مشاوره رایگان 09192124919

پلاستیک زیست تخریب پذیر یا  به اصطلاح  پلاستیک زیستی، از مواد خام حاصل از منابع تجدیدپذیر و محصولات گیاهی و حیوانی مانند سلولز و نشاسته به دست می آید. اما پلاستیک های معمولی از نفت، یک منبع تجدید ناپذیر ساخته می شوند. پس در واقع باید گفت که پلاستیک زیست تخریب پذیر از منابع تجدیدپذیر ساخته می شود که می تواند منشأ طبیعی یا مصنوعی داشته باشد و جایگزینی برای پلاستیک معمولی است، زیرا می تواند برای مدت زمان کم تری در محیط باقی بماند.

پلاستیک زیست تخریب پذیر

زباله های جامد مشکل مهم کشورهای در حال توسعه!

یکی از جدی ترین مشکلات زیست محیطی که کشور های در حال توسعه با آن مواجه هستند، تولید زباله های جامد شهری و نحوه دفع آن هاست. در میان این زباله ها، پلاستیک به دلیل مدیریت ناکافی این زباله ها و همچنین استفاده نادرست مردم، حجم زیادی دارد. بیش تر پلاستیک ها هنوز تجزیه پذیر نیستند. شرکت پلیمر پلاست زینلی در این مقاله تمام ویژگی ها و اهمیت پلاستیک های زیست تخریب پذیر را به شما خواهد گفت.

 

زیست تخریب پذیر به چه معناست؟

اول از همه، شما باید بدانید که کلمه زیست تخریب پذیر به چه معناست. زیست تخریب پذیری نامی است که که در آن محصولات و مواد خاصی در اثر عمل ارگانیسم های بیولوژیکی خاص تجزیه می شوند. در میان موجودات بیولوژیکی که می توانند مواد را تجزیه کنند می توان به باکتری ها، قارچ ها، جلبک ها، حشرات و … اشاره کرد که معمولاً این موجودات زنده از موادی برای تولید انرژی و سایر ترکیبات مانند بافت ها، موجودات و اسیدهای آمینه استفاده می کنند. هیچ پلاستیکی نمی تواند وجود داشته باشد که بتواند خود به خود تجزیه شود، فرآیند تجزیه پلاستیک خیلی طول می کشد و در نهایت با همان مشکل انباشت زباله مواجه می شویم. اگر بتوان آن را توسط محیط زیست و موجودات زیستی ساکن در اکوسیستم تجزیه کرد، می‌توان گفت که یک محصول زیست تخریب‌پذیر است. می توان گفت پلاستیک زیست تخریب پذیر پلاستیکی است که از مواد اولیه مختلفی که کاملاً تجدیدپذیر هستند تولید می شود.

این مواد خام عبارتند از گندم، ذرت، نشاسته ذرت، سیب زمینی،  روغن سویا یا کاساوا. با توجه به شیوه تولید، پلاستیک ها زیست تخریب پذیر هستند. این بدان معنی است که می توان آن را به شکل کودهای آلی مفید برای خاک به چرخه طبیعی وارد کرد. ما نه تنها ماده ای به دست می آوریم که محیط زیست را آلوده نمی کند، بلکه برای محیط زیست نیز مفید است. زمان تجزیه پلاستیک های زیست تخریب پذیر بسیار کم تر از پلاستیک های معمولی است.

Biodegradable plastic

پلاستیک زیست تخریب پذیر چیست؟

پلاستیک زیست تخریب پذیر پلاستیکی است که از محصولات گیاهی مانند سلولز، نشاسته و کیتین به دست می آید. این نوع پلاستیک برخلاف سایر انواع ضایعات پلاستیک که در محیط زمان زیادی لازم است تا تجزیه و به عبارتی تخریب شوند، به دلیل تجزیه سریع که در اثر تماس میکروارگانیسم ها با خاک، هوا، رطوبت و نور خورشید ایجاد می شود، شناخته شده است. این تخریب طبق استانداردهای بین المللی باید در کم تر از 180 روز رخ دهد. همه افراد فکر می کند که چون این نوع پلاستیک زیست تخریب پذیر است، می توان در هر جایی دور انداخت، اما این فرض اشتباه است. علیرغم این که مواد زیست تخریب پذیر ضرر کم تری برای محیط زیست دارند، باید کمپوست شوند.

 

کاربردهای پلاستیک زیست تخریب پذیر چیست؟

این جایگزین برای پلاستیک معمولی را می توان در چندین صنعت استفاده کرد، مانند:

 • صنعت بسته بندی یکبار مصرف
 • صنعت داروسازی
 • صنایع غذایی
 • تجارت کشاورزی

در زندگی روزمره ما می توانیم محصولاتی مانند بشقاب و کارد و چنگال، مسواک، کیسه، بسته بندی محصولات و غیره پیدا کنیم.

انواع پلاستیک های زیست تخریب پذیر

پلاستیک های زیست تخریب پذیر می توانند از پلیمرهای طبیعی یا مصنوعی ساخته شوند. از جمله موارد طبیعی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سلولز:

سلولز، برای به دست آوردن فیلم و الیاف نیاز به تغییر دارد. به عنوان مثال استات های سلولز و کربوکسی متیل سلولز (CMC) هستند.

نشاسته:

نشاسته در کاساوا، سیب زمینی شیرین، ذرت و غیره یافت می شود. زیست تخریب پذیری آن به دلیل اتم های اکسیژن موجود در ساختار این ماده است.

پلی استرها:

در میان پلاستیک های مصنوعی می توان پلی استرها را برجسته کرد. زیست تخریب پذیری استرها به این دلیل رخ می دهد که آن ها به راحتی هیدرولیز و منجر به شکستن پیوندها می شوند. در میان پلی استرهای اصلی، پلی لاکتیک اسید، PLA، کوپلیمری از اسید لاکتیک و اسید گلیکولیک را داریم. در پلی استرها، کلاس پلی هیدروکسی آلکانوات ها (PHA) وجود دارد. این پلاستیک می تواند جایگزینی برای پلی پروپیلن (PP) در تولید درب، خودکار، اسباب بازی، شیشه مواد غذایی، لوازم آرایشی و بسته بندی مواد غذایی و سایر مصارف باشد. هنوز در بین پلی استرها، پلی بوتیلن سوکسینات (PBS) را داریم که به صورت لایه ای خواصی مشابه پلی اتیلن با چگالی کم (LDPE) ارائه می دهد، علاوه بر پلی وینیل الکل (PVA)، تنها پلیمر محلول در آب بوده، که منحصراً کربن دارد. زنجیره اصلی آن، زیست تخریب پذیر در نظر گرفته می شود. برخی از پلاستیک های زیستی همیشه زیست تخریب پذیر نیستند، زیرا از نیشکر، یک منبع تجدید پذیر ساخته می شوند. اما زیست تخریب پذیر در نظر گرفته نمی شوند، زیرا اتانول به دست آمده از نیشکر به اتیلن تغییرو سپس به پلی اتیلن، یک پلیمر غیرقابل تجزیه زیستی، تبدیل می شود. با این حال، پلاستیک های زیستی وجود دارند که منشا فسیلی دارند، اما تجزیه پذیر هستند، همان طور که در مورد PBAT وجود دارد.

پلاستیک های زیست تخریب پذیر

مزایای تولید پلاستیک زیست تخریب پذیر

 1.  پلاستیک زیست تخریب پذیر می تواند به احیای خاک های ضعیف کمک کند، زیرا ماده ای است که از مواد خام آلی به دست می آید. علاوه بر این، بدیهی است که این ماده برای طبیعت ضرر کم تری است و زمان کوتاه تری برای تجزیه شدن آن طول می کشد.
 2. خطر ابتلا به بیماری را کاهش می دهد، زیرا از آن جایی که پلاستیک زیست تخریب پذیر از نفت تولید نمی شود، خطر ابتلا به سرطان و سایر بیماری های جدی را در انسان و حیوانات کم می کند.
 3.  پلاستیک زیست تخریب پذیر، اقیانوس ها را آلوده نمی کند. دفع غیرقانونی پلاستیک های معمولی در دریا ها می تواند عامل نابودی حیات دریایی در زمین باشد. محققان تخمین می زنند که اگر به دور انداختن عمدی این مواد ادامه دهیم، تا سال 2050 تعداد پلاستیک ها بیش تر از ماهی در دریاها خواهد بود.

سایر مزایای پلاستیک زیست تخریب پذیر

 • انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش می دهد.
 • باعث صرفه جویی در انرژی می شود.
 • این نوع پلاستیک شامل مصرف مواد خام تجدید ناپذیر نمی شود.
 • تولید آن باعث کاهش بقایای زیست تخریب ناپذیری می شود که محیط را آلوده می کند.
 • فاقد مواد افزودنی مضر برای سلامتی
 • طعم یا بوی غذایی موجود در آن را تغییر نمی دهد.

از سوی دیگر، پلاستیک تولید شده با رزین های پتروشیمی، برای مدت طولانی بدون تغییر باقی می مانند و ممکن است قرن ها طول بکشد تا از بین بروند. علاوه بر این، حاوی کربن هستند که وقتی مواد شروع به تجزیه یا ذوب شدن می کند، در اتمسفر آزاد می شود و گازهای گلخانه ای منتشر می کند. دفع ایده آل برای پلاستیک های زیست تخریب پذیر در کارخانه های کمپوست سازی است که در آن شرایط نور، رطوبت، دما و میزان صحیح میکروارگانیسم ها وجود دارد.

 

سخن پایانی …

امروزه پلاستیک ها موادی هستند که بیش ترین آلودگی را به محیط زیست وارد می کنند. به مقدار زیاد تولید می شوند و کاربردهای مختلفی دارند. مردم در حال درک اهمیت مراقبت از محیط زیست هستند، اما این کافی نیست. به منظور حفاظت از طبیعت، ایده پلاستیک زیست تخریب پذیر به وجود آمد. این پلاستیک ها می توانند راه حلی برای بحران بزرگ آلودگی در جهان باشند. با این حال باید به خوبی دانست که محدودیت های آن ها چیست و چرا تولید این پلاستیک ها در همه ظروف دنیا چندان آسان نیست.

« سوالات متداول »

پلاستیک زیست تخریب پذیر چیست؟

پلاستیک زیست تخریب پذیر پلاستیکی است که از محصولات گیاهی مانند سلولز، نشاسته و کیتین به دست می آید.

مزایای تولید پلاستیک زیست تخریب پذیر چیست؟

1- پلاستیک زیست تخریب پذیر می تواند به احیای خاک های ضعیف کمک کند، زیرا ماده ای است که از مواد خام آلی به دست می آید. علاوه بر این، بدیهی است که این ماده برای طبیعت ضرر کم تری است و زمان کوتاه تری برای تجزیه شدن آن طول می کشد.

2- خطر ابتلا به بیماری را کاهش می دهد، زیرا از آن جایی که پلاستیک زیست تخریب پذیر از نفت تولید نمی شود، خطر ابتلا به سرطان و سایر بیماری های جدی را در انسان و حیوانات کم می کند.

برای اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان میتوانید با کارشناسان ما در شرکت پلیمر پلاست در تماس باشید

09192124919

پلیمر پلاست زینلی | Polymer Plast Zeinali

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *