مشاوره رایگان 09192124919

تست تزریق قطعه با نمونه مواد پلیمری

در سال های اخیر، استفاده از انواع پلیمرها به ویژه پلاستیک بسیار متداول شده است. تزریق پلاستیک را می توان یکی از پرکاربردترین روش های تولید پلاستیک دانست. منظور از تزریق پلاستیک، حرارت دادن، ذوب کردن و تحت فشار قرار دادن گرانول های پلیمری به منظور تزریق در قالب های مختلف است. بعد از خنک شدن، پلاستیک از درون قالب بیرون آورده می شود و حالت جامد به خود می گیرد. پیش از قالب گیری، حتماً باید تست تزریق قطعه انجام شود. در ادامه، بیشتر با انواع پلیمر و تست تزریق با نمونه های پلیمری آشنا می شویم.

روند-انجام-تست-تزریق

انواع مواد پلیمری

پلیمر که با نام های درشت مولکول نیز شناخته می شود، از زنجیره های بلند مونومر شکل می گیرد. به عبارت دیگر، صدها مونومر یه یکدیگر متصل می شوند و مولکول های بزرگی به نام پلیمر را به وجود می آورند. پلیمرها را می توان بر اساس فاکتورهای مختلفی طبقه بندی کرد، ازجمله منشأ، واکنش به حرارت، ساختار زنجیره ها، کاربرد و خواص فیزیکی. با این وجود، مرسوم ترین طبقه بندی بر اساس نوع ساختار و کاربردشان است.

طبقه بندی مواد پلیمری بر اساس منشأ

پلیمر ها بر اساس منشأ به سه دسته طبیعی، سنتزی و نیمه سنتزی تقسیم می شوند. پلیمرهای طبیعی مانند پشم، ابریشم، لاستیک طبیعی و سلولز و نشاسته همگی در طبیعت وجود دارند. پلیمرهای سنتزی همان پلیمرهای مصنوعی هستند که در آزمایشگاه ها ساخته می شوند، مانند پلی اتیلن، نایلون، پلی استر، تفلون و پی وی سی. منظور از پلیمرهای نیمه سنتزی، پلیمرهای طبیعی هستند که ساختار شیمیایی آن ها برای کاربرد خاصی اصلاح می شود. به عنوان مثال، سلولز استات یا سلولز نیترات.

طبقه بندی مواد پلیمری بر اساس واکنش به حرارت

پلیمرهای از نظر واکنش به حرارت به دو دسته ترموپلاستیک ها و ترموست ها تقسیم می شوند. پلیمرهای ترموپلاستیک به راحتی در اثر حرارت واکنش می دهند و امکان قالب گیری ها به شکل های مختلف وجود دارد. در مقابل، ترموست ها از پلیمرهای سختی هستند که در اثر حرارت واکنش نمی دهند.

طبقه بندی مواد پلیمری بر اساس ساختار زنجیره ها

مواد پلیمری بر اساس ساختار زنجیره ها به سه دسته خطی، شاخه ای و دارای پیوند عرضی تقسیم می شوند. پلیمرهای خطی از اتصال مونومرها و تشکیل زنجیره های بلند شکل می گیرند. این نوع پلیمرها بدون شاخه هستند. پلیمرهای شاخه ای از زنجیره های بلند با شاخه های جانبی متفاوت تشکیل می شوند. پلیمرهای دارای پیوند عرضی در اثر اتصال واحدهای تکرارشونده به شکل شبکه های سه بعدی به وجود می آیند.

طبقه بندی مواد پلیمری بر اساس کاربرد و خواص فیزیکی

طبقه بندی مواد پلیمری بر اساس کاربرد و خواص فیزیکی

پلیمرها از نظر کاربرد و خواص فیزیکی به 4 دسته تقسیم می شوند:

 • پلاستیک: پلیمرهای نیمه بلورینی هستند که در اثر گرما و فشار به مواد سخت تبدیل می شوند.
 • لاستیک: پلیمرهای جامد با خاصیت کشسانی و الاستیسیته بالا
 • الیاف یا فیبرها: پلیمرهای رشته ای بسیار طولانی با خواص کششی و درجه کریستالی بسیار بالا
 • رزین ها: پلیمرهایی با وزن مولکولی پایین که غالباً به صورت مایع در دسترس هستند.

تست تزریق قطعه به چه صورتی انجام می شود؟

بعد از انجام تزریق پلاستیک، تست تزریق قطعه انجام می شود. انجام این تست به دلایل مختلفی صورت می گیرد، ازجمله:

 • تعیین کیفیت قالب
 • محاسبه پارامترهای اساسی فرآیند قالب گیری
 • آماده سازی برای شروع تولید
 • اطمینان از سیستم قفل قالب
 • تنظیم جریان آب و بخار
 • تعیین توالی عملیات

روند انجام تست تزریق به صورت زیر است:

 1. بازرسی کیفیت ظاهر قالب (ارتفاع، ابعاد دستگاه مونتاژ، شکل خروج، الزامات و شرایط کار)
 2. بررسی قالب در حالت بدون بار
 3. کنترل وضعیت تجهیزات پیش از انجام تست
 4. سازگاری مشخصات مواد اولیه و مواد خام با الزامات طراحی
 5. تنظیم سیلندر و نازل بر اساس شکل، اندازه و ضخامت قطعه و عملکرد تجهیزات
 6. تنظیم توانایی پلاستیکی از طریق تنظیم مقاومت و سرعت پیچ به منظور تنظیم قابلیت پلاستیسیته
 7. انتخاب فشار تزریق، زمان قالب گیری و دمای قالب
 8. تعیین سرعت برای تست تزریق قطعه
 9. مشخص کردن مقدار و حالت تغذیه

به طور کلی تست تزریق قطعه توسط دستگاه تزریق انجام می شود روند به این صورت خواهد بود که شکل و قطرهای مختلف تزریق می شود. سپس تست های مختلف مکانیکی مختلف می گیرند. به طور مثال برای تست کشش اول باید تزریق را انجام دهند که بتوانند تست کشش را انجام دهند همینطور برای دیگر تست ها مانند تست خمش، شکست و ….

سخن پایانی

همگی ما روزانه با مواد پلیمری مختلف ازجمله پلاستیک ها سروکار داریم. پلیمرها در واقع زنجیره های طولانی از مونومر هستند. مواد پلیمری را می توان بر اساس فاکتورهایی ازقبیل ساختار و کاربرد طبقه بندی کرد. بسیاری از پلاستیک هایی که ما در زندگی روزانه می بینیم، به روش تزریق پلاستیکی قالب گیری می شوند. پیش از انجام این کار حتماً باید فرآیند تست تزریق قطعه به دقت انجام شود. آیا طبقه بندی دیگری از مواد پلیمری می شناسید که در این مقاله ذکر نشده باشد؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *