مشاوره رایگان 09192124919

قوطی کلید پریز از قطعات مهم در ساختمان سازی است که استفاده آن در داخل یک دیوار بتنی می باشد و کار آن این می‌باشد که سیم های خروچی از کلید٬پریز و خروجی را بهم متصل کند به اینصورت زمانی که تمام سیم ها از نقاط گوناگون عبور می کنند تا در نهایت به نقطه نهایی برسند باید در یک فضایی قرار بگیرند تا از انواع رطوبت ها و  گرد و خاک و عوامل دیگر که باعث آسیب می شوند٬ محافظت شوند. در اینجا ما از قوطی کلید پریز استفاده می کنیم تا آسیبی به این سیم ها نرسد.

در این میان قوطی کلید پریز به خاطر تنوعی که در زمان خریدش دارد شاید باعث سردرگمی شما شود که که کدام مناسب می باشد و باید آن را خرید.به صورت کلی اگر بخواهیم بگوییم٬ امروزه به صورت پلاستیکی و فلزی توسط تولید کنندگان تولید می شود و شما بنا بر خواسته و نیازی که دارید اقدام به خرید قوطی کلید پریز می کنید.

قوطی کلید پریز ها به شکل های گوناگون تولید می شوند که شکل ها به صورت چند ضلعی٬مربع و مستطیل است و این قوطی کلید پریز ها در مراکز خرید و تجاری٬ سیم کشی کردن ساختمان خانه ها و … به کار برده می‌شوند که شما بنا برحسب نوعی که می خواهید قوطی کلید پریز را تهیه می کنید. برای آنکه بیشتر با قوطی کلید پریز آشنا شوید در ادامه مطلب با ما همراه باشید.  

قوطی کلید پریز

انواع قوطی کلید پریز

قوطی پریزها بر پایه پلی پروپیلن، پلی اتیلن و پلی کربنات می باشند همچنین برای عملکرد بهتر آنها از مستربچ ضد شعله استفاده می شود تا در هنگام بروز حادثه آتش سوزی، نسوزد در ادامه به بررسی انواع قوطی پریزها می پردازیم

قوطی کلید‌ پریز قدیمی

 قوطی کلید‌‌ پریز قدیمی که با نام شاپوری نیز شهرت دارد، از جنس PVC درجه یک و دو ساخته می شود. به همین دلیل، از مقاومت و استحکام بسیار بالایی برخوردار است. از آنجایی که قوطی کلیدهای شاپوری مکعبی شکل هستند، از آن ها به صورت تکی یا مجزا استفاده می شود. به عبارت دیگر، این قوطی ها برای قرارگیری در کادر گروهی طراحی نشده اند. قوطی کلید‌‌ پریز شاپوری همچنان در بسیاری از پروژه ها کاربرد دارند.  

قوطی کلید‌ پریز درایوال یا کناف

این نوع قوطی ها به دلیل داشتن انتهای دایره ای شکل بیشتر برای نصب در دیوارهای پیش ساخته یا کناف کاربرد دارند. به عبارت دیگر، قوطی کلید‌ پریز درایوال یا کناف دارای انتهای استوانه ای یا گرد است. این نوع قوطی ها در دسته بندی اتصالات لوله برق قرار می گیرند. قوطی های کلید پریز درایوال از جنس پلاستیک با ابعاد 7×7 ساخته می شوند. این قوطی ها در دو رنگ زرد و قرمز به فروش می رسند. لازم به ذکر است که قوطی های درایوال یا کناف بسیار مقاوم هستند و ایمنی بالایی دارند.

 

قوطی کلید‌ پریز گالوانیزه

قوطی کلید‌ گالوانیزه یا فلزی از پرکاربردترین نوع قوطی ها در سیم کشی توکار به شمار می رود. منظور از توکار این است که تمام سیم کشی ها و متعلقات آن در داخل دیوار قرار می گیرند. قوطی کلید پریز گالوانیزه از سیم برق و متعلقات آن در برابر رطوبت، ضربه یا افزایش جریان برق محافظت می کنند. ورق گالوانیزه شده این قوطی ها از جنس فلز هستند و در برابر سایش مقاومت دارد. علاوه بر این، دارای ماندگاری و طول عمر بالایی هستند. قوطی های کلید و پریز گالوانیزه در ابعاد 20×20، 15×15 و 10×10 تولید می شوند.

قوطی کلید‌ پریز پلاستیکی

پرکاربردترین نوع قوطی های کلید و پریز از جنس پلاستیک هستند. این قوطی ها علاوه بر مقاومت بالا، سبک و مقرون به صرفه هستند. با این وجود، جنس پلاستیکی آن ممکن است نتواند در برابر ضربه و فشار بالا مقاومت کند و آسیب ببیند. قوطی پلاستیکی های نوع قدیم همان قوطی های شاپوری هستند که باید به صورت تکی استفاده شوند. اما امکان استفاده از قوطی های پلاستیکی جدید به صورت گروهی نیز وجود دارد.

قوطی کلید‌ پریز بریتیش

قوطی های کلید پریز بریتیش در مقایسه با سایر انواع قوطی ها دارای ابعاد بزرگ تری هستند. به این قوطی ها، mk نیز گفته می شود. جنس قوطی کلید‌ پریز بریتیش از جنس فلز گالوانیزه شده است. دو پیچ کناری قوطی های بریتیش با فاصله 6/8 سانتی متر ساخته می شوند.

قوطی کلید‌ پریز جرمن

قوطی های جرمن با نام قوطی های استاندارد در بازار تجهیزات برق به فروش می رسند. دو پیچ کناری قوطی های کلید و پریز جرمن دارای فاصله 6 سانتی متری از یکدیگر هستند. علاوه بر این، ابعاد این قوطی ها معمولاً 7×7 سانتی متر مکعب است.

مقایسه قوطی کلید‌ پریز معمولی و عمیق

قوطی کلید‌ پریز عمق دار یا عمیق با کیفیت مناسب و در رنگ های مختلف ساخته می شوند. این قوطی ها نیز برای محافظت از سیم ها، اتصالات کلیدها و پریزها استفاده بکار می روند. مزیت اصلی این محصول، عمق زیاد است چراکه فضای کافی برای افزایش ایمنی سیم کشی ساختمان را فراهم می کند. به طور معمول، عمق قوطی کلید پریز عمیق بین 5 تا 8 سانتی متر تخمین زده می شود. در نتیجه، فشردگی و سائیدگی سیم ها کاهش می یابد.

احتمالاً برای شما هم پیش آمده است که پریز با کشیدن دوشاخه از جا بیرون بزند. این مشکل را به راحتی می توان با قوطی کلید‌ پریز عمیق برطرف کرد. عمق استاندارد و دنده های کناری تعبیه شده باعث می شود تا کلید و پریز محکم در جای خود قرار گیرند. به علاوه، این قوطی ها با گذشت زمان کمتر دچار خوردشدگی می شوند. عوامل بسیار زیادی بر قیمت نهایی این محصول تاثیرگذار هستند، ازجمله برند تولیدکننده، جنس بدنه و رابط دار یا بدون رابط بودن آن. با این وجود، قیمت این قوطی ها در مقایسه با مزایا و کیفیتی که دارند، مقرون به صرفه است.

انواع قوطی کلید پریز

مزایای استفاده: 

قوطی های کلید و پریز از مزایای بسیار زیادی در سیم کشی ساختمانی برخوردار هستند. برخی از مهم ترین مزایا عبارتند از:

  • نظم دهی به سیم کشی برق و بهبود کیفیت برق کشی
  • محافظت از سیم های برق در برابر فشار و گرم یا سرد شدن دیوارها
  • قابلیت نصب روی سطوح مختلف
  • جلوگیری از نفوذ گرد و غبار مصالح ساختمانی به درون تجهیزات سیم کشی
  • قابلیت نصب انواع کلیدها و پریزهای یکپارچه و به هم پیوسته
همچنین بخوانید:اسپیسر پلاستیکی

سخن پایانی

قوطی های کلید پریز یکی از مهم ترین تجهیزات در سیم کشی های ساختمانی به شمار می روند. این قوطی ها در انواع، ابعاد و جنس های مختلفی ساخته می شوند. قوطی کلید پریز پلاستیکی با توجه به کیفیت، قیمت مناسبی دارند. البته، مقاومت آن ها در برابر ضربه و فشار کمتر از قوطی های کلید و پریز گالوانیزه و فلزی است. از قوطی های کلید و پریز برای محافظت از سیم کشی ها در برابر رطوبت، ضربه، فشار و گرد و غبار مصالح ساختمانی استفاده می شود. علاوه بر این، قوطی‌ کلید‌‌ پریز قابلیت نصب بر سطوح مختلف را دارند. شما از چه نوع قوطی کلید‌‌ پریزی برای سیم کشی ساختمان خود استفاده کرده اید؟

منبع

برای دانلود pdf  این مقاله روی دکمه زیر کلیک کنید.