مشاوره رایگان 09192124919

پلی پروپیلن سپری یکی از بهترین و با ارزش ترین مواردی که می‌ توان از بازیافت قطعات یک خودرو بدست آورد. پلی پروپیلن بیشترین کاربرد را در بین پلاستیک ها در ساخت خودرو دارد. به عنوان یک پلیمر ترموپلاستیک، به راحتی می توان آن را به هر شکلی تبدیل کرد. دارای مقاومت شیمیایی و حرارتی عالی است و به طور کلی در برابر ضربه مقاوم است. با توجه به ویژگی های این پلاستیک، شما اغلب آن را در سپر خودرو خود خواهید یافت. برای ساخت سایر وسایل و استفاده‌ های گوناگون از پلی پروپیلن، استفاده از گرانول های PP بازیافت شده جایگزین مناسبی برای پلیمرهای بکر هستند. این گرانول ها مقرون به صرفه و بدون کاهش کیفیت بوده، و خواص مشابهی را ارائه می دهد.

یکی از قطعات و وسایلی که برای ساخت گرانول ‌های بازیافتی پلی پروپیلن مورد استفاده می‌شود، پروپیلین های ساخته شده از سپرهای خودرو می‌ باشد. این قطعات به واسطه جنس و وضعیت مناسبی دارند، برای بازیافت بسیار مناسب بوده و گرانول‌ های پلی پروپیلن سپری مناسبی را در اختیار شما قرار می‌ دهد. از این پلی پروپیلن می‌ توانید برای ساخت بسیاری وسایل استفاده کنید و نیاز‌های خود را با استفاده از این گرانول‌ ها برآورده سازید.وآ در ادامه به بررسی بیشتر پلی پروپیلن سپری و کاربردهای مختلف آن خواهیم پرداخت.

پلی پروپیلن سپری
پلی پروپیلن سپری

پلی پروپیلن سپری چیست؟

پلی پروپیلن که به اختصار PP نامیده می شود، یک پلیمر ترموپلاستیک قابل بازیافت است که به طور گسترده در بسیاری از محصولات مختلف استفاده می شود.  پلی پروپیلن اولین بار توسط تو نفر از دانشمندان شرکت نفتی فیلیپس، در سال 1951کشف شد. این دو دانشمند به نام های هوگان و رابرت بنکس بودند. بعد از این دو دانشمند، دو دانشمند ایتالیایی و آلمانی به نام‌های ناتا و رن این ماده را پلیمریزه کردند. پلی پروپیلن به سرعت بعد پلیمریزه شدن وارد بازار شد و در زمینه های مختلفی مورد استفاده افراد قرار گرفت. این اتفاق به این علت افتاد که تقریبا سه سال بعد از اولین پلیمریزاسیون، توسط دانشمند ایتالیایی به نام جولیو ناتا به تولید تجاری رسید. از سال 1957، رفته رفته محبوبیت پلی پروپیلن افزایش یافت و تولید تجاری گسترده در سراسر اروپا آغاز شد.

پلاستیک های پلی پروپیلن یک جایگزین اقتصادی برای پلاستیک های HDPE یا ABS هستند. پلاستیک پلی پروپیلن مقاومت خوبی در برابر ضربه، حرارت و مواد شیمیایی را از خود نشان می دهد. سایر ویژگی ها و مزایای پلی پروپیلن را در ادامه بررسی می کنیم.

ویژگی های پلی پروپیلن سپری

برخی از مهمترین ویژگی های پلی پروپیلن سپری که می‌توان آنها را بیان کرد عبارت اند از:

1-مقاومت شیمیایی بالا: این ماده در برابر مواد شیمیایی اسیدی و قلیایی از خود مقاومت خوبی نشان داده و به آسان با آنها واکنش نشان نمی‌ دهد، خورده نمی‌ شود و از بین نمی رود.

2-انعطاف پذیری بالا: با وجود آنکه پلی پروپیلن را برای استفاده از مواردی که قرار فشار بالا را تحمل کرده و تغییر شکل ندهد انتخاب می‌ کنند، اما این ماده در برابر ضربه تا حدی می تواند از خود انعطاف نشان داده و به راحتی آسیب ندیده و شکسته نشود.

3-عایق بودن: پلی پروپیلن مقاومت بسیار بالایی در برابر الکتریسیته داشته و عایق مناسبی است. به همین جهت از این محصول در ساخت قطعات الکترونیکی نیز بسیار استفاده می شود.

4-قابلیت رنگ پذیری: اگر چه پلی پروپیلن را به نحوی می توان سخت که شفاف بوده و نور را از خود عبور دهد، اما معمولا به رنگ های مختلف مات تهیه و تولید می شود. این ماده در کاربردهای مختلف می توان به نوعی ساخته شود که شفاف نبوده و نور را از خود عبور ندهد. همچنین می توان آن را در کاربردهای مختلف با هر رنگی که مورد نظر باشد ساخت.

پلی پروپیلن سپری
پلی پروپیلن سپری

مزایای استفاده از پلی پروپیلن سپری چیست؟

استفاده از پلی پروپیلن سپری در صنعت مزایای زیادی دارد از جمله این مزایا عبارت اند از:
 • ساخته شده از مواد بازیافتی است، پس قیمت ارزان تری دارد.
 • به راحتی قابلیت دسترسی و خرید دارد.
 • به دلیل ماهیت نیمه کریستالی، از استحکام و خمش بالایی برخوردار است.
 • دارای سطح نسبتا لغزنده ای است.
 • در برابر رطوبت بسیار مقاوم است.
 • مقاومت شیمیایی بالای در برابر انواعی از اسیدها و بازها را دارد.
 • دارای مقاومت بالا در برابر ضربه است.
 • عایق مناسب و قوی در برای الکتریسیته است.

فرایند تولید گرانول‌ های PP سپری چگونه است؟

فرایند بازیافت پلی پروپیلن سپری یا گرانول های سپری  شامل پنج مرحله است. در مرحله اول باید سپرهای خودرو ساخته شده از گرانول سپری جمع آوری شود. در مرحله دوم این سپرها قطعه قطعه و دسته بندی شده، مرتب می شوند. در مرحله سوم این قطعات ایجاد شده از سپرهای خودرو باید تمیز شود. این تمیزکاری معمولا با آب صورت می گیرد تا از آلودگی های خارجی پاک گردند. در ادامه در مرحله چهارم، قطعات سپر قطعه قطعه شده ذوب می شود و به گرانول های پلی پروپیلن تبدیل می شوند. در مرحله آخر نیز در کارخانه ای دیگر، با توجه به نیاز، این پلی پروپیلن ها به وسایل و قطعات دیگر تبدیل می شوند.

خرید پلی پروپیلن سپری
پلی پروپیلن سپری

خرید پلی پروپیلن سپری از ایپک پلیمر

همانطور که مشاهده کردید، یکی از مواد بسیار مناسب برای ساخت انواع قطعات پلاستیکی با مقاومت بالا در برابر ضربه، استفاده از گرانول‌ های پلی پروپیلن ساخته شده از سپرهای خودرو است. با استفاد از این مواد بازیافتی، هم می توان تولیدی به صرفه تر و ارزان تر داشت و هم با استفاده از آن ها در حفظ بیشتر طبیعت سهیم شد. ایپک پلیمر، با عرضه انواع گرانول بایو پلاستک با کیفیت بسیار مناسب و با قیمتی بسیار مناسب، این محصول را کیفیت عالی و قیمتی مناسب برای شما مشتریان عزیز عرضه، و در اختیار شما قرار داده است.

کاربردهای پلی پروپیلن سپری
کاربردهای پلی پروپیلن سپری

در ساخت چه قطعات و وسایلی از گرانول های پلی پروپیلن استفاده می شود؟

از گرانول های پلی پروپیلن می توان برای استفاده از موارد زیر بهره برد:

 • در صنعت بسته بندی و لیبلینگ،
 • ساخت طناب و فرش
 • برای ساخت قطعات پلاستیکی لوازم و تحریر
 • در ساخت ظروف پلاستیکی آشپزخانه چندبار مصرف
 • برای ساخت و تهیه تجهیزات آزمایشگاهی
 • در ساخت باکس ها و قطعات پلاستیکی بلندگو ها
 • در ساخت مجدد قطعات خودرو

«سوالات متداول »

پلی پروپیلن چیست؟پلی پروپیلن سپری یکی از بهترین و با ارزش ترین مواردی که می‌ توان از بازیافت قطعات یک خودرو بدست آورد. پلی پروپیلن که به اختصار PP نامیده می شود، یک پلیمر ترموپلاستیک قابل بازیافت است که به طور گسترده در بسیاری از محصولات مختلف استفاده می شود.مزایای استفاده از پلی پروپیلن سپری چیست؟استفاده از پلی پروپیلن سپری در صنایع مختلف مزایای زیادی دارد که به شرح زیر است:
 • ساخته شده از مواد بازیافتی است، پس قیمت ارزان تری دارد.
 • به راحتی قابلیت دسترسی و خرید دارد.
 • به دلیل ماهیت نیمه کریستالی، از استحکام و خمش بالایی برخوردار است.
 • دارای سطح نسبتا لغزنده ای است.
 • در برابر رطوبت بسیار مقاوم است.
 • مقاومت شیمیایی بالای در برابر انواعی از اسیدها و بازها را دارد.
 • دارای مقاومت بالا در برابر ضربه است.
 • عایق مناسب و قوی در برای الکتریسیته است.
 

پلیمر پلاست زینلی | Polymer Plast Zeinali

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *