مشاوره رایگان 09192124919

لیست قیمت پروپیلن و مواد pp ثبت سفارش از اپیک پلیمر

پروپلین یکی از پر‌کاربرد‌ترین مواد در صنایع مختلف و در دنیا محسوب می‌شود. این ماده یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین ترکیبات شیمیایی است که در شرایط خاص تولید می‌شود. پروپلین، ماده‌ای شفاف و سفید رنگ است و ماده‌ای پایدار به‌شمار می‌رود. با‌توجه به ویژگی‌های کاربردی و منحصر‌به‌فرد این ماده، از آن برای تولید محصولات مختلف در صنایع جهانی استفاده می‌شود. به‌طوری که، بخش بزرگی از مصنوعات مورد‌استفاده مردم در طول روز، از این ماده تولید شده است. از‌این‌رو، بررسی قیمت پروپیلن در بازار به نکته‌ای مهم و حیاتی تبدیل شده است. امروزه، پروپلین با قیمت‌های متنوعی در بازار یافت می‌شود. دلیل این امر، عوامل مختلفی هستند که در قیمت نهایی این محصول تاثیر می‌گذارند. در این مقاله به بررسی پروپلین، ویژگی‌ها، کاربرد‌ها، دسته‌بندی و قیمت آن می‌پردازیم.

ویژگی های پروپلین

پروپلین با نام پروپن هم در صنعت و بازار شناخته می‌شود. این ماده به یکی از اصلی‌ترین محصولات پایه در صنعت پتروشیمی تبدیل شده است. با‌توجه به این موضوع، تقاضا برای تولید پروپلین بسیار افزایش یافت. تولید‌کنندگان با مشاهده افزایش تعداد تقاضای این ماده، آن را از طریق روش‌های خاص و با استفاده از تکنولوژی‌های جدید تولید کردند. این امر در قیمت پروپیلن و کیفیت آن تاثیر قابل‌توجهی داشته است. حال به‌منظور آشنایی با ویژگی‌های این ماده، ابتدا باید با روش‌های تولید آن آشنا شوید.

روش‌های تولید پروپلین و تکنولوژی‌های مربوطه

به‌طور کلی، روش‌های تولید پروپلین بسیار متنوع هستند که به ۲ روش کلی و سایر روش‌های زیر‌مجموعه تقسیم می‌شوند.

دسته اول

دسته اول از روش‌های تولید پروپلین، بازدهی کمی دارند و محصول مناسبی تولید نمی‌کنند. این روش‌ها موجب کاهش کیفیت و در‌نتیجه قیمت پروپیلن می‌شوند.

 • کراکینگ بخار: کراکینگ بخار، یکی از روش‌های تولید پروپلین است؛ اما در این روش، پروپلین به‌عنوان ماده جانبی تولید می‌شود. دلیل این امر این است که تمرکز بیشتر کراکینگ بخار، بر روی تولید اتیلن است. توصیه می‌شود در هنگام تولید پروپلین از این طریق، به ۲ نکته مهم توجه داشته باشید. اولین نکته این است که به نوع خوراک دقت کنید. دومین نکته، فرایند بسیار سخت و دشوار کراکینگ بخار است. در حال حاضر بازار با تولید مقدار قابل‌توجهی از ماده اتیلن، اشباع شده؛ از‌این‌رو، نیازی به تولید بیشتر آن نیست. تولید‌کنندگان باید از روش‌هایی استفاده کنند که میزان تولید اتیلن را تا حد قابل‌توجهی کاهش دهد.
 • بازیافت جریان پالایشگاهی: یکی‌دیگر از روش‌های تولید پروپلین، استفاده از پروپان است. از پروپان‌های تولید شده از فرایند‌های پالایشگاهی، می‌توان پروپن را به‌صورت رقیق تهیه کرد که در قیمت پروپیلن نیز موثر است. فرایند‌های پالایشگاهی شامل کراکینگ کاتالیزوری که در بستر سیال صورت می‌گیرند و کراکینگ گرمایی که باعث کاهش گرانروی می‌شوند، است. میزان پروپن در مقایسه با پروپان، به عوامل مختلفی بستگی دارد. از این عوامل می‌توان به فرایند، خوراک، وضعیت عملکرد فرایند و نوع کاتالیست اشاره کرد. در‌حالت‌کلی میزان پروپن در هر ۲ روش، بسیار کم خواهد بود.

امروزه با افزایش نیاز جهانی به بنزین، پالایشگاه‌های بسیاری ایجاد شدند. در نتیجه ساخت پالایشگاه‌ها، میزان تولید پروپلین‌ها نیز افزایش یافت؛ اما مشکلی که در رابطه با این پالایشگاه‌ها وجود دارد، نبود تجهیزات مرتبط با بازیافت پروپن است.

پروپیلن دسته اول
پروپیلن ها چگونه تولید می‌شوند؟

دسته دوم

دسته دوم شامل فرایند‌هایی می‌شود که شامل تکنولوژی‌های جدید و به‌روز هستند. این روش‌ها، از بازدهی و قیمت پروپیلن قابل‌قبولی برخوردارند. تکنولوژی‌های نوین، مشکلات مربوط به روش‌های دسته اول را برطرف می‌کنند.

 • روش هیدروژن‌زدایی

روش هیدروژن‌زدایی از پروپان یکی از روش‌های رایج و آسان برای تولید پروپلین است. این روش توسط بسیاری از تولید‌کنندگان مواد پتروشیمی استفاده می‌شود. در بسیاری از مناطق مانند خاورمیانه و آسیای شرقی که بر روی تولید پروپلین تمرکز دارند، روش هیدروژن‌زدایی بسیار مناسب است. ویژگی‌های این روش، آن را به بهترین گزینه برای تولید پروپن در کوتاه‌ترین زمان تبدیل کرده است. قیمت پروپیلن تولیدی از این روش، به عوامل متعددی بستگی دارد. در‌صورتی که، تولیدکنندگان از خوراک‌های مقرون‌به‌صرفه استفاده کنند، تولید این محصول بسیار اقتصادی می‌شود.

 • تکنولوژی تحول اولفین‌ها: یکی از مهم‌ترین نکات در هنگام تولید پروپلین از این روش، استفاده ار خوراک اتیلن است. در این روش، اتیلن به پروپلین تبدیل می‌شود. همچنین، در این روش می‌توان با استفاده از اتیلن‌های اضافی، پروپن تولید کرد. روند تحول اولفین‌ها به‌گونه‌ای است که، در زمان تحول اولفین‌ها مقدار بخار افزایش می‌یابد. در طی واکنش شیمیایی شکست اتیلن و مخلوط بوتیلن، پروپلین تولید می‌شود.
 • تکنولوژی مربوط به تبدیل متانول به اولفین و پروپلین: این روش با نام‌های اختصاری MTP و MTO شناخته می‌شود. در طی این فرایند‌ها، متانول به اولفین و پروپلین تغییر شکل می‌دهد. این تکنولوژی جزو روش‌های کاتالیست است که در کشور‌هایی مانند نیجریه و چین مورد‌بررسی قرار می‌گیرد. کشور‌های نیجریه و چین در تلاش هستند تا از این روش بهره بگیرند. در‌صورتی که منابع گاز بسیاری در دسترس باشد، استفاده از تکنولوژی تبدیل متانول به اولفین و پروپلین بسیار اقتصادی‌تر خواهد بود؛ بنابراین، قیمت پروپیلن تولید مقرون‌به‌صرفه می‌شود.
ویژگی پروپیلن در رنگ ها مختلف
پروپیلن چه ویژگی هایی دارد؟

بررسی ویژگی‌های پروپلین

پروپلین به دلیل ساختار منحصر‌به‌فردی که دارد، از ویژگی‌های بی‌شماری برخوردار است. به‌طوری که، از آن در زمینه‌های مختلف و یه‌صورت گسترده بهره می‌برند. ویژگی‌های پروپلین شامل موارد زیر می‌شود.

 • یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این ماده، چگالی کم و وزن سبک آن‌ها است.
 • مقاومت کششی بالا، یکی‌دیگر از ویژگی‌های این ماده است. این گزینه موجب شده است تا امکان استفاده از پروپن در بسیاری از صنایع ایجاد شود.
 • پروپلین‌ها موادی شفاف و بی‌رنگ هستند. بنابراین، امکان تولید محصولات مختلف در رنگ‌بندی‌های متنوع وجود خواهد داشت.
 • یکی از ویژگی‌های بارز این ماده، مقاومت بالای آن در برابر عوامل محیطی است. اسید، باز و حلال‌ها تاثیری در بافت و ساختار پروپلین‌ها نخواهند داشت.
 • به‌طور کلی، قیمت پروپیلن به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ اما، قیمت نهایی آن قیمتی مقرون‌به‌صرفه خواهد بود.
 • امکان تولید محصولات با‌کیفیت و مستحکم با استفاده از این مواد وجود دارد. زیرا استحکام مکانیکی بالا، یکی از ویژگی‌های پروپلین‌ها است.
 • پروپلین‌های تولید شده از روش‌های نوین، بی‌بو هستند. همچنین، مواد سالم و استاندارد برای تولید آن‌ها به کار رفته است. بنابراین، در دسته ترکیبات شیمیایی غیر‌سمی قرار می‌گیرند.
 • این مواد در آب حل نمی‌شوند و به بهترین شکل در قالب قرار می‌گیرند.
 • پروپلین‌ها به‌عنوان عایق‌هایی موثر و با‌کیفیت کاربرد دارند.
 • مهم‌ترین و اساسی‌ترین ویژگی این ماده، ضریب اصطکاک کم آن است. سطح به نسبت صیقلی و لغزنده پروپلین در کنار اصطکاک کم، آن را جایگزین موادی مانند پلی استال کرده است.

دسته بندی پروپلین

امروزه، شرکت‌های بسیاری در زمینه تولید پروپلین‌ها فعالیت می‌کنند. این امر موجب ایجاد تنوع بالایی در دسته‌بندی و قیمت پروپیلن‌ها شده است. گرید‌های گوناگونی از این ماده در بازار وجود دارد. تفاوت این گرید‌ها براساس تغییر در زنجیره‌های پلیمری، افزودن کاتالیست، افزودن پلیمر‌های دیگر و روش‌های ساخت ایجاد می‌شوند. نکته مهمی که وجود دارد این است که، مواد اولیه گرید‌های مرغوبی را در اختیار شما قرار می‌دهند. به‌طور کلی، پروپلین‌ها، با ۲ ساختار متفاوت تولید می‌شوند.

ساختار هموپلیمری

سختار‌های هموپلیمری، ساختار‌هایی هستند که به‌صورت تک‌راهی یا مونومری اجرا می‌شوند. محصول نهایی این ساختار، همان پروپلین است. از ویژگی‌های این ساختار می‌توان به سختی بالای آن اشاره کرد. علاوه‌بر آن، مقاومت کششی بالا یکی‌دیگر از ویژگی‌های این محصول است. نکته قابل‌توجهی که وجود دارد، شکنندگی آن در برابر ضربه است. این ویژگی‌ها در قیمت پروپیلن نیز تاثیر‌گذار هستند.

ساختار هموپلیمری، محصولی را ایجاد می‌کند که از خواص ترموپلاستیکی خوب برخوردار است؛ اما انعطاف‌پذیری بالا می‌تواند محدودیت‌هایی را ایجاد کند. چراکه، برای تولید مصنوعات لازم است تا انعطاف‌پذیری پروپلین‌ها کنترل شود. پروپلین‌هایی که از ساختار هموپلیمری برخوردارند، برای تولید الیاف بسیار مناسب هستند.

پروپیلن در ساخت بطری آب معدنی
ساختار کوپلیمری چه کاربدی دارد؟

ساختار کوپلیمری

در پروپن‌هایی که ساختار کوپلیمری دارند، پیلمرازسیون به همراه کونومر اتیلن انجام می‌شود. در این هنگام، ما یک ساختار چند‌جهته یا کوپلیمری خواهیم داشت. این ماده بسته به جهت توسعه آن، خواص ویژه‌ای پیدا می‌کند. ساختار کوپلیمری در مقایسه با ساختار هموپلیمری ضعیف‌تر است. به‌طوری که، مقاومت کششی کمتری را از خود نشان می‌دهد. این در‌حالی است که، می‌تواند مقاومت بیشتری در مواجه با ضربه از خود نشان دهد.

نکته قابل‌توجه این است که، ضعف‌ها با اضافه کردن کاتالیست‌ها و مواد دیگر جبران می‌شود. در این زمان، خواص گرمایی و فیزیکی این ماده با توجه به مقدار ساختار‌های کربنی تغییر می‌کند. قیمت پروپیلن، به نوع این ساختار‌ها بستگی دارد.

انواع ساختار‌های کوپلیمری

در‌حالت‌کلی، ساختار‌های کوپلیمری به انواع گوناگونی تقسیم می‌شوند. هر‌کدام از این ساختار‌ها از ویژگی‌های منحصر‌به‌فردی برخوردارند که آن‌ها را از یک‌دیگر متمایز می‌کند.

 • کوپلیمر‌های تصادفی: این دسته از کوپلیمر‌ها بافت شفافی دارند که برای تولید مصنوعات رایج خانگی مناسب هستند. به‌منظور شکل‌دهی و ایجاد قالب برای این ماده، از اکستروژن لوله‌ای و فشار استفاده می‌شود. این نوع پروپلین از مقاومت خوبی در برابر نور خورشید و حرارت برخوردار است. این امر آن را به بهترین گزینه برای تولید مصنوعات خانگی تبدیل می‌کند.
 • کوپلیمر‌های ضربه‌ای: از دیگر انواع کوپلیمر‌ها می‌توان به کوپلیمر‌های ضربه‌ای اشاره کرد. قالب‌گیری این مواد بهراحتی قابل انجام نیست. به‌طوری که، برای قالب‌گیری آن‌ها باید از فرایند‌های تزریق دمشی یا فیلم‌های گرمایی استفاده شود. با توجه به مقاومت بالا و قیمت پروپیلن کوپلیمری، از آن‌ها در صنایع تولید خودرو استفاده می‌شود.

پروپلین چگونه کشف و تولید شد؟

پروپلین اولین بار در سال ۱۹۵۱ و توسط ۲ پژوهشگر نفت در فیلیپس کشف شد. این پژوهشگر‌ها پل هوگان و رابرت بنکس بودند. پس از کشف این ماده، پژوهشگرانی ایتالیایی و آلمانی به نام‌های ناتا و رن این ماده را پلیمریزه کردند. این ماده در مدت زمان کوتاهی توانست توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کند. از‌این‌رو، بسیار سریع و در سطح جهانی فراگیر شد. تولید گسترده و تجاری پروپلین ۳ سال بعد از تولید نمونه‌های اولیه آغاز شد. قیمت پروپیلن یکی از مواردی است که موجب افزایش تقاضا برای آن شد.

روند تولید تجاری این ماده توسط یک شیمیدان ایتالیایی که پرفسور جولیو ناتا نام داشت، انجام شد. پرفسور ناتا اولین نمونه از این ماده را در سال ۱۹۵۴ و در اسپانیا سنتز کرد. در این زمان، بسیاری از افراد متوجه قابلیت کریستالیزه شدن این ماده شدند. بنابراین، تقاضا برای تولید آن آغاز شد. در سال ۱۹۵۷ محبوبیت این ماده به سطح جهانی رسید. تا جایی که تولید گسترده آن در سراسر اروپا آغاز شد.

تولید محصول از انواع مختلف پروپیلن
تولید محصولات مختلف از پروپلین چه فرآیندی دارد؟

فرآیند تولید محصولات مختلف از پروپلین

تولید محصولات از پروپلین باید با توجه به نوع این ماده انجام شود. ساختار‌های کوپلیمری و هموپلیمری و همینطور قیمت پروپیلن نقش پر‌رنگی را در روند تولید ایفا می‌کنند.

هموپلیمر

در‌صورتی که پروپلین از نوع هموپلیمر باشد، از روش اکستروژن لوله‌ای و قالب‌های پرسی سنگین استفاده می‌شود. این روش‌ها بهترین گزینه برای شکل‌دهی به پروپلین‌های هموپلیمری محسوب می‌شوند. در این روش‌ها، ماده پس از عبور از یک لوله و یک حلزون چرخشی که سلیندر فشاری است، نرم می‌شود.

پس از نرم شدن، ماده وارد یک قالب فلزی می‌شود. در این زمان، پروپلین به شکل قالب مورد‌نظر در‌می‌آید. نکته مهم این است که قیمت پروپیلن‌های هموپلیمری، براساس شکل قالب نیز تغییر می‌کند. پس از اینکه ماده به شکل قالب در‌آمد، فرایند خنک‌سازی در قالب انجام می‌شود. فرایند خنک‌سازی با چرخش آب یا دمیدن هوای خنک در قالب در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌شود. برای تولید محصولات مختلف از این نوع پروپلین‌ها، می‌توان از رنگ‌دانه‌ها، کاتالیست‌ها و مکمل‌های پلاستیکی استفاده کرد.

کوپلیمر

در‌صورت تولید مصنوعات از پروپلین‌های کوپلیمری، باید به نوع کوپلیمر‌ها توجه داشته باشید. در اغلب مواقع، کوپلیمر‌ها در ضخامت‌های مورد‌نظر حرارت داده شده و تولید می‌شوند. سپس با تخلیه هوای زیر آن، بر روی قالب کشیده می‌شوند. روند انجام این کار، همانند کشیدن سلفون بر روی شیء‌های گوناگون است. این روش، راهکاری معمول و مناسب در تولید مصنوعات بزرگ به‌شمار می‌رود.

قیمت پروپیلن یکی از مهم‌ترین فاکتور‌ها برای ساخت یخچال‌ها، سپر‌های اتومبیل و سایر محصولات محسوب می‌شود. از‌این‌رو، پروپلین‌های کوپلیمری بهترین گزینه برای تولید این مصنوعات بزرگ به‌شمار می‌روند. در مواردی که کوپلیمر‌ها اجازه تزریق دارند، امکان استفاده از روش‌های اکستروژن لوله‌ای یا فشاری وجود دارد.

پروپیلن شفاف
پروپیلن چگونه قیمت گذاری می‌شود؟

قیمت پروپیلن (pp)

با ارائه ماده پروپلین به بازار‌های جهانی، بسیاری از صنایع از آن استفاده کردند. با گذشت زمان، شرکت‌های بسیاری در زمینه تولید این ماده فعالیت خود را آغاز کردند. علاوه‌بر این مورد، با پیشرفت علم و تکنولوژی روش‌های جدید‌تری برای تولید پروپلین ایجاد شد. در این‌میان، انواع مختلفی از این ماده نیز کشف شدند.

امروزه، قیمت پروپیلن‌ها با توجه به نوسانات بازار ارز در حال تغییر است. نکته مهم این است که، ارز در بازار نوسانات متعددی را تجربه می‌کند. از‌این‌رو با تغییر قیمت ارز، قیمت این ماده نیز با تغییراتی مواجه می‌شود. در‌حالت‌کلی، چند عامل ثابت در تعیین قیمت نهایی پروپلین تاثیر‌گذار هستند. این عوامل می‌توانند در شرایط خاص موجب افزایش قیمت این ماده شوند. به‌عنوان مثال در‌صورتی که، هزینه روغن مورد‌استفاده در روند تولید افزایش یابد، قیمت پروپن نیز تحت‌تاثیر آن قرار می‌گیرد.

کم و زیاد بودن موجودی یکی‌دیگر از مواردی است که می‌تواند قیمت پروپیلن را تحت‌تاثیر قرار دهد. در‌صورتی که، عرضه این محصول توسط تامین‌کنندگان به خوبی انجام شود، قیمت آن رقابتی خواهد شد. به‌طور کلی، نمی‌توان قیمت دقیقی را برای این ماده در‌نظر گرفت. زیرا عوامل زیادی در تعیین قیمت نهایی نقش دارند.

عوامل موثر بر قیمت پروپلین (pp)

برای اینکه بتوانید قیمت پروپیلن‌ها را تا حد زیادی مشخص کنید، می‌توانید عوامل موثر بر قیمت آن‌ها را بررسی کنید.

رقابت میان صنایع

روندی که میان صنایع مختلف حاکم است می‌تواند نقش پر‌رنگی را در قیمت نهایی ایفا کند. با افزایش تقاضا برای این ماده و تهیه حجم بالایی از آن، می‌توان شاهد بالا رفتن هزینه نهایی بود.

مواد اولیه

ماده اصلی برای تولید پروپلین، نفت خام است. اگر ذخیره نفت خام کاهش یابد، باید از افزودنی‌ها و مواد دیگر برای تولید پروپلین استفاده کرد. در این‌هنگام، قیمت پروپیلن با روند صعودی مواجه می‌شود. زیرا تولید‌کنندگان برای تامین نیاز بازار و مصرف‌کنندگان مجبور به خرید این مواد می‌شوند. سپس در‌نهایت و جهت جبران این هزینه‌های اضافی، قیمت محصولات تولید شده را افزایش می‌دهند.

میزان تقاضا

میزان تقاضا برای این ماده یکی‌دیگر از موارد موثر در قیمت نهایی است. تقاضا مصرف‌کنندگان برای پروپلین می‌تواند در سطح جهانی، کشوری و حتی منطقه‌ای متغیر باشد. با بالا رفتن حجم تقاضا برای این ماده، قیمت آن نیز افزایش می‌یابد.

انبار تولید‌کنندگان

میزان موجودی این ماده در انبار تولید‌کنندگان به‌صورت مستقیم در قیمت پروپیلن تاثیر می‌گذارد. به‌عنوان مثال در برخی مواقع، در انتهای سال انبار تولید‌کنندگان بررسی می‌شود و محصولات باقی‌مانده به فروش می‌رسند. در این‌صورت، می‌توان محصولات را با قیمت‌های پایین‌تر و همراه با تخفیف خریداری کرد.

اختلالات موجود در تولید و عرضه

با ایجاد مشکلاتی در روند تولید، حمل‌و‌نقل و عرضه، تغییراتی در قیمت این ماده ایجاد می‌شود. عواقب این مشکلات، افزایش قیمت پروپن در هنگام عرضه به بازار خواهد بود. اختلالات ایجاد شده می‌تواند شامل بسته شدن شعبه‌ها و کارخانه‌ها، شرایط آب‌و‌هوایی و سایر مشکلات باشد. 

پروپیلن سفید رنگ
چطور می‌توانیم پروپیلن تهیه کنیم؟

خرید پروپلین

خرید پروپلین یکی از چالش‌های همیشگی تولید‌کنندگان است. چراکه عوامل مختلفی از جمله قیمت پروپیلن در خرید این محصول نقش دارند. اگر قصد دارید این ماده را متناسب با نیاز‌های صنعت مورد‌نظر و با قیمت مناسب تهیه کنید، باید نکات مهمی را رعایت کنید. اولین نکته برای خرید پروپلین، بررسی انواع پروپلین‌ها است. با بررسی این مواد می‌توانید از ویژگی‌ها و خواص آن مطلع شوید. در این‌صورت، می‌توانید محصولی مناسب با صنعت مورد‌نظر را انتخاب کنید.

سپس باید تولید و تامین‌کنندگان معتبر را بیابید. توصیه می‌شود خرید خود را از مراکز معتبر انجام دهید. با این کار می‌توانید از خدمات این مجموعه نیز برخوردار شوید. نکته دیگری که وجود دارد، تعیین بودجه است. با تعیین بودجه، تعداد انتخاب‌های شما محدود می‌شود که موجب آسان‌تر شدن روند خرید خواهد شد. با رعایت نکات بالا می‌توانید نوع مناسبی از پروپلین‌ها را با کیفیت بالا و کارایی مورد‌نظر تهیه کنید.

مزیت استفاده از پروپلین

استفاده از پروپلین می‌تواند مزایای بی‌شماری به‌دنبال داشته باشد. به‌طوری که علاوه‌بر قیمت پروپیلن، می‌توانید از سایر ویژگی‌ها و مزایای این ماده بهره‌مند شوید.

 • اولین و مهم‌ترین مزیت استفاده از پروپلین، قیمت پایین این ماده است. در‌صورت استفاده از این ماده به‌عنوان ماده اولیه و تولید محصولات مختلف، می‌توانید این محصولات را با قیمت‌های مقرون‌به‌صرفه تهیه کنید.
 • پروپلین یکی از پلیپر‌های سبک وزن است. به‌طوری که، مصنوعات تولید شده از آن می‌توانند بر روی آب شناور بمانند.
 • این ماده از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار است. این مورد یکی از مهم‌ترین مزایای آن به‌شمار می‌رود.
 • انواع پروپلین‌ها مقاومت خوبی را در برابر عوامل محیطی از خود نشان می‌دهند. یکی از رایج‌ترین عناصر، آب است. این ماده در برابر نفوذ آب تا حد قابل‌توجهی مقاوم است. با توجه به این موضوع از آن برای تولید ظروف پلاستیکی و نگه‌دارنده غذا استفاده می‌شود.
 • امکان ترکیب این ماده با سایر پلیمر‌ها وجود دارد. این امر موجب می‌شود تا آلیاژ‌های چند‌گانه‌ای از این ترکیبات به دست آید. ترکیب انواع پلیمر‌ها در صنعت پسماند و بازیافت پلاستیک اهمیت پیدا می‌کند.
 • گزینه‌ای مناسب برای جایگزینی سایر پروپلین‌ها محسوب می‌شود. شما می‌توانید با توجه به قیمت پروپیلن، آن را با قیمت مقرون‌به‌صرفه‌ای جایگزین پروپلین‌هایی مانند PE یا PS کنید.
یک مشت از پروپیلن
پروپیلن در صنایع مختلف چه کاربردی دارد؟

کاربرد های پروپلین در صنعت

استفاده از انواع گوناگون پروپلین‌ها در صنایع بسیار رایج شده است. به‌طوری که، این مواد به‌عنوان مواد اولیه در تولید بسیاری از محصولات وجود دارند. قیمت پروپیلن، ویژگی‌ها و مزایای این ماده، آن را به ماده‌ای کاربردی تبدیل کرده‌اند.

تولید انواع پلیمر‌ها

یکی از رایج‌ترین کاربرد‌های پروپلین‌ها، تولید انواع پلیمر‌ها است. این ماده همانند سایر مواد دارای ترکیبات و مشتقات مختلفی است. هر‌کدام از این موارد در ساخت و تولید پلیمر‌های متفاوتی تاثیر دارند. از پلیمر‌های تولید شده توسط این ماده می‌توان به آکریلونیتریل، پروپلین اکسید، فنول، اکسوالکل و اسید آکریلیک اشاره کرد.

حضور به‌عنوان محصول میانی در صنایع

به دلیل ساختار، ویژگی‌ها و قیمت پروپیلن، از آن به‌عنوان محصول میانی استفاده می‌شود. این عوامل موجب می‌شوند تا برای تولید کالیبراسیون در صنایع پتروشیمی از این ماده نیز استفاده شود. کنترل تجهیزات یکی‌دیگر از فعالیت‌هایی است که پروپلین به‌عنوان محصول میانی انجام می‌دهد.

انجام آزمایش سنجش

در حال حاضر، آزمایش‌های متعددی برای سنجش بهره‌وری مشعل‌های گازی انجام می‌شود. پروپلین، به‌صورت مستقیم در این آزمایش‌ها نقش دارد.

حضور به‌عنوان یک واسطه شیمیایی

قیمت پروپلین عاملی است که موجب شده است از آن به‌عنوان یک واسطه شیمایی استفاده شود. از‌سوی‌دیگر، امکان استفاده از آن در بسیاری از آزمایش‌ها وجود دارد. بنابراین می‌توان این ماده را ماده‌ای کاربردی و در‌عین‌حال مقرون‌به‌صرفه معرفی کرد.

پروپیلن های رنگی در کنار یکدیگر
برای خرید پروپیلن با اپیک پلیمر در تماس باشید
 • عمده مصرف‌کنندگان نهایی پروپلین‌ها، از این ماده در بسته‌بندی استفاده می‌کنند. این مصرف‌کنندگان حدود ۳۰ درصد از کل موارد مصرفی را به خود اختصاص می‌دهند.
 • تولید تجهیزات و ابزار مربوط به برق، یکی‌دیگر از کاربرد‌های گسترده پروپلین‌ها است. این صنعت حدود ۱۳ درصد از مصرف را به خود اختصاص داده است.
 • برای تولید انواع ابزار‌آلات، از پروپلین‌ها استفاده می‌شود. سهم این صنعت از مصرف پروپلین هم به ۱۳ درصد از کل حجم این ماده می‌رسد.
 • سایر موارد مصرفی این ماده، لوازم خانگی و صنایع خودرو است. هر‌کدام از این صنایع، ۱۰ درصد از حجم کلی پروپلین را در دست گرفته‌اند.
 • در‌نهایت، صنعت ساختمان با اختصاص سهم ۵ درصدی پروپیلن به خود، آخرین مصرف‌کننده این ماده محسوب می‌شود.