نام | Name:

کامپاند شلگیر |  Car Fender Compound

مشخصات اولیه | Basic Specification :

MFI:8       Ash content: 10-20%

خواص مزایا | properties/ Advantages:

 • هماهنگی طیف رنگ با رودری Color spectrum cordination

   

 • دارای خواص مکانیکی مناسب proper mechanical specifications 

امروزه در بسیاری از صنایع از جمله صنعت خودروسازی، کامپاند ها در ساخت قطعات مختلف، نقش مهمی را ایفا می کنند. کامپاند ها از ترکیب پلیمر و افزودنی هایی خاص تولید شده و با افزایش مقاومت پلیمر، استفاده از آن را برای بخش های در معرض ضربه اتومبیل مانند شلگیر مناسب می سازند. به علاوه به کارگیری کامپاند قیمت قطعات خودرو و وزن آن ها را به شکل چشم گیری کاهش می دهد. حال کامپاند شلگیر خودرو چگونه تولید شده و چه خصوصیاتی باعث محبوبیت آن در صنعت اتومبیل سازی می شود؟

کامپاند شلگیر خودرو چیست؟

شلگیر یا گل پخش کن بخش نیم دایره ای زیر گلگیر و پشت لاستیک ها است. این قطعه در برخورد فراوان با دیگر اجسام قرار داشته و در نتیجه باید جنسی مقاوم و انعطاف پذیر داشته باشد. به همین دلیل بخش عظیمی از مواد سازنده شلگیر، از کامپاند تشکیل شده است. پلی پروپلین، پلیمری است که بیشترین کاربرد را در میان مواد پلاستیکی سازنده اتومبیل مانند شلگیر خودرو دارد. پلی پروپلین، به دلیل قابلیت تبدیل به اشکال گوناگون، به استیل صنعت پلاستیک معروف است. این کامپاند علاوه بر شلگیر هم در قطعات داخلی و هم خارجی اتومبیل مانند سپر و مخزن بنزین به کار می رود. فروش پلی پروپلین، ترموپلاستیک بوده و در حضور کاتالیست معروف زیگلر-ناتا، از پلیمریزاسیون پرولین تولید می شود. این کامپاند، در دو حالت اصلی هومو پلی مر و کوپو پلیمر، عرضه می گردد.

ویژگی های بهترین کامپاند شلگیر خودرو چیست؟

مهم ترین ویژگی های کامپاند پلی پروپلین، شامل موارد زیر می شود:

 • مقاومت شیمیایی: باز ها و اسید های رقیق، به سختی با پلی پروپلین واکنش می دهند.
 • انعطاف و مقاومت بالا: این پلیمر قابلیت کشسانی فراوان داشته و در صورت خمیدگی در قطعه شلگیر، از شکستن آن جلوگیری می کند.
 • مقاومت در برابر فرسودگی: پلی پروپلین، پس از پیچ و تاب خوردن های فراوان، همچنان شکل اولیه خود را حفظ می کند.
 • عایق بودن: این کامپاند مقاومت بسیار بالایی در برابر جریان الکتریسیته دارد.
 • قابلیت نقل و انتقال: هر چند می توان پلی پروپلین را با ظاهر شفاف تولید کرد؛ اما معمولا شکل طبیعی آن مات است. در نتیجه نور را به طور کامل از خود عبور نمی دهد.
 • مقاومت در برابر سوختن: از خواص ترموپلاستیک ها مانند پلی پروپلین این است که می توان آن ها را به دما ذوب رسانده و سپس بدون تخریب قابل توجه، خنک کرده و دوباره به حالت اولیه در آورد. ترموپلاستیک ها نسوخته و در عوض به مایع تبدیل می شوند. با وجود این خاصیت، می توان این مواد را به شکل تزریقی در ساخت شلگیر ها به کار برد.
 • موجود بودن این کامپاند در گرید های مختلف

compound

مراحل ساخت و تولید بهترین کامپاند شلگیر خودرو

تولید پلی پروپلین توسط محلولی آبکی یا فرایند فاز گازی انجام می شود. در این پروسه، در حضور سیستم کاتالیستی، به مونومر پرولین فشار و حرارت اعمال می شود. پلی مریزاسیون در دما و فشار نسبتا پایینی حاصل شده و محصول به دست آمده نیمه شفاف اما رنگی است. با اعمال تغییرات در کاتالیست و شرایط تولید می توان به پلاستیک خصوصیات متفاوتی داد. پلی پروپلین به همراه اتیلن، در اثر شکست نفتا (فرآورده نفت خام) به دست می آید. اتیلن، پروپلین و آلکن های بالاتر، به وسیله تقطیر جزء به جزء در دما پایین تولید می شوند. در دهه 50 میلادی پروپلین تنها به عنوان محصول جانبی اتیلن شناخته می شد اما امروزه خود به ماده مهمی در صنایع گوناگون تبدیل شده است.

تماس با ما جهت مشاوره رایگان و استعلام قیمت

عوامل تاثیر گذار بر قیمت کامپاند شلگیر خودرو

ماده اولیه ساخت گرانول، بر کیفیت نهایی محصول تولیدی، تاثیر فراوانی می گذارد. مواد اولیه ای مانند پودر پتروشیمی، گرانول هایی با کیفیت مانند گرانول بازیافتی و موادی مانند گل و کلوخه، گرانول هایی بی کیفیت را تولید می کنند.

مواد اولیه ساخت گرانول پلی پرولین:

ماده اولیه ساخت گرانول، بر کیفیت نهایی محصول تولیدی، تاثیر فراوانی می گذارد. مواد اولیه ای مانند پودر پتروشیمی، گرانول هایی با کیفیت و موادی مانند گل و کلوخه، گرانول هایی بی کیفیت را تولید می کنند.

درصد خلوص کامپاند:

 قیمت کامپاند شلگیر خودرو، به شدت تحت تاثیر درصد خلوص مواد سازنده آن است. اگر ناخالصی از حد مشخصی بیشتر باشد؛ حتی ممکن است پلاستیک بشکند.

شاخص جریان مذاب:

شاخص جریان مذاب با کیفیت پلی پروپلین رابطه عکس دارد. به این معنا که با کاهش شاخص جریان مذاب، کیفیت این پلیمر افزایش یافته و در نتیجه قیمت آن بالاتر می رود.

جمع بندی…

در سالیان اخیر، تحولات زیادی در صنعت خودروسازی رخ داده و بسیاری از مواد سازنده قدیمی، جا خود را به محصولات پلیمری داده اند. کامپاند با افزودن رنگ دانه، پلیمر را مستحکم تر کرده و استفاده از آن را در بخش های مختلف خودرو از جمله شلگیر ایده آل می سازد. شما هم اکنون می توانید از این سایت، کامپاند شلگیر خودرو را با بالاترین کیفیت خریداری نمایید.

«سوالات متداول»

کامپاند شلگیر خودرو چیست؟

بخش عظیمی از مواد سازنده شلگیر، از کامپاند تشکیل شده است. پلی پروپلین، پلیمری است که بیشترین کاربرد را در میان مواد پلاستیکی سازنده اتومبیل مانند شلگیر خودرو دارد. پلی پروپلین، به دلیل قابلیت تبدیل به اشکال گوناگون، به استیل صنعت پلاستیک و اسپیسر پلاستیکی معروف است.

چه عواملی بر قیمت کامپاند شلگیر خودرو تاثیر گذار است؟

 • مواد اولیه ساخت گرانول پلی پروپیلن 
 • درصد خلوص کامپاند
 • شاخص جریان مذاب 

پلیمر پلاست زینلی | Polymer Plast Zeinali

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *