مشاوره رایگان 09192124919

آشنایی با گرانول پلاستیکی و طیف وسیع کاربردهای منحصر به فرد آن

گرانول پلاستیکی
فهرست مطالب

 در صنایع تولیدی و برای تولید محصولات پلاستیکی، از مواد اولیه مختلفی استفاده می شود. گرانول های پلاستیکی یکی از این مواد اولیه پرکاربرد هستند. در حقیقت پلیمرهای تولید شده در صنعت پتروشیمی، برای سهولت استفاده به شکل های خاصی تولید می شوند که گرانول پلاستیک نامیده می شوند.

این ماده دارای ساختار منحصر به فردی است که از آن برای تولید انواع محصولات و به خصوص مواد پلاستیکی استفاده می شود. تولیدکنندگان مواد پلاستیکی خام از گرانول های پلاستیکی برای فرآوری پلاستیک استفاده می کنند.

این مواد به دلیل قابلیت ریزش گرانول های پلاستیکی به شکل های خاصی تولید می شوند که موجب سهولت حمل و نقل آنها می شود. از گرانول پلاستیکی تولید شده از پلیمرهای نو، در بسیاری از صنایع از جمله در صنعت تولید لاستیک و کابل برق و مواد مورد نیاز برای بسته بندی محصولات غذایی استفاده می شود.

نوع بازیافتی این گرانول ها نیز همان کارآیی را دارد ولی استفاده از آن برای تولید وسایل پلاستیکی مورد نیاز برخی صنایع حساس از جمله صنایع غذایی و بهداشتی ممنوع است. دلیل محبوبیت بسیار زیاد این گرانول ها در بین تولید کنندگان، سهولت حمل و نقل و استفاده از آن و طیف وسیع کاربردهای این ماده است.

می دانیم که در صورت استفاده از پودر، احتمال پراکنده شدن آن در هوا و هدر رفت آن و همچنین امکان ایجاد مشکلات تنفسی و آلودگی محیط وجود دارد. مزیت اصلی گرانول ها عدم وجود مشکلات مذبور است. 

خرید گرانول پلاستیک

خرید گرانول پلاستیک 

یکی از مهم ترین مسائلی که ذهن تولید کنندگان را به خود مشغول می کند، خرید گرانول پلاستیکی است. لازم است که هر تولیدکننده‌، قبل از خرید این گرانول اطلاعاتی را درباره قیمت گرانول پلاستیکی، قیمت گرانول نو، قیمت گرانول پلاستیک بازیافتی و غیره در اختیار داشته باشد. معمولا قیمت این محصول تابع نوسانات قیمت ارز است و باید پیش از خرید استعلام قیمت انجام شود.

بهتر است قبل از اقدام به خرید به نکاتی توجه داشته باشید. اولین مورد، توجه به نوع و کیفیت محصول تولیدی است. نوع گرانول تهیه شده نیز یکی دیگر از فاکتورهای مهم است. به عنوان مثال می توان برای تولید برخی محصولات به جای خرید گرانول درجه یک و با کیفیت، بدون تغییر کیفیت محصول از مواد پودری یا مواد با درجه کیفی پایین تر استفاده کرد. یکی دیگر از نکاتی که باید در زمان خرید این محصول مد نظر قرار گیرد، تهیه محصول از تامین کنندگان معتبر و با تجربه است.

شرکت ما با مجرب ترین همکاران و مشاوران، آماده ارائه راهنمایی های لازم به شما جهت خرید بهترین محصول با کیفیت با مناسب ترین قیمت می باشد.

ویژگی های بهترین گرانول پلاستیک 

از گرانول ها به عنوان مواد اولیه صنایع تولید محصولات پلاستیکی استفاده می شود. کیفیت گرانول تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت محصول نهایی دارد. بنابراین بهترین راه برای تمایز قائل شدن بین محصول با کیفیت و بی کیفیت، آشنایی با ویژگی های گرانول پلاستیکی است. گرانول های نو یا غیر بازیافتی دارای کیفیت بالاتری هستند و از آنها در صنایع حساس مثل صنایع غذایی و بهداشتی استفاده می شود.

یکی از روش های تشخیص گرانول با بهترین کیفیت، توجه به ظاهر آن است. قطعا نمونه های با ظاهر شفاف دارای کیفیت بهتری نسبت به نمونه های مشابه با ظاهر مات هستند. انعطاف پذیر بودن گرانول نیز جزء فاکتورهای موثر بر کیفیت گرانول است.

یکی از مهم ترین موارد تعیین کننده کیفیت گرانول، عدم وجود حفره در زمان برش دادن گرانول است. وجود حفره در برش گرانول، نشانه وجود گاز در آن و بی کیفیتی گرانول است. همچنین عدم وجود هر گونه ناخالصی و ذرات قابل مشاهده در گرانول نیز یکی دیگر از نشانه های با کیفیت بودن گرانول است. ن

مونه های گرانول با کیفیت دارای اندازه و شکل یک دست و هم اندازه و متعارف هستند. همینطور گرانول های با کیفیت، بهم چسبیده نیستند. یکی دیگر از معیارهای گرانول با کیفیت توجه به رنگ آن است. زیاد بودن طیف رنگی گرانول و دیده شدن رگه های سیاه در آن نشانه بی کیفیتی و شفاف تر و بی رنگ بودن گرانول نشانه با کیفیت تر بودن آن است.   

روش های تولید گرانول های پلاستیکی

روش های تولید گرانول های پلاستیکی 

فرآیندهای مختلف تولید گرانول پلاستیکی مشابه است. در همه آنها از پودر پلاستیک و مواد افزودنی مختلف استفاده می شود. از مواد افزودنی، برای اطمینان از کیفیت مناسب محصول نهایی استفاده می شود. پس از تهیه مخلوط و حرارت دادن آن در اکسترودر، مخلوط از صافی عبور کرده و مراحل برش کاری و سرد شدن را طی می کند.

پس از آن از دستگاه خارج شده و به قطعات کوچک برش داده می شود. معروف ترین روش های تولید گرانول عبارت است از: تولید گرانول به روش رشته ای، تولید گرانول به روش خشک و تولید گرانول با سيستم برش رينگ آبی و تولید گرانول با سيستم برش زير آب.

عوامل موثر بر قیمت گرانول پلاستیکی 

فاکتورهای متعددی می توانند بر قیمت گرانول تاثیر بگذارند. قیمت گرانول، یکی از مهم ترین پارامترهایی است که تولید کنندگان به آن توجه می کنند. سود تولید محصولات مختلف به عوامل متعدد از جمله قیمت گرانول بستگی دارد. از بین همه عوامل، قیمت جهانی ارز و مواد اولیه دارای تاثیر زیادی بر قیمت گرانول می باشد. کیفیت ماده اولیه مورد استفاده برای تولید گرانول نیز بر قیمت این ماده تاثیر می گذارد.     

از دیگر پارامترهای مهم تاثیر گذار بر قیمت گرانول می توان به مواردی از قبیل رنگ گرانول، میزان خلوص گرانول و شاخص جریان مذاب اشاره کرد. در ادامه توضیحات مختصری درباره این موارد ارائه می شود.

به طور کلی، گرانول های شفاف و بی رنگ، گران قیمت و با کیفیت هستند. همچنین مواد به رنگ زرد و قرمز و آبی دارای کیفیت خوبی هستند. انواع گرانول با رنگ های تیره جزء گرانول های ارزان قیمت و با کیفیت پایین تر هستند.

 برای تعیین میزان خلوص گرانول پلاستیکی، از تست خاکستر یا Ash استفاده می شود. از این تست برای تشخیص انواع ناخالصی های پلیمری از جمله پودر تالک و کربنات و آلودگی های دیگر استفاده می شود. وجود این مواد موجب شکنندگی گرانول و کاهش کیفیت آن می شود.

از تست DST نیز برای تعیین میزان ناخالصی پلیمر استفاده می شود. شاخص جریان مذاب به معنی تعیین میزان روندگی پلاستیک مذاب است. این شاخص با عدد MFI تعریف می شود. کمتر بودن این عدد به معنی با کیفیت تر بودن گرانول است.

آشنایی با گرانول پلاستیکی و طیف وسیع کاربردهای منحصر به فرد آن

گرانول بازیافتی یا نو؟ 

یکی از مهم ترین مواد مورد استفاده در صنعت تولید پلاستیک گرانول است. اصولا گرانول های نو، با کیفیت بوده و با استفاده از پودر درجه یک پتروشیمی تولید می شوند. در برخی از صنایع، برای مقرون به صرفه بودن و کاهش هزینه ها از گرانول های بازیافتی استفاده می شود. استفاده از این نوع گرانول در این صنایع، به دلیل بالا بودن هزینه تهیه مواد اولیه صورت گرفته و تاثیر چندانی بر کیفیت محصول نهایی ندارد.

امروزه بازیافت ضایعات پلاستیک و تبدیل آن به گرانول های قابل استفاده رونق زیادی یافته است. یکی از مزایای بازیافت و تولید گرانول پلاستیکی، وارد شدن مجدد مواد استفاده شده به چرخه تولید و صرفه جویی در مصرف مواد اولیه است.

از گرانول بازیافتی به عنوان ماده اولیه در صنایعی از قبیل لاستیک سازی، صنایع تولید محصولات پلاستیکی، صنعت ساختمان، صنعت برق و آسفالت و غیره استفاده می شود.

باید به این نکته توجه شود که تولید گرانول از ضایعات به مهارت ویژه ای نیاز دارد. معمولا مواد مورد استفاده برای تولید گرانول بازیافتی، خواص اصلی خود را از دست می دهند. بنابراین باید برای استفاده مجدد، با استفاده از افزودنی های مناسب تحت شرایط خاص، مانع افت کیفیت محصول نهایی تولید شده از گرانول بازیافتی شد.   

به طور کلی از جمله دلایل بازیافت ضایعات و استفاده از آن برای تولید گرانول های بازیافتی می توان به انگیزه های اقتصادی، انگیزه‌های زیست محیطی، انگیزه های صنعتی اشاره کرد. پایین آوردن هزینه و استفاده بهینه از منابع، جزء انگیزه های اقتصادی استفاده از گرانول بازیافتی هستند.

می دانیم که مواد پلاستیکی تا سال ها تجزیه نشده و موجب آلودگی محیط زیست می شوند. بنابراین بازیافت و استفاده مجدد از آنها به میزان زیادی علاوه بر مقرون به صرفه بودن، به حفظ محیط زیست کمک می کند.

باید برای جلوگیری از بهره برداری بی رویه از صنعت پتروشیمی جهت تهیه مواد اولیه، کمتر از محصولات پلاستیکی استفاده کنیم. استفاده بی رویه از این محصولات، موجب تولید کوهی از زباله های پلاستیکی می شود. به همین دلیل، بازیافت مواد پلاستیکی می تواند یکی از انگیزه های اقتصادی بازیافت ضایعات و تولید گرانول بازیافتی از آن در نظر گرفته شود.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای خرید انواع مواد پلیمری و گرانول و پروپیلن همین حالا سفارش خود را در اپیک پلیمر ثبت کنید.

آخرین مقالات