پلی پروپیلن صنعت خودرو

با افزایش نگرانی ها در مورد اقتصاد و محیط زیست، استفاده از مواد سبک تر در صنعت خودرو به یک اولویت تبدیل شده اند. پلی پروپیلن صنعت خودرو یکی از موادی است که در این صنعت کاربرد زیادی دارد. مصرف سوخت را می توان با در نظر گرفتن کاهش 10 درصدی وزن خودرو به میزان 5 تا 7 درصد آن را کاهش داد. سوخت کمتر باعث تولید گازهای گلخانه ای کمتری شده و خودروها پایدارتر و مقرون به صرفه تر می شوند. سازندگان خودرو در حال حاضر از مواد سبک مانند آلومینیوم و فیبر کربن استفاده می کنند. با این حال، پلاستیک هایی با کارایی بالاتر نیز روز به روز محبوب تر می شوند. یکی از این پلاستیک‌ها پلی پروپیلن است و با افزایش تقاضا برای وسایل نقلیه سبک وزن و الکتریکی استفاده از آنها به صرفه تر است.  به نظر می رسد امروزه پلاستیک در همه جا کاربرد دارد و صنعت خودرو نیز از این قاعده مستثنی نیست. پلاستیک‌هایی با کارایی بالا که در اتومبیل‌ها استفاده می‌ شوند، به شکل‌ گیری آینده حمل‌ و نقل کمک می‌ کنند و در عین حال ایمنی و امنیت مورد نیاز برای رفت‌ وآمدها را برای ما فراهم می‌ کنند.

پلی پروپیلن صنعت خودرو
پلی پروپیلن صنعت خودرو

کاربرد پلیمرها و پلی پروپیلن در صنعت خودرو سازی

پلی پروپیلن ها از دسته پلیمرها است که آن را با نام اختصاصی PP می شناسند؛ آنها پلاستیک مقاومی هستند و در برابر شعله می توانند به خوبی مقاومت بالایی از خود نشان دهند. کاربرد پلی پروپیلن صنعت خودرو سازی گسترده می باشد. یکی دیگر از کاربردهای این پلاستیک در خودروها به دلیل شکل پذیری و روکش براق آنها است. شما اغلب می بینید که برای داشبورد و قطعات بدنه خودرو استفاده شده اند.  پلی کربنات مانند پلی پروپیلن عمل می کند. آنها آنقدر در برابر ضربه مقاوم هستند که اغلب برای سپر خودرو و لنز چراغ جلو استفاده می شوند. این نوع پلاستیک خودرو در برابر عوامل جوی بسیار مقاوم هستند و می تواند شرایط را از باران و برف گرفته تا گرما و سرما را تحمل کند. پلی کربنات همچنین سبک وزن است، بنابراین وزن کلی خودرو را کاهش می دهد که به نوبه خود باعث بهبود راندمان خودرو و سوخت می شود. 

تماس با ما جهت مشاوره رایگان و استعلام قیمت

اکریلونیتریل بوتادین استایرن یک ورق ABS شبیه PVC است. آنها نیز یکی دیگر از دسته های پلیمرها هستند که محصول نهایی که به ما می دهند، یک ظاهری براق به خودرو می دهد. روکش فرمان و داشبورد اغلب از پلاستیک ABS ساخته شده است. همچنین برای کاربردهای سنگین مناسب هستند؛ بنابراین می توان از آن برای قطعات بدنه خودرو نیز استفاده کرد. پلاستیک مورد استفاده در خودروها، مانند ABS، به جذب و توزیع مجدد انرژی در هنگام ضربه به بدن کمک می کند و سرنشینان را ایمن نگه می دارد.

ویژگی های پلی پروپیلن صنعت خودرو
ویژگی های پلی پروپیلن صنعت خودرو

ویژگی های پلی پروپیلن صنعت خودروسازی

بسیاری از قطعات که در صنعت خودروسازی به کار می رود، از پلی پروپیلن است. از آنها بدین دلیل استفاده می شود که برای خودرو از نظر امنیت به خوبی عمل می کنند. از ویژگی های پلی پروپیلن می توان به پلاستیک های بادوام، قابل اعتماد و اغلب مقاوم در برابر خوردگی و حرارت اشاره کرد.  سازندگان خودرو همچنین باید مجموعه ای دقیق از مقررات صنعتی را رعایت کنند و موادی که برای تولید یک خودرو انتخاب می کنند باید مراحلی را طی کنند تا از دوام و سازگاری آنها اطمینان حاصل کنند. پلی پروپیلن در صنعت خودرو سازی یک ماده خاص است و می توانند انرژی و هزینه قابل توجهی را کاهش دهند. در نتیجه انتخاب مواد مناسب از اهمیت بیشتری برخوردار است.

تماس با ما جهت مشاوره رایگان و استعلام قیمت

به عنوان مثال، استفاده از مواد سبک تر می تواند وزن کلی یک وسیله نقلیه را کاهش دهد و در نتیجه راندمان سوخت آن را بهبود بخشد. به عبارتی دیگر مواد اشتباه می تواند هزینه ها و مصرف انرژی را تا حد زیادی افزایش دهد. به همه این دلایل، بسیار مهم است که تیم های تولید کننده محصول هنگام انتخاب مواد برای قطعات خودرو، انتخاب درستی داشته باشند. اغلب، آن ماده یک پلاستیک است. 

پلی پروپیلن دارای نقطه ذوب و انعطاف پذیری بالایی است !

این پلاستیک دارای نقطه ذوب بالا است و می تواند تا حدود 130 درجه سانتیگراد را تحمل کند و زمانی که رو به ذوب شدن می رود، چکش خوار می شود؛ همین امر باعث می شود پلی پروپیلن برای استفاده در خودروسازی مناسب باشد. چون اگر ماشین رو به گرما برود، می تواند ایمنی مناسبی را فراهم کند. از دیگر ویژگی های پلی پروپیلن می توان تبدیل شدن آن به یک مایع اشاره کرد. چون  می تواند به هر شکل دلخواه قالب گیری شود. بنابراین، گرم کردن مجدد پس از خنک شدن بدون این که خراب شود، این ماده را فوق العاده همه کاره می کند. 

کاربردهای پلی پروپیلن خودرویی
کاربردهای پلی پروپیلن خودرویی

پلیمرهای پرکاربرد در صنعت خودرو

پلی کربنات ‌ها اغلب استفاده گسترده ای در صنعت خودرو سازی دارند. کاربرد اصلی آنها در خودروها برای ساخت قطعات مختلف صورت می گیرد. مثلاً از آنها در چراغ ها و لنزهای چراغ های جلو و عقب استفاده می شود. پلیمرهای مختلفی در صنعت خودروسازی به کار می رود. آنها ویژگی های منحصر به فردی دارند. پلی کربنات در برابر دماهای بالا (تا 148 درجه سانتیگراد) مقاومت بالایی دارد.

جنس آنها شفاف بوده و می توان به رنگ دلخواه آنها را رنگ آمیزی کرد.  مدول کشش تا 2300 مگاپاسکال بوده و  خواص عایق الکتریکی خوبی دارد.  کاربردهای دیگر آنها شامل ضربه گیر، لنز چراغ جلو، صفحه نمایش امنیتی، پانل هواپیما، لنز عینک، لنز چراغ جلو، کلاه ایمنی و جایگزین های شیشه ضد گلوله است.  یکی دیگر از پلیمرهای پرکاربرد کریلونیتریل بوتادین استایرن است؛ آنها یک ترموپلاستیک بادوام می باشند. همچنین یک کوپلیمر است که با پلیمریزاسیون استایرن و اکریلونیتریل در حضور پلی بوتادین ساخته می شود. استایرن به پلاستیک، ویژگی هایی چون سطحی براق و غیر قابل نفوذ می دهد. بوتادین یکی دیگر از پلیمرهایی است که در صنعت خودروسازی به کار می رود. آن‌ها یک ماده لاستیکی، انعطاف پذیری هستند که  حتی در دماهای پایین فراهم می شوند. برای بهبود مقاومت در برابر ضربه، چقرمگی، مقاومت در برابر حرارت، آب و هوا و مقاومت در برابر برخی مواد شیمیایی، می توان تغییرات مختلفی را انجام داد. پلی پروپیلن نیز در این صنعت نقش گسترده ای دارد. 

خرید پلی پروپیلن صنعت خودرو
خرید پلی پروپیلن صنعت خودرو

خرید و فروش پلی پروپیلن صنعت خودرو سازی 

تقاضای پلی پروپیلن صنعت خودرو سازی افزایش پیدا کرده است. یافتن کاربردهای جدید در داخل و خارج خودرو و جایگزین برای برخی قطعات فلزی در زیر کاپوت از دلایلی است که خرید و فروش پلی پروپیلن روز به روز گسترده می شود. علاوه بر این، افزایش تولید خودروهای برقی به این دلیل زیاد شده که قطعات سبک‌ تر شده و به نوعی جبرانی برای سایر قطعات با وزن باتری‌ های سنگین تر است. مصرف پلی اتیلن نیز ثابت مانده است؛ زیرا مخازن گاز HDPE در حال حاضر به بازار مخازن بنزین نفوذ کرده اند و در کشورهای توسعه یافته جای فولاد را گرفته اند. با این حال، وسایل نقلیه الکتریکی ممکن است از پلی اتیلن بیشتری در قطعات موتور استفاده کنند. زیرا عملکرد دمای بالای پلیمرهای مهندسی در موتورهای باتری الکتریکی مورد نیاز نیست.

تماس با ما جهت مشاوره رایگان و استعلام قیمت

انتظار می رود مصرف ABS کاهش یابد؛ زیرا کامپوزیت های پلی استایرن و پلی پروپیلن با خواص بهبود یافته، همچنان جایگزین ABS هستند. از آنها می توان برای تزئینات داخل خودرو استفاده نمود. قیمت بالای ABS نیز باعث شده تا جای خود را به پلی پروپیلن با قیمت پایین‌تر دهد. در برخی از خودروهای رده بالا، مصرف ABS برای فضای داخلی افزایش می یابد و مصرف کنندگان به طراحی با کیفیت بالاتری نیاز دارند.  همچنین نرخ رشد پلاستیک‌ هایی مانند PP، PA، PC و PE با معرفی خودروهای الکتریکی افزایش پیدا خواهد کرد. در حالی که انتظار می‌ رود مصرف پلاستیک‌ های مهندسی کاهش یابد.  صنعت پلاستیک در حمایت از صنعت خودرو بسیار مهم است. مهندسان خودرو برای بهینه سازی سایر سیستم ها و مقابله با چالش های مهم مرتبط با افزایش ایمنی خودرو از نزدیک با یکدیگر همکاری می کنند. 

« سوالات متداول »

ویژگی شاخص پلی پروپیلن صنعت خودرویی چیست؟

این پلاستیک دارای نقطه ذوب بالایی است و می تواند تا حدود 130 درجه سانتیگراد را تحمل کند و زمانی که رو به ذوب شدن می رود، چکش خوار می شود؛ همین امر باعث می شود پلی پروپیلن برای استفاده در خودروسازی مناسب باشد.

پلی پروپیلن صنعت خودرو چیست؟

پلی پروپیلن صنعت خودرو یکی از موادی است که در صنعت خودرو سازی کاربرد زیادی دارد. این پلی پروپیلن موجب می شود مصرف سوخت را با در نظر گرفتن کاهش 10 درصدی وزن خودرو به میزان 5 تا 7 درصد آن را کاهش داد.

 

پلیمر پلاست زینلی | Polymer Plast Zeinali

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۳ از ۵
از مجموع ۳ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *