اکسترودر دو پیچ، صفحه قالب، دستگاه گلوله سازی، دستگاه انتقال گلوله ها و فن خنک سازی می شود. مواد پلاستیکی توسط اکسترودر مذاب شده و ماده حاصل، به شکل گلوله در می آید. در نهایت، گلوله ها توسط فن خنک شده و منتقل می شوند. به این روش، تولید گرانول خشک نیز می گویند.

کاربردهای گرانول بایو پلاستیک

کاربردهای گرانول بایو پلاستیک

گرانول ها، به طور کلی، به منظور انتقال و تولید انواع پلاستیک ها و مشتقات آنها به کار می روند. همانطور که پیشتر نیز گفته شد، گرانول ها شکل متفاوتی از مواد اولیه تولید پلاستیک هستند. شما می توانید کاربرد آنها را در زندگی روزمره خود احساس کنید. از جمله چیزهایی که به کمک آنها قابل تولید هستند، می توان به بطری پلاستیکی، کیف پلاستیکی، PVC و غیره اشاره کرد. تفاوت گرانول بایو پلاستیک با دیگر انواع مواد پلاستیکی، در قابلیت تجدید پذیری آن است.

همین ویژگی، این مواد را به گزینه ای مناسب برای حفظ محیط زیست تبدیل کرده است. شما می توانید گرانول ها را، به شکل هر چیزی که بخواهید در بیاورید. می خواهید یک لیوان پلاستیکی تولید کنید یا ظروف یکبار مصرف؟ در هر صورت، گرانول به کار شما می آید. شما می توانید درباره پلاستیک زیست تخریب پذیر بیشتر بخوانید

انواع گرانول بایو پلاستیک

چند نوع گرانول وجود دارند؟

برای تبدیل گرانول ها به محصول مورد نظر، از سه روش قالب گیری تزریقی، بادی و دورانی استفاده می کنند. گرانول ها طبق ساختار کریستالی مواد اولیه و همچنین، روش های تولید، به انواع مختلفی تقسیم می شوند. از تمامی گرانول ها، با هر نوع مواد اولیه، می توان در ساخت بایو پلاستیک استفاده کرد. البته گرانول های بایو پلاستیک، بسته به شرکت تولید کننده، می توانند از مواد غیر پلیمری نیز ساخته شوند. بر همین اساس، انواع گرانول های بایو پلاستیکی عبارتند از:

گرانول پلی اتیلن

ساختار گرانول های پلی اتیلن، کریستالی بوده و فرمول شیمیایی مشخصی دارند. به نسبت شیوه قرار گیری شاخه های پلیمری در پلی اتیلن، گرانول های متفاوتی بوجود می آیند. این گرانول ها، بر دو اساس وزن مولکولی و شیوه تزریق، تقسیم بندی می شوند. مهم ترین انواع گرانول های پلی اتیلن، با ترکیب این دو دسته بندی، عبارتند از:
 • گرانول سبک تزریقی
 • سنگین تزریقی
 • گرانول سنگین بادی
 • پلی اتیلن سبک خطی

گرانول پلی پروپیلن

گرانول های تشکیل شده از پلی پروپیلن، به دو دسته تقسیم می شوند. این دو دسته عبارتند از:

هموپلیمر: این مواد، از طریق پلیمریزاسیون مونومر پروپیلن به وجود می آیند. نام دیگر آنها، پ.پ نساجی است.

کوپلیمر: کوپلیمر ها نیز از پلیمریزاسیون پروپیلن تولید می شوند. با این تفاوت که، در فرآیند تولید آنها، کومونومر نیز به کار می رود. این مواد با نام پ.پ شیمیایی شناخته می شوند.

گرانول پلی کربنات

این پلیمرهای شفاف، برای تولید ابزارهای بسیاری به کار می روند. از مهم ترین ویژگی پلی کربنات ها، می توان به شفاف بودن آنها و در نتیجه، انتقال نور از این مواد اشاره کرد. از جمله محصولاتی که برای تولید آنها، از گرانول پلی کربنات استفاده می کنند، عبارتند از: چراغ خودروها، قطعات پلاستیکی لوازم خانگی، تجهیزات پزشکی، محصولات مصرفی و غیره. این ماده، معایبی نیز دارد، که مهم ترین آن، احتمال ترک خوردن در هنگام ضربه است.

این مواد، تنها پایه های سازنده گرانول بایو پلاستیک یا به عبارتی دیگر گرانول بیو پلاستیک نبوده و انواع دیگری از آنها نیز، وجود دارند. از جمله این مواد، می توان به پلی استایرن، ABS، پلیمرهای مهندسی و غیره اشاره کرد.

مزایای گرانول بایو پلاستیک

استفاده از گرانول بایو پلاستیک، چه مزایایی دارد؟

استفاده از گرانول بایو پلاستیک، مزایای بسیاری دارد. در ادامه، به برخی از آنها اشاره کرده ایم.

 • این مواد مقرون به صرفه بوده و از نظر اقتصادی، بسیار سودآور هستند. چرا که اساس تولید گرانول ها، استفاده از پلاستیک های بازیافتی می باشد.
 • استفاده از گرانول ها، به دلیل بازیافتی بودن آنها، باعث حفظ محیط زیست و کاهش چرخه تجزیه ضایعات می شود.
 • گرانول ها، به دلیل پودری نبودن و عدم ایجاد آلودگی، برای استفاده در صنعت، بسیار مناسب هستند.

خرید و فروش گرانول بایو پلاستیک

گرانول بایو پلاستیک، کاربردها و مزایای بسیاری دارد. به همین دلیل نیز طرفداران بسیاری پیدا کرده است. از آنجایی که می توان از گرانول ها برای تولید هرگونه ابزار پلاستیکی استفاده کرد، خرید آن صرفه بسیاری دارد. اما نکته مهم در خرید آنها، مراجعه به فروشندگان و تولیدکنندگان معتبر است.

اپیک پلیمر، با بهره مندی از سابقه درخشان خود و تیمی متخصص و مجرب، انواع گرانول های با کیفیت را عرضه می کند. قیمت محصولات این شرکت بسیار مناسب بوده و به نسبت مواد اولیه و نوع گرانول، متفاوت می باشد. ضمن اینکه می توانید از مشاورین ما برای انتخابی بهتر، کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر، به سایت ما مراجعه کنید.

 « سوالات متداول »

روش های تولید گرانول بیو پلاستیک به چه صورتی است؟گرانول بیو پلاستیک یا گرانول بایو پلاستیک به صورت برش سرد و برش گرم تولید می شود که هر کدام از روش های برش سرد و گرم در مقاله توضیح داده شده است.

کاربردهای گرانول بایو پلاستیک چیست؟

برای تولید بطری پلاستیکی، کیف پلاستیکی، PVC و غیره از گرانول بیو پلاستیک استفاده می شود. 

پلیمر پلاست زینلی | Polymer Plast Zeinali

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

4 پاسخ

 1. سلام وقت بخیر امکان تولید گرانول حاوی نشاسته بعنوان مثال نشاسته ذرت بمیزان حداقل ۴۰ درصد جهت تولید ظروف یکبار مصرف مقدور میباشد

 2. سلام. آیا گرانول های بیو پلاستیک برای تولید محصولات پزشکی مثل کیسه های مواد دارویی و درمانی مورد تایید است؟ از لحاظ بار میکروبی و آلودگی گرانول ها تست هایی و استانداردهایی رعایت شده است؟

  با تشکر

  1. سلام! بله، گرانول‌های بیوپلاستیک می‌توانند برای تولید محصولات پزشکی مانند کیسه‌های مواد دارویی و درمانی مورد استفاده قرار بگیرند. این گرانول‌ها معمولاً از مواد قابل تجزیه تشکیل شده‌اند که می‌توانند به‌روز شوند و در محیط زیست تجزیه شوند.

   برای تأیید استفاده از گرانول‌های بیوپلاستیک در محصولات پزشکی، تست‌ها و استانداردهای مشخصی وجود دارد. این تست‌ها ممکن است شامل بررسی بار میکروبی، آلودگی، تجزیه تشکیل شدن در شرایط خاص، و سایر ویژگی‌های مرتبط با استفاده پزشکی باشند.

   معمولاً سازمان‌ها و استانداردگذارهای مرتبط در زمینه‌های بهداشت و پزشکی این موارد را نظارت می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *