گرانول چوب پلاست چیست و چه کاربردهایی دارد؟

نام | Name:

چوب پلاست /Wood Plastic Compound

مصارف | Usage

  • ظروف یکبار مصرف( قاشق، چنگال، بشقاب و …) Disposable containers

  • ظروف آشپزخانه( کاسه، زیر بشقابی، کفگیر و …) Kitchen Utensils
  • قطعات خانگی( پایه مبل، تاج مبل و …) Furnuture Parts as sofa base 
  • چوب لباسی Various Hangers

گرانول چوب پلاستیک (WPC) می تواند برای تولید تقریباً هر شکل از پروفیل ها مورد استفاده قرار گیرد.  طی فرایندی انواع چوب را به پلاستیک اضافه می کنند البته طی این فرایند افزودنی ها هم به آنها اضافه می شوند تا چوب و پلاستیک با هم سازگار شوند. به این ترتیب محصولی به اسم گرانول تولید می شود که گرانول چوب پلاست نامیده می شود. این نوع از گرانول ها را با مواد گرانولی می سازند و تنها تفاوتی که با سایر پلاستیک ها دارد، قالب آنها است که بعد از تغییر دادن، قابل استفاده می شوند. ویژگی هایی چون منعطف و راحت بودن، باعث شده گرانول چوب پلاست برای بسیاری از کاربردها در زمینه‌های مختلف مناسب باشد. تخته های چوب پلاست به عنوان جایگزینی برای چوب های طبیعی بوده و محبوبیت پیدا کرده است. این واقعیت که تولید تخته از این جنس به جلوگیری از جنگل زدایی کمک می کند، یکی از دلایل اصلی استفاده روزافزون از آن است. ترکیب آنها 70% پلیمر بکر، 15% مواد شیمیایی افزودنی و 15% پودر چوب است. این تخته ها به دلیل استحکام و دوام بالا به طور گسترده در بخش ساخت و ساز استفاده می شوند. 

گرانول چوب پلاست

کاربرد گرانول چوب پلاست در صنعت ساخت و ساز 

رایج ترین کاربرد گرانول چوب پلاست در صنعت ساخت و ساز برای مصارف غیر باربر یا غیر سازه ای به کار می رود. آنها به ویژه در فضای باز مانند عرشه، سایدینگ، نرده، قاب و پروفیل پنجره، ایوان و اسکله بیشترین استفاده را دارند. در باغ نیز می توان از آنها برای ساخت مبلمان فضای باز، آلاچیق، نرده ها، کاشی ها یا سطل زباله استفاده کرد. گرانول اجرتی هم جزء گرانول هایی است که مانند گرانول چوب پلاست در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

گرانول چوب پلاست چیست و چه کاربردهایی دارد؟

کاربرد رایج گرانول چوب پلاست، در صنعت خودروسازی است و از آن در تریم داخلی، پوشش زیر کاپوت و قطعاتی که در معرض دمای کمتر از 1100 درجه سانتیگراد قرار دارند از این نوع پلاستیک تولید می شوند. در حال حاضر، استفاده از چوب پلاست ها برای قطعات مبلمان (پایه های کمد، قاب کمد آشپزخانه و غیره)، صندلی ها، چارچوب درها و طاقچه پنجره ها رو به افزایش است. همچنین آنها جایگزینی عالی برای MDF یا تخته خرده چوب در مناطق با رطوبت بالا هستند. واضح است که گرانول چوب پلاست ها پتانسیل بسیار زیادی دارند و با پیشرفت فناوری جدید، در آینده به مواد مهم‌ تری تبدیل خواهند شد.

از نقطه نظر عملکردی، گرانول چوب پلاست  در برابر رطوبت و پوسیدگی مقاومت خوبی دارد؛ آنها از نظر زیبایی و یکپارچگی بیشتر از چوب معمولی دوام می آورد و نسبت به الوارهای معمولی در برابر حرارت مقاوم‌ تر هستند. آنها محصولی را ایجاد می‌ کنند که می‌تواند در مکان‌هایی که چوب معمولی ممکن است خم یا تاب بخورد، استفاده شود. آنها می توانند جایگزین چوب واقعی باشند. بسته به اینکه خاک اره با چه ماده ای  از جمله پلی اتیلن یا پلی پروپیلن مخلوط شود، چوب پلاست را می توان برای انواع پروژه های ساختمانی به روشی مشابه چوب طبیعی استفاده کرد.

حفاری، برنامه ریزی، سنباده کاری همه این کارها به همین راحتی انجام می شود. متخصصان ساخت و ساز حتی ممکن است متوجه شوند که بست های چوبی، مانند میخ و پیچ در این دسته از چوب ها در مقایسه با چوب معمولی، چسبندگی بهتری دارند. علاوه بر این، هنگام استفاده گرانول چوب پلاست از پیچ‌ ها احتمال شکافتن یا شکستگی کمتری دارد؛ در حالی که می‌تواند در هنگام استفاده از چوب واقعی یک مشکل رایج باشد. 

ویژگی های گرانول چوب پلاست

ویژگی های گرانول چوب پلاست چیست؟

آنها دارای خواص فیزیکی مورد تایید هستند. ابعادهای چوب پلاست بهتر از چوب سنتی است. جنس چوب پلاست ها ترک نمی‌ خورد، تغییر شکل نمی‌ دهند و هیچ گونه مشکلی از قبیل صرفه‌ جویی وجود ندارد. در تولید و فرآوری می توان مواد رنگی را برای ساخت محصولات رنگارنگ اضافه کرد که به طور کامل بسته به نیاز مشتری انجام می شود. آنها را به راحتی می توانید در بازار پیدا کنید و نیازی به نگهداری نبوده و هزینه مقرون به صرفه ای را دارند. محصولات چوب پلاست از نظر کیفیت قوی بوده و دارای وزن بسیار سبک است. همچنین برای تغییر در دکوراسیون انتخاب خوبی هستند و جزو مواد قابل بازیافت هستند. آنها را می توان سفارشی سازی شخصی کرد. گرانول چوب پلاست را می توان با توجه به نیاز مشتری طراحی کرد. سبک‌ها، مشخصات، اندازه‌ها و رنگ‌های محصولات را می‌ توان سفارشی‌ سازی کرد و به طور کامل بر اساس نیازهای مشتریان  برآورده کرد.

مراحل تولید گرانول چوب پلاست

فرآیند تولید گرانول چوب پلاست به چه صورتی انجام می شود؟

فرآیند تولید گرانول چوب پلاست در دو مرحله انجام می شود. ابتدا باید مواد اولیه آنها یعنی گرانول را در داخل میکسرهای توربو بریزند و به خوبی آنها را با یکدیگر میکس کنند. سپس باید در مرحله بعدی مواد به دست آمده را در درون اکسترودر ریخته تا تمامی ذرات چوب به خوبی در میان پلاستیک مذاب مخلوط شود. در این فرآیند هرچه ذرات کوچکتر باشند، موادی که در آخر بدست می آید، بهتر است. 

علاوه بر چوب سایر موادها را نیز به آن اضافه می کنند که شامل روان کننده، پایدار کننده حرارتی، رنگ دلخواه و… است. علاوه بر مواد گفته روغن نیز به شدت در این ترکیب استفاده می شود. روغن ها کمک می کنند تا سطح آن براق دیده شود. پراکندگی ذرات با گلوله های چوب آسیاب شده در ماتریس PP بیشتر است.  

قیمت گرانول چوب پلاست

عوامل مختلفی در قیمت گرانول چوب پلاست تاثیر دارد. یکی از آنها این است که چوب بتواند در برابر آب و هوا مقاومت کند. این بزرگترین تفاوت بین چوب پلاست و چوب معمولی است. چوب پلاستیک دارای مزایای ضد آب، ضد رطوبت، ضد حشرات، ضد خوردگی، مقاومت در برابر خوردگی، بدون ترک و بدون تغییر شکل دارد. اما چوب معمولی بعد از مدتی استفاده باعث ایجاد مشکلاتی مانند کپک زدن و ترک خوردن می شود که این مشکل اجتناب ناپذیر آنها است.

 همین مزیت گرانول چوب ها بر روی قیمت آنها تاثیر می گذارد. عمر مفید گرانول چوب ها بالاست. در مدت زمان زیادی می توانید از آنها استفاده کنید. در مقایسه با چوب معمولی، مواد چوب پلاستیک دو برابر عمر مفید دارند و به طور معمول برای 15-20 سال قابل استفاده هستند. نیازی به نگهداری و تعمیر ندارد و نیازی به رنگ آمیزی نیز ندارند مگر این که خود مشتری چنین چیزی سفارش دهد. همچنین باعث صرفه جویی در هزینه های زیادی برای مشتریان می شود. چوب معمولی نیاز به نگهداری منظم رنگ و هزینه های نگهداری بالایی دارد.

کاربردهای گرانول چوب پلاست

از گرانول چوب پلاست چه استفاده ای می توان کرد؟

ویژگی هایی چون دوام بالا و مقاومت در برابر دما و رطوبت باعث شده استفاده از گرانول چوب پلاست را برای کاربردهای مختلف داخلی و خارجی مناسب کند. برخی از کاربردهای خارجی آنها  تخته های چوب پلاست در استخر، مبلمان باغ، نیمکت های پارک، پانل های فضای باز، پنجره ها، درب ها، جعبه های کاشت، کفپوش عرشه در فضای باز و خانه های پیش ساخته می باشد. آنها کاربردهای داخلی نیز دارند. برخی از زمینه های کاربردی برجسته عبارتند از آشپزخانه مدولار، پوشش دیوار، کمد، قاب پنجره و در، کابینت حمام، نرده، مبلمان اداری، و بخش صنعتی است.  همچنین از بردهای WPC نیز در تبلیغات تجاری استفاده می شود. علاوه بر این در ساخت تابلوها، غرفه های نمایشگاهی، گرافیک و تابلوهای نمایش نیز بیشترین استفاده را می شوند.

گرانول های چوب پلاست دوام خوبی دارند و و بسیاری از مزایای دیگر را ارائه می دهند. تخته WPC مناسب این کار هستند تا بتوان با آنها برای مهار جنگل زدایی از آنها استفاده شود. همچنین برای سایر مصالح ساختمانی نیز بهترین انتخاب هستند. یک راه عالی است تا بتوان از ضربه زدن به محیط زیست جلوگیری نمود.

انواع گرانول های چوب پلاست

انواع گرانول های چوب پلاست در دو گرید زیر وجود دارند:

  • گرانول چوب پلاست تزریقی
  • گرانول چوب پلاست گرید اکسترود

از انواع تزریقی برای ساخت قاشق و چنگال، چوب لباسی، موارد تزئینی مانند: سینی های کوچک و … استفاده می شود.

« سوالات متداول »

گرانول چوب پلاست چیست؟

گرانول چوب پلاست، در صنعت خودروسازی کاربرد دارد و از آن در تریم داخلی، پوشش زیر کاپوت و قطعاتی که در معرض دمای کمتر از 1100 درجه سانتیگراد قرار دارند از این نوع پلاستیک تولید می شوند.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت گرانول چوب پلاست چیست؟

عوامل مختلفی در قیمت گرانول چوب پلاست تاثیر دارد. یکی از آنها این است که چوب بتواند در برابر آب و هوا مقاومت کند. این بزرگترین تفاوت بین چوب پلاست و چوب معمولی است. چوب پلاستیک دارای مزایای ضد آب، ضد رطوبت، ضد حشرات، ضد خوردگی، مقاومت در برابر خوردگی، بدون ترک و بدون تغییر شکل دارد.

پلیمر پلاست زینلی | Polymer Plast Zeinali

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۸ از ۵
از مجموع ۴ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *