مشاوره رایگان 09192124919

مستربچ ضد شعله چیست؟

به طور کلی مستربچ ضد شعله در بازار به عنوان یک وسیله ضد آتش مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع مستربچ با بهره گیری از فرمولاسیون خاص ساخته شده و باعث خاموش شدن محصول در برابر حریق می شود. مستربچ ها اغلب در صنایع ساختمانی، نساجی، لوازم خانگی و ساخت محصولات گوناگون مورد استفاده قرار گرفته و مقاومت گرمایی مواد را افزایش می دهد. از طرفی این محصول در انواع و حجم های متفاوت به فروش رسیده و نحوه مصرف مشخصی دارند.

کاربرد مستربچ ضد حریق

انواع پلیمرها و پلاستیک ها(بازیافت پلاستیک) در حقیقت از مقاومت پایینی در برابر آتش برخوردار بوده و به سرعت آتش می گیرند. استفاده از این نوع افزودنی ضد آتش، به کند سوزی پلیمرها کمک کرده و از آسیب دیدن آنها نیز جلوگیری می کند. مستربچ های ضد آتش اغلب در پایه های گوناگون پلی اتیلن، پلی آمید خاص و پلی پروپیلن تولید می شوند. از این محصول در لوله ها و اتصالات فاضلاب به منظور حفظ پایداری در برابر اشتعال استفاده می شود. به عنوان مثال، تاخیر انداز حریق هالوژنه یکی از انواع مستربچ ضد شعله بوده و از کلر و برم تشکیل می شود. این نوع مستربچ، عامل اشتعال را به شکل قابل توجهی کاهش داده و از ایجاد آتش جلوگیری می کند. از طرفی تاخیر انداز شعله بدون هالوژنه، یکی دیگر از نمونه های مستربچ است که در صنایع گوناگون مورد مصرف قرار می گیرد. همچنین مستربچ کم هالوژن اغلب در صنایع خودرو، الکتریکی و لوازم خانگی مورد استفاده قرار گرفته و دارای عملکرد مناسب و منحصر به فردی می باشد.

تفاوت انواع مستربچ ضد آتش

همانطور که ذکر شد، مستربچ ها دارای انواع گوناگونی هستند که میزان مصرف هر کدام متفاوت می باشد. مستربچ غیر هالوژنه، با محیط زیست به خوبی سازگار است و دود کمتری از خود تولید می کند. از طرفی مستربچ هالوژنه گازهای سمی هنگام سوختن، از خود تولید کرده و به محیط زیست آسیب می رساند. همچنین از دیگر تفاوت های انواع مستربچ هالوژنه و غیر هالوژنه، می توان به نحوه عملکرد آنها اشاره کرد. مستربچ غیر هالوژنه تاثیری بر میزان مقاومت فیزیکی یا مکانیکی قطعات پلیمری نمی گذارد. از طرفی مستربچ هالوژنه، خواص فیزیکی یا مکانیکی قطعات پلیمری را با توجه نوع ترکیب تغییر داده و موجب کاهش عملکرد برخی از آنها می شود.

قیمت مستربچ ضد شعله

امروزه بیشتر تولیدکنندگان به دنبال خرید انواع مستربچ های ضد حریق در حجم های گوناگون هستند چرا که قیمت این محصول بسیار مقرون به صرفه می باشد. مستربچ ضد حریق در واقع با کیفیت بسیار بالا عرضه شده و از استانداردهای ساخت برخوردار می باشد. خرید این محصول به گونه ای است که مصرف کنندگان می توانند نمونه ای از آن را به خوبی مورد بررسی قرار داده و سپس دریافت کنند. همچنین مستربچ ضد شعله با قیمت رقابتی به بازار ارائه شده و عوامل بسیاری بر قیمت آن تاثیر می گذارند. از این عوامل می توان به درصد فیلر، ظاهر، درصد پایه پلیمری، کیفیت و کاربرد محصول اشاره کرد. بنابراین این محصول در انواع متعدد با قیمت های گوناگون عرضه می شود که مطابق با قیمت روز بازار است. به عبارتی دیگر قیمت انواع مستربچ ضد آتش، مطابق با مشخصات و کاربرد هر کدام در بازار تعیین می شود.

 همچنین پیش از خرید بهتر است به هالوژنه و غیر هالوژنه بودن محصول توجه کنید. محصولات غیر هالوژنه کاربرد بیشتری در صنعت داشته و با توجه به عملکرد قوی تر، از قیمت بالاتری نیز برخوردار می باشند. از طرفی میزان اشتعال پذیری و برند محصول هم تاثیر بسزایی بر قیمت آن می گذارند.

کاربرد مستربچ

ویژگی های مستربچ ضد شعله

مستربچ ضد آتش در حقیقت دارای مکانیزم و ساختار شیمیایی منحصر به فردی است که به کند سوزی پلیمرها کمک می کند. مصرف کنندگان با انتخاب این محصول می توانند خواص ضد حریق بودن انواع محصولات خود را به شکل قابل توجهی افزایش دهند. همچنین مستربچ ضد شعله تاثیر مثبت بر روی محصول شما گذاشته و برای محصولاتی که به مقاومت بالا در برابر اشتعال نیاز دارند، مناسب است. مستربچ با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا تولید شده و دارای فرمولاسیون هالوژنه و غیر هالوژنه می باشد. این محصول میزان پایداری حرارتی انواع پلیمر و پلاستیک را در برابر اتصالات حامل جریان افزایش داده و از آسیب دیدن آنها جلوگیری می کند. از دیگر ویژگی های بی نظیر مستربچ های ضد آتش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دوام حرارتی، مقاومتی و مکانیکی بسیار بالا
  • اختلاط و تلفیق مناسب
  • دود کمتر نسبت به سایر افزودنی ها
  • ساختار شیمیایی منحصر به فرد
  • تولید شده در شرایط خاص و کنترل شده
  • طراحی بر پایه ترکیبات مقاوم و ضد حریق

مستربچ ضد شعله چیست

پرکاربردترین مستربچ ضد شعله

یکی از پرمصرف ترین انواع مستربچ ضد شعله، محصولات هالوژنه هستند که مقاومت بالایی در برابر آتش از خود نشان می دهند. این نوع مستربچ در هنگام سوختن، از خود دود تولید کرده و موجب محافظت از پلیمرها می شود. به عنوان مثال آمیزه هیدرات معدنی و زینک بورات، محصولات غیر آلی هستند که گازهای تولید شده توسط آتش را با تولید بخار آب در خود حل می کنند. از این نوع افزودنی ها در صنعت به عنوان فرونشاننده آتش و دود استفاده می شود. همچنین هیدروکسیدهای متالیک، آلومینیوم تری هیدرات و منیزیم هیدروکسید از دیگر مستربچ های پرکاربرد در صنایع مختلف هستند. مستربچ ضد شعله از نوع پلی پروپیلن آلی و پلی اتیلن هم به عنوان پرمصرف ترین محصولات ضد حریق شناخته شده اند. این دسته از مواد افزودنی، دود کمتری هنگام سوختن از خود تولید کرده و بازدهی پایین تری نسبت به سایر مواد دارند.

کلام آخر

در نتیجه از مستربچ ضد شعله در صنایع گوناگون به عنوان یکی افزودنی برای حفظ پایداری مواد پلیمری در برابر اشتعال استفاده می شود. این محصول در انواع مختلف هالوژنه و غیر هالوژنه تولید می شود که هر کدام دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند. از طرفی قیمت انواع مستربچ مانند اسپیسر پلاستیکی، بر اساس نوع، کیفیت، مشخصات و کاربرد هر کدام تعیین می شود.