مشاوره رایگان 09192124919

پلی پروپیلن تالک دار به عنوان کانی سیلیکات منیزیم آبدار شناخته می شود که دارای ترکیب شیمیایی Mg3Si4O10(OH)2 می باشد. اگرچه ترکیب تالک معمولاً به این فرمول نزدیک می شود، اما برخی جایگزینی ها نیز رخ می دهد. به عنوان مثال، مقادیر کمی از Al یا Ti می تواند جایگزین Si شود. میزان کمی از آهن و منگنز  می تواند جایگزین منیزیم گردد. همچنین کلسیم می تواند جایگزین منیزیم باشد.هنگامی که مقادیر زیادی آهن جایگزین منیزیم می شود، این ماده معدنی به عنوان مینسوتایت شناخته می شود. هنگامی که مقادیر زیادی Al جایگزین منیزیم می گردد، این ماده معدنی به عنوان پیروفیلیت نامیده می شود.

پلی پروپیلن تالک دارپلی پروپیلن تالک دار چیست؟ چه ویژگی هایی دارد؟

به طور معمول، این ماده یعنی پلی پروپیلن تالک دار در رنگ های قهوه ای، سفید، سبز یا خاکستری بوده و یا بی رنگ ارائه می شود. این ماده معدنی نیمه شفاف با درخشندگی مروارید است. این نرم ترین کانی شناخته شده می باشد و سختی آن یک در مقیاس سختی Mohs است. تالک موجود در پلی پروپیلن تالک دار، یک کانی مونوکلینیک با ساختار ورقه ای مشابه میکاها می باشد.

این ماده، دارای شکاف کاملی است که صفحات با پیوند ضعیف را دنبال می کند. این ورقه‌ ها فقط توسط باند های واندروالس به هم متصل می‌ شوند. این به آن ها اجازه می‌ دهد به راحتی از کنار یکدیگر بگذرند. این ویژگی عامل نرمی بسیار زیاد تالک، احساس چربی و صابونی بودن آن می باشد. ضمن آن که ارزش این ماده را به عنوان روان کننده با دمای بالا نشان می دهد.

کاربردهای پلی پروپیلن تالک دار

کامپاند پروپیلن تالک چه کاربردهایی دارد؟

تالک یک کانی است که اغلب در سنگ های دگرگونی یافت می شود. حداقل از دو فرآیند تشکیل می شود. بیشتر ذخایر بزرگ تالک زمانی تشکیل می ‌شوند که آب ‌های گرم، حامل منیزیم و سیلیس محلول، با مرمرهای دولومیتی واکنش نشان می‌دهند. فرآیند دوم تشکیل تالک زمانی رخ داد که گرما و مایعات فعال شیمیایی سنگ هایی مانند دونیت و سرپانتینیت را به تالک تبدیل کردند. از کامپاند پروپیلن تالک، به عنوان پرکننده، پوشش، رنگدانه، عامل گسترش دهنده در پلاستیک(بازیافت پلاستیک)، سرامیک، رنگ، کاغذ، لوازم آرایشی، سقف، لاستیک و بسیاری از محصولات دیگر استفاده می شود.

یکی از دلایل استفاده از تالک در بسیاری از پلیمرها در صنایع مختلف این است که می توان از آن در بسیاری از محصولات و کاربری های مختلف بهره برداری کرد. کامپاند پلی پروپیلن تالک‌ دار در صنعت خودروسازی کاربرد فراوانی دارد. از این محصول می توان در ساخت بخش داخلی خودرو از جمله کنسول، درب ها و داشبورد استفاده کرد. از سویی دیگر، به دلیل مقاومت بالا در مقابل حرارت و گرما، از این محصول در ساخت و تولید لوازم خانگی بهره برده می شود. همچنین، تولید کنندگان تجهیزات ساختمانی و الکترونیکی نیز، به دلیل خواص فوق العاده این ماده، از آن برای ساخت قطعات خود استفاده می کنند.

قیمت پروپیلن تالک چقدر است؟

توجه و مطالعه خصوصیات فوق العاده پلی پروپیلن تالک دار، باعث می شود تا تقاضای آن در بازار پلاستیک ها هر روزه رو به رشد باشد. افزایش طول عمر محصولات استفاده شده از این ماده، یکی از مزیت هایی است که تولید کنندگان را به خرید کامپاند پلی پروپیلن با تالک تشویق می کند.

می توانید برای خرید این محصول و دریافت قیمت پروپیلن تالک، با کارشناسان ما در ارتباط بوده و به صورت آنلاین یا حضوری، متناسب با تقاضای تولیدات خود، آن را خریداری کنید. در نظر داشته باشید که هنگام خرید این محصول، می بایست اطلاعات کافی از کیفیت و ویژگی های موثر آن داشته باشید.

از جمله مواردی که می تواند در قیمت این کامپاند تاثیر گذار باشد این است که مواد اولیه ای که برای تولید پلی پروپیلن تالک دار مورد استفاده قرار می گیرد، دارای چه کیفیتی است. ضمن آن که خلوص آن و رنگ به کار رفته، در قیمت گذاری این محصول موثر است.

از سویی دیگر، در بازه های زمانی مختلف، به دلیل نوسانات قیمت مواد اولیه پلیمرها، کامپاند پلی پروپیلن با تالک نیز دچار نوسان بوده و قیمت ها به صورت لحظه ای منظور می شود. لذا توصیه می شود، پیش از خرید، استعلام قیمت به روز شده را از کارشناسان ما دریافت کنید.

نرم کننده پروپیلن (پلی الفین) چیست؟

نرم کننده پروپیلن یا پلی الفین، به گروهی از پلیمرهای ساخته شده از یک مونومر الفین اشاره دارد. به عنوان ترموپلاستیک، این مواد محبوب هستند، زیرا قالب گیری آن ها بسیار آسان بوده و می توان بارها و بارها به سادگی با تکرار فرآیند گرم کردن، قالب گیری و خنک کردن، آن ها را تغییر شکل داد. این در حالی است که پلی پروپیلن تالک دار به دلیل نرم و انعطاف پذیر بودن، کاربرد فراوانی را در صنایع مختلف به خود اختصاص داده است.

پلی الفین ها در صنایع

پلی الفین ها از جامدات مایع مانند تا جامدات سفت و سخت را شامل می شوند و مواد سبک وزنی را ارائه می دهند که بادوام و انعطاف پذیر می باشند. آن ها مقاومت خوبی در برابر مواد شیمیایی، حلال ها و رطوبت دارند. کاربردهای متداول نرم کننده پروپیلن عبارتند از بسته بندی مواد غذایی و الکترونیکی، تولید کالاهای مصرفی و محصولات صنعتی، از جمله اسباب بازی ها که مصارف قابل توجهی را به خود اختصاص می دهند.

از دیگر کاربردها می توان به مواد تولیدی شامل پانل های ساختاری و سیستم های لوله کشی، الیاف مورد استفاده در لباس ها، مانند اقلام ضد آب و فرش ‌های مقاوم در برابر آب، استفاده در لوله ‌های انقباض حرارتی برای محافظت از سیم‌ ها و قطعات الکترونیکی جدید اشاره نمود. ضمن آن که در انواع کاربردهای بهداشتی از جمله کیسه‌ ها و ظروف ذخیره‌ سازی اجزای خون، دستگاه ‌های تزریق و لوله ‌های مایعات داخل وریدی، بخیه‌های جراحی و پروتزها نیز کاربرد دارد.

تاثیر تالک بر پروپیلن

افزودن تالک به پروپیلن، به طور قابل توجهی خواص آن از جمله نرمی بیشتر را افزایش می دهد. قدرت ضربه بالاتر به ویژه در دماهای زیر صفر، مقاومت در برابر حرارت، خزش و شیمیایی بهتر و به خصوص افزایش پایداری ابعادی، حتی پس از قالب گیری را در پلی پروپیلن تالک دار می توان مشاهده کرد.

پلی پروپیلن پر شده با تالک، به کاهش آثار سینک کمک می کند. هر زمانی که سطح مقطع ضخیمی از مواد با سطح مقطع نازک ‌تر مربوطه در کنار آن وجود داشته باشد، علائم سینک ظاهر می‌شود. قسمت ضخیم تر در هنگام سرد شدن منقبض می شود و باعث فرورفتگی می شود. علائم سینک هم بر ظاهر قطعه و هم بر عملکرد آن تأثیر می گذارند.

پرکننده تالک در پلاستیک ها امکان استفاده از آن ها را در طیف وسیع تری از کاربردها فراهم می کند. ظروف و بسته بندی دارویی، لوازم اداری و مبلمان، روکش ها و قطعات زیر کاپوت خودرو، لوازم خانگی، تجهیزات پزشکی و پلاستیک های مهندسی، تنها بخشی از صنایع پر مصرف پلی پروپیلن تالک دار هستند.پیش بینی می شود که تولیدکنندگان PP تالک دار، به زودی مخاطبان رو به رشدی در بسته ‌بندی مواد غذایی نیز پیدا کنند. علاوه بر این، از آن جایی که پلی پروپیلن پر شده با تالک، یک رزین در دسترس است، هزینه تولید آن در قیمت پروپیلن در مقایسه با دیگر پلیمرها کمتر است.

اغلب می ‌تواند هزینه ‌های زیادی را در تولید کاهش دهد، زیرا می ‌توان چرخه ‌های سریع ‌تری را با آن انجام داد، به‌ویژه برای قطعات با مقطع ضخیم ‌تر بسیار کاربردی خواهد بود. با پلی پروپیلن تالک دار، قطعات داخل قالب سریعتر از مواد پر نشده از تالک، خنک می شوند. بنابراین، می توان قطعات بیشتری را در مدت زمان محدودی تولید نمود که می تواند در هزینه های تولید، صرفه جویی خوبی را ایجاد کند.

« سوالات متداول »

پلی پروپیلن تالک دار چیست؟

پلی پروپیلن تالک دار به عنوان کانی سیلیکات منیزیم آبدار شناخته می شود که دارای ترکیب شیمیایی Mg3Si4O10(OH)2 می باشد. پلی پروپیلن تالک دار در رنگ های قهوه ای، سفید، سبز یا خاکستری بوده و یا بی رنگ ارائه می شود.

پلی پروپیلن تالک دار چه کاربردی دارد؟

از کامپاند پروپیلن تالک، به عنوان پرکننده، پوشش، رنگدانه، عامل گسترش دهنده در پلاستیک، سرامیک، رنگ، کاغذ، لوازم آرایشی، سقف، لاستیک و بسیاری از محصولات دیگر استفاده می شود.

منبع

پلیمر پلاست زینلی | Polymer Plast Zeinali

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *