مشاوره رایگان 09192124919

کامپاند اسپیسر پلاستیکی

نام | Name:

 کامپاند اسپیسر پلاستیکی | Plastic Spacer Compound 

خواص کلی| General properties 

 • قیمت مناسب  Reasonable price
 • خواص مکانیکی مناسب | Good mechanical properties

اسپیسرهای پلاستیکی معمولاً از نایلون 66 با عیار بالا تولید می‌شوند که منجر به یک جزء بسیار بادوام و مقاوم در برابر ترک می‌شود٬ که عمدتاً برای ایجاد شکاف بین دو بست یا سطح متصل استفاده می‌شود.

 

آنها یک جایگزین مقرون به صرفه برای جداکننده های بتنی هستند که سبک وزن هستند و سطوح خوبی از مقاومت در برابر خوردگی را ارائه می دهند. مناسب برای استفاده در فضای داخلی و خارجی است.

 

نایلون غیر رسانا و مقاوم در برابر لرزش است و به طور گسترده در طیف وسیعی از صنایع استفاده می شود.. مواد دیگر شامل پلی استال است که دارای مقاومت در برابر سایش عالی و ضریب اصطکاک کم است. هر دو با الیاف شیشه اضافه شده در دسترس هستند.

به طور معمول در رنگ سفید (طبیعی) به عنوان استاندارد عرضه می شود، اما می توان آن را به گونه ای رنگ کرد که با هر مجموعه ای مطابقت داشته باشد.

اسپیسر پلاستیکی از نمونه تجهیزات کاربردی در صنعت ساختمان سازی محسوب می شود. این قطعه باعث ایستایی بیشتر مقطع های فولادی در بتن می‌شود.. با توجه به این مطلب دور از انتظار نخواهد بود که جهت خریداری این محصولات می بایست به نکات مهمی توجه کنید.

این سازه های پلاستیکی به نسبت نوع فولادی آن ها از قیمت پایین تر و مناسب تری برخوردار می‌باشند. تولیدکنندگان با توجه به میزان تقاضا بالای این محصولات، آن ها را در انواع متعددی تهیه و عرضه می‌کنند. در واقع تنوع و ساختار این سازه ها می تواند تاثیر مستقیمی بر روی قیمت و هزینه آن ها داشته باشد.

 بنابراین توصیه می شود، جهت خریداری اسپیسر پلاستیکی با در نظر داشن نوسان های قیمت به شرکت های تولیدکننده مراجعه نمایید. در ادامه مطالب جهت تکمیل اطلاعات فوق به بررسی بیشتر این سازه های کاربردی پرداخته می شود.

درباره کامپاند چه میدانید؟ بیشتر بخوانید

اسپیسر پلاستیکی

اسپیسر چیست؟ 

اسپیسر پلاستیکی از انواع شناخته شده اسپیسر ها است. جهت شناسایی بیشتر می بایست اشاره کرد، اسپیسر ها به عنوان فاصله گذار های میان میلگرد و بتن کاربرد دارند. این قطعه ها دارای کاربرد های متعددی هستند، با این حال پوشش دهی میلگرد از اصلی ترین کارایی آن ها است.

به طور کلی می توان گفت: اسپیسر ها یا فاصله گذار های پلاستیکی، موجب محافظت بتن در برابر فرسایش و تحلیل رفتن خواهد شد. البته در شرایطی که سازه بتنی در مکان مرطوب واقع شده باشد، جهت حفاظت مقطع های فولادی در برابر اکسید شدن کاربرد دارد.

با توجه به مزایایی که اسفاده از فاصله گذار های پلاستیکی در سازه های بتنی دارند، در ادامه به زمینه های کاربری این قطعه اشاره خواهیم کرد.

 • استفاده در راه سازی
 • کاربرد در صنعت آب و فاضلاب
 • استفاده در بسیاری از پروژه های عمرانی
 • دارای کاربرد جهت ساخت دال و دیوار ها در ساختمان های بتنی
 • پوشش دهی بتن ها
 • جهت افزایش دوام بتن و مقطع های فولادی
 • مقاوم سازی بتن

اسپیسر پلاستیکی

بهترین اسپیسر پلاستیکی چه ویژگی هایی دارد؟

فاصله گذار پلاستیکی در بهترین نوع خود می بایست ایستایی فوق العاده ای داشته باشد. همانطور که در بالاتر  نیز به آن اشاره شد، اسپیسر ها به ایجاد کننده فاصله میان مقطع فولادی و بتن عمل خواهند کرد؛ این فرآیند به گونه ای اعمال می شود که تمامی وزن مقطع فولادی بر روی اسپیسر تحمیل خواهد شد.

بنابراین  اسپیسر پلاستیکی قابلیت نگهداری مقطع فولادی را خواهد داشت. همچنین اندازه و سطح آن به گونه ای تعیین  شود که اجازه جابه جا کردن میلگرد یا لق زدن را به آن نخواهد داد.

چنین نکته ای به عنوان مهم ترین مشخصه اسپیسر شناخته می شود که با توجه به سایر کاور میلگرد تعیین خواهد شد. همچنین نمی توان از طراحی منحصر به فرد این قطعات کاربردی چشم پوشی کرد؛ زیرا طراحی این قطعه نیز تاثیر بالایی در توان ایستایی آن خواهد داشت.

درباره گرانول بازیافتی بیشتر بخوانید

بهترین اسپیسر پلاستیکی چه ویژگی هایی دارد؟    

کاربردهای گرانول های پلاستیکی

در ساخت نگهدارنده های پلاستیکی بسیار حائز اهمیت است که مواد اولیه ای مرغوب و مقاوم در برابر بتن استفاده شود. ظریف ترین مواد اولیه پلاستیکی که کاربرد به سزایی در ساخت اسپیسر ها خواهند داشت، گرانول های بازیافتی هستند.

این قطعات کاربردی که از بازیافت زباله های پلاستیکی تولید می شوند، از نمونه سازه هایی هستند که هیچ واکنشی به بتن نخواهند داد. بنابراین به عنوان ماده ای بی اثر تنها نقش فاصله گذار را اجرا خواهند کرد.

در مقابل تنها مشکلی که در مقابل ساخت این قطعات وجود دارد، توان مقاومت این سازه در برابر حرارت بالا خواهد بود. با این وجود برای رفع چنین مشکلی اسپیسر پلاستیکی را در ظریف ترین حالت تولید خواهند کرد.

جهت تسهیل در ساخت و حفظ نظم در ساختار این قطعات کاربردی، استاندارد نامه ها و آیین نامه های بسیاری معرفی شده است. با توجه به این مورد می توان گفت: بهترین و کارآمد ترین آیین نامه در ساخت اسپیسر های گرانولی، آیین نامه بریتانیایی (BS) می‌باشد.

انواع اسپیسر

اسپیسر های مذکور از محصولات کارآمد و پر تقاضایی شناخته می شوند که در بسیاری از زمینه های ساختمانی کاربرد خواهند داشت. با توجه به میزان تقاضا بسیار و نیاز متقاضیان به این قطعات، تولیدکنندگان جهت پاسخ دهی بهتر به تولید انواع متعدد این سازه خواهند پرداخت.

بنابراین جهت یکدست بودن فاصله ایجاد شده میان مقطع فولادی و بتن ها، جلوگیری از خوردگی سازه و افزایش مقاومت آن می بایست از انواع اسپیسر ها استفاده کرد. تمامی قطعات مشابه اسپیسر ها به نام کاور میلگرد یا کاو بتن شناخته می شوند.

در مطالب قبل اشاره شد که اسپیسر ها در جنس‌های فولادی، بتنی و پلاستیکی در بازار عرضه می شوند. هر یک از این انواع نگهدارنده می توانند کاربری مختص به خود را اجرایی نمایند. بنابراین بسیار اهمیت دارد که وابسته به نیاز سازه به انتخاب مناسب ترین نوع اسپیسر پلاستیکی بپردازیم.

جدول اسپیسر پلاستیکی بتنی

 نوع شرایط محیطی
نوع قطعهمتوسطشدیدخیلی شدیدفوق العاده شدید
تیر ها و ستون ها45507575
دال ها و تیرچه ها30306060
دیوارها و پوسته ها35305555
شالوده ها50609090

با در نظر داشتن تقاضا بالای اسپیسر های گرانولی، دور از انتظار نیست که جهت پوشش دهی بیشتر ضروری است که این سازه ها در انواع متعددی تهیه و عرضه شوند. به همین علت ابتدا به ویژگی های اساسی و مشترک این سازه اشاره کرده و سپس به بررسی انواع آن خواهیم پرداخت.

تمام اسپیسرهای پلاستیکی دارای مشخصات و ویژگی های منحصر به فردی هستند. این ویژگی های منحصر به فرد می تواند قابلیت حمل آسان، عدم نیاز به نیرو انسانی بالا، قیمت مناسب، استحکام و گریز راحت بتن اشاره کرد. پس با در نظر داشتن چنین ویژگی هایی در انواع سازه های اسپیسر در ادامه به بررسی تنوع این قطعه خواهیم پرداخت.

 • فیکسچیر
 • مکسی چیر
 • هاردچیر
 • پاورچیر
 • ویلبار
 • کیجبار

انواع اسپیسر

کاربرد اسپیسر عمودی و افقی

در بسیاری از مواقع به هنگام تکمیل روند ساخت سازه های بتنی، ضرورت دارد که به نوع قالب بندی توجه بالایی اعمال شود. به گونه ای که در قالب بندی های عمودی می بایست از اسپیسر های متناسب با این قالب استفاده گردد.

 زیرا در این نوع قالب بندی شاهد فشار بسیار کمی بین آرماتور و سازه خواهیم بود. در مقابل در بخش هایی که دارای قالب های افقی هستند، تمام فشار و وزن آرماتور بر روی قالب ها سوار خواهد شد. بنابراین می بایست از اسپیسر پلاستیکی افقی استفاده شود.

در ارتباط با قیمت پروپیلن بیشتر اطلاع  کسب کنید

خرید اسپیسر پلاستیکی  

جهت کسب اطمینان از محصول خریداری شده، می بایست قبل از اعمال هر گونه اقدامی برای تهیه محصول به نکات کاربردی و مشخصی توجه شود.

اولین نکته به هنگام خرید تطبیق اسپیسر با مقطع فولادی خواهد بود. در واقع می بایست طبق درخواست مشتری و سازه تحمیل شده به اسپبیسر برای ساخت آن اقدامات لازم انجام شود.

پس از رعایت چنین نکته ای می بایست اندازه دقیق و سایز مقطع را نیز به تولیدکننده ارائه داد. زیرا در بسیاری از مواقع مشاهده شده است که اسپیسر پلاستیکی کوچک تر یا بزرگ تر از مقطع فولادی تولید شده است.

 از دیگر نکات کاربردی به هنگام خرید اسپیسر می توان به چکاب میزان شکنندگی قطعه اشاره کرد. در واقع اسپیسری مناسب است که به هیچ عنوان با فشار دست شکسته یا خرد نشود.

در ادامه می بایست به تعداد استاندارد و معمول موجود در کیسه ها یا بسته بندی توجه کرد. عدم نظارت بر تعداد اسپیسر های موجود خریدار را  نامطمئن خواهد کرد.

منبع

برای دانلود pdf  این مقاله روی دکمه زیر کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *