مشاوره رایگان 09192124919

تولید ظروف یک‌بار مصرف تجزیه پذیر

با افزایش آلودگی‌های زیست محیطی و به‌دلیل استفاده بیش‌ازحد ظروف یک‌بار مصرف پلاستیکی، ظروف یک‌بار مصرف تجزیه پذیرجایگزین این‌نوع ظروف شد. ظروف یک‌بار مصرف تجزیه پذیر از موادی هم‌چون گندم، ذرت و سیب‌زمینی ساخته می‌شود. هیچ‌کدام از این مواد ضرری ندارد و می‌توانند بااطمینان کامل تولید شوند. درسال گذشته، هزار میلیارد کیسه پلاستیکی و ۱۲۰ میلیون تن ظروف یک‌بار مصرف پلاستیکی درجهان تولید شد. ازتمامی اینان فقط ۳۵ درصد مواد توانستند بازیافت شوند. متاسفانه درحالی این اتفاق افتاد که پس‌ماندهای این ظروف، بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ سال طول می‌کشد تا جذب چرخه طبیعت شود.

همین دلیل موجب شد، کشور‌های پیشرفته به‌فکر استفاده از ظروف یک‌بار مصرف تجزیه پذیر باشند و آن‌را جایگزین ظروف یک‌بار مصرف پلاستیکی کنند. در کشور مانیز ضرورت‌های امروزمان و نیازهای آینده، مارا واجد شرایط استفاده از ظروف یک‌بار مصرف تجزیه پذیر می‌باشیم. البته باید توجه داشته‌باشیم که حمایت دولت در این امر بسیار ضروری و مهم می‌باشد. اگر به این موضوع کم توجهی شود، باعث دفع زباله‌های ظروف پلاستیکی و انباشت آن‌ها در طبیعت و محیط زیست می‌شود. همچنین به‌مرور زمان منابع آبی، خاکی، دریاها، رودخانه‌ها و حیات جانداران و گیاهان را تهدید خواهدکرد.

دراصل این ظروف یک‌بار مصرف، مواد اولیه آن‌ها گرانول می‌باشد. حال می‌خواهیم بدانیم که گرانول به‌چه معناست؟ با افزایش پیشرفت تکنولوژی، روش‌های جدیدی برای تولید محصولات پلاستیکی به‌وجود آمد. پس‌از آن سوالی مطرح شد که ماده اولیه مورد استفاده برای تولید وسایلی چون گریدهای نایلون، چه‌چیزی می‌تواند باشد. دربین موادهای گرانولی، پودری و پرک، به‌دلیل مزایای بالایی که گرانول داشت؛ در انتخاب برتر قرارگرفت. درواقع گرانول اسم پلیمر خاصی نمی‌باشد. این ماده، شکلی از پلیمر است که از حالت پودری به‌حالت دانه درمی‌آید. آسان استفاده‌شدن گرانول یکی از مزایای استفاده از آن می‌باشد.

 ظروف یک بار مصرف تجزیه پذیر سفید

گرانول برخلاف پودرها، از آلودگی محیط کارگاه و مشکلات تنفسی به‌دور می‌باشد. همچنین گرانول از هدررفتن ماده نیز جلوگیری می‌کند. اکثرتولیدکنندگان به‌دلیل داشتن مزایای زیاد، از گرانول به‌جای مواد پودری استفاده می‌کنند. برای تولید محصولات پلیمری با استفاده از گرانول و گرانول بازیافتی ، اول باید آن‌را ذوب و سپس شکل‌دهی داد و ازآن استفاده کرد.

قیمت ظروف یکبار مصرف تجزیه پذیر

قیمت ظروف یک‌بار مصرف تجزیه پذیر بسته به نوع کیفیت آن‌ها می‌تواند قیمت‌های متفاوتی نیز داشته‌باشد. امروزه ظروف یک‌بار مصرف تجزیه پذیر از محبوبیت زیادی برخوردار است؛ زیرا یکی از بهترین‌ و بهداشتی‌ترین گزینه برای مصرف مردم می‌‌باشد. اخیرا با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته و بهره‌گیری از مدرن‌ترین دستگاه‌ها، تولیدکنندگان توانسته‌اند محصولات بسیار متنوعی از ظروف یک‌بار مصرف تجزیه پذیر را در بازار عرضه کنند. این محصولات نه‌تنها برای انسان و محیط‌زیست ضرری ندارد؛ بلکه در طبیعت هم، به‌راحتی تجزیه می‌شود.

درحال حاضر شرکت‌های بسیار زیادی تولیدکننده این محصولات هستند و آن‌هارا به بازار عرضه می‌کنند. یکی از مسائل مهمی که در افزایش فروش و قیمت این محصولات می‌گذارد، خاصیت تجزیه پذیربودن آن است. اکنون در بازار دو نوع ظرف با خاصیت تجزیه پذیری وجود دارد. این مدل‌ها، ظروف یک‌بار مصرف گیاهی و ظروف یک‌بار مصرف کاغذی می‌باشد. از ظروف یک‌بار مصرف کاغذی بیش‌تر در تهیه لیوان‌های یک‌بار مصرف استفاده می‌شود و برای غذا چندان مناسب نمی‌باشد.

قیمت ظروف یک‌بار مصرف تجزیه پذیر باتوجه به نوعی که دارد بسیار متفاوت است. تنوع بسیار بالای این محصولات، سبب‌شده قیمت‌های آن‌هم بسیار متفاوت می‌باشد. شما می‌توانید این ظروف یک‌بار مصرف را از شرکت‌ها به‌صورت عمده یا در تعداد کم در فروشگاه‌ها تهیه کنید. باتوجه به‌ این‌که کیفیت و زیبایی بسته‌بندی در فروش این محصولات بسیار تاثیرگذار خواهدبود. تنوع این محصولات بسیار بالا بوده و سلایق مختلفی را تحت‌تاثیر خود قرار می‌دهد. برخی از ظروف یک‌بار مصرف می‌توانند به‌شکل‌های متنوعی در بازار وجود دارد. این اشکال شامل: شکل‌های مربعی، قلبی، مستطیلی، کاسه‌ای و… می‌باشد.

کاربرد این ظروف نیز می‌تواند در بسیاری از جاها متفاوت باشد. این ظروف یک‌بار مصرف تجزیه پذیر برای بسته‌بندی انواع شیرینی‌ها، شکلات، نیز بسیار کاربردی است؛ زیرا که استحکام آن بسیار بالا می‌باشد و در حیطه ظروف محکم و مقاوم قرار می‌گیرد.

ظروف یک_بار مصرف تجزیه پذیر

 

مزایا و معایب

ظروف یک‌بار مصرف تجزیه پذیر می‌تواند مزایای و معایب خودش را داشته باشد. ظروف یک‌بار مصرف تجزیه پذیر مزایای بسیار فراوانی دارد. اولین مزیت آن نسبت‌به سایر محصولات مشابه آن می‌تواند تجزیه پذیری آن و آلوده‌نکرد محیط‌زیست باشد. این محصول محیط زیست را آلوده نمی‌کند و دیگر نیاز نیست مدت زیادی برای بازیافت آن صبر کرد. یکی دیگر از مزایای آن قیمت به‌صرفه و مناسب این محصول می‌باشد. شما می‌توانید با هزینه مناسب تعداد قابل توجه‌ای از این محصول را برای استفاده خود تهیه کنید و از آن به‌راحتی به‌کار بگیرید.

از دیگر مزایای آن می‌توان به مقاومت به مواد الکی اشاره کرد. با استفاده از این مزیت می‌توان اکثر مواد خوراکی را درون این ظروف ریخته و ازآن استفاده کرد. همچنین این ظروف انرژی کم‌تری را برای تولید مصرف می‌کنند. همین امر موجب می‌شود که بسیاری از انرژی‌ها و ذخایر ملی حفظ شوند. قابلیت شکل‌پذیر راحت به هرمدل و اندازه دل‌خواه، می‌تواند از دیگر مزیت‌های این ظروف باشد. شفاف‌بودن یا کدربودن این محصولات می‌تواند تنوع در انتخاب را بالا ببرد.

باید توجه‌داشت این ظروف، عاری از هرگونه اثرات مضر پلاستیک‌های نفتی و ضایعات پلاستیک پس‌از تماس با مواد غذایی می‌باشد. این ظروف بدون هیچ‌گونه آثار تخریبی برروی محیط‌زیست پس از تجزیه آن‌ها درخاک می‌باشند. همچنین این ظروف، سبب تقویت و توسعه منابع کشاورزی می‌شوند. این محصولات، هیچ‌گونه وابستگی به مواد اولیه نفتی ندارند. این ظروف دراصل از مواد طبیعی همچون گندم، ذرت و سیب‌زمینی ساخته می‌شود.

هر محصولی علاوه‌بر مزایایی که دارد مسلما دارای معایبی نیز می‌باشد. ظروف یک‌بار مصرف از پلیمرهایی تولید می‌شود که از سنتز مواد اولیه به‌نام مونومر می‌باشد. مونومرها حاوی مواد سمی هستند که برای سلامتی انسان بسیار پرخطر است. البته ظروف یک‌بار مصرف تجزیه پذیر فاقد این مواد سمی بوده و خطری ندارد. استفاده از ظروف یک‌بار مصرف برای غذاهای داغ مناسب نمی‌باشد؛ زیر تمام ظروف پلاستیکی مقداری استایرن درون خود دارند که می‌تواند آزاد شود این استایرن می‌تواند سرطان‌زا باشد.

 توجه داشته‌باشید استفاده مکرر از این ظروف برای غذا مناسب نمی‌باشد‌. این ظروف می‌تواند به‌مرور زمان سلامتی شمارا به‌خطر بیندازد‌. اگر به‌صورت مکرر برای غذا درمنزل نیستید بهتر است از ظروف غذای استیل و… استفاده کنید. همچنین یک‌سری از این ظروف، فقط در مقابل نور خورشید تجزیه و بازیافت می‌شود. این یکی از دلایلی است که می‌تواند از معایب ظروف یک‌بار مصرف تجزیه پذیر مانند پلاستیک زیست تخریب پذیر باشد؛ زیرا تجزیه آن می‌تواند زمان‌بر و سخت باشد.

منبع