مشاوره رایگان 09192124919

گرانول رنگی چگونه تولید می‌شود؟

گرانول رنگی
فهرست مطالب

گرانول رنگی می‌تواند خاصیت و کیفیت بهتری را به انواع گرانول بدهد. یکی از حالت‌های پلیمری گرانول رنگی می‌باشد. این گرانول رنگی، با ترکیب رنگ‌دانه‌ها برای تولید محصولات پلاستیکی و بازیافت پلاستیک استفاده می‌شود. درواقع، شفاف‌بودن یا کدربودن گرانول‌ها نشان‌دهنده کیفیت آن می‌باشد. زمانی که گرانول شفاف باشد، کیفیت آن بالا می‌رود. با بالارفتن کیفیت، محصولات بهتری در دسترس مردم قرار می‌گیرد‌. این گرانول، می‌تواند جذابیت بیش‌تری به محصول بدهد. همچنین خواص آن را نیز افزایش می‌دهد. گرانول رنگی معمولا از مواد نو یا مواد بازیافتی تهیه و تولید می‌شود. گرانول‌های نو از کیفیت بهتری برخوردار هستند.

گرانول رنگی چگونه تولید می‌شود؟

برای تولید گرانول رنگی راه‌های متفاوتی وجوددارد. هر از این راه‌ها، می‌تواند گرانول رنگی تولید کند، که شکل و ویژگی‌های مختلفی داشته‌باشد. فرایند تولید گرانول رنگی به‌صورت زیر می‌باشد. درابتدا باید پایه گرانول رنگی انتخاب شود که می‌توان از پلیمرهای زیر استفاده کرد. پلی اتیلن، پلی استایرن، پلی پروپیلن، پلی آمید، پلی کربنات و… پس از آن با ورود این پلیمرها به دستگاه اکسترودر، انواع گرانول رنگی با روش‌های مختلف تهیه می‌شود.

 

گرانول رنگی ۱

 

یکی از روش‌های تهیه گرانول رنگی، روش برش زیر آب می‌باشد. بعد از ذوب‌شدن مواد و عبور از صافی، به زیر آب انتقال می‌یابند و باسرعت بالا برش می‌خورند. روش بعدی، برش با رینگ است. دراین روش، گرانول پس از این‌‌که شبیه به عدس می‌شود، باحضور آب سرد برش می‌خورد. نوعی دیگری از تولید گرانول رنگی مختص به روش تولید خشک می‌باشد.

در این روش، پس از ذوب‌شدن مواد و عبور آن‌ها از توری مخصوص، مواد از لوله‌های سرد عبور کرده تا خشک و برش بخورند.
درحین تولید گرانول رنگی، می‌توان یک‌سری افزودنی نیز به این گرانول‌ها افزود. یکی از این مدل‌ها، پودر رنگی می‌باشد. این محصول باعث رنگی‌شدن گرانول می‌شود و در محصولات رنگی کاربرد دارد. پس از طی‌کردن این مراحل، گرانول  را خشک کرده و به بازار عرضه می‌کنند. اگر مواد تولید گرانول از کیفیت خوبی برخوردار نباشند، گرانول رنگی تولید شده کدر می‌باشد. این‌امر نشان‌دهنده کیفیت پایین گرانول رنگی می‌باشد.


چه‌فرقی با گرانول‌های دیگر دارد؟

گرانول‌ رنگی و دیگر گرانول‌ها مانند گرانول بازیافتی٬در فرایند تولید و نوع ساخت آن‌ها می‌تواند شباهت‌ها ک تفاوت‌هایی داشته‌باشد. گرانول رنگی با دیگر گرانول‌ها در کاربرد استفاده می‌تواند تفاوت داشته‌باشد. همچنین از نظر کیفیت و قیمت نیز می‌تواند با یک‌دگیر فرق داشته‌باشند. علاوه‌بر آن گرانول رنگی می‌تواند در روند تولید و مواد افزودنی نیز تفاوت‌هایی با دیگر گرانول‌ها داشته‌باشد. باید توجه‌داشت که اکثر گرانول‌ها در مراحل اولیه تولید می‌توانند شبیه به‌هم باشند یا باهم فرق داشته‌باشند.

 

گرانول های رنگی

 

تولید و قیمت گرانول رنگی

تولید روزافزون این گرانول سبب‌شده تا برروی کیفیت و قیمت آن نیز تاثیر بسزایی داشته‌باشد. از عواملی که بر قیمت گرانول رنگی تاثیرگذار است، رنگی‌بودن این گرانول است. گرانول‌هایی که به‌رنگ مشکی هستند، باتوجه به میزان دوده و مواد اولیه‌آن که می‌تواند بازیافتی یا نو باشد  قیمت‌گذاری می‌شود. گرانول‌هایی به‌رنگ سفید هستند، باتوجه به تیتانی که درآن موجود است قیمت‌گذاری می‌شود. دراصل، تیتان نقش بسیار موثری در رنگ سفید گرانول ایجاد می‌کند. بنابراین، هرچه تیتان موجود در گرانول بیش‌تر باشد، کیفیت و قیمت‌آن نیز به‌مراتب بیش‌تر خواهدبود. البته باید یادآور شد که استفاده بیش‌ازحد از تیتان موجب عملکرد ضعیف گرانول می‌شود.

حتما برای خرید گرانول سفید به‌این ویژگی‌ها توجه کنید و برای خرید با یک فرد مورداطمینان مشورت کنید. گرانول‌هایی که در رنگ‌های دیگر تولید می‌شود، باتوجه به پیگمنت آن قیمت‌گذاری می‌شود. برای مثال رنگ سبز کم‌رنگ و پررنگ ازنظر قیمت تفاوت دارند. یکی از عوامل مهمی که در قیمت این گرانول‌ها تاثیر می‌گذارد، نوع ساخت آن‌ها است. اگر گرانول از مواد بازیافتی ساخته شود، قیمت آن نیز کاهش می‌یابد؛ اما اگر از مواد نو در ساخت گرانول استفاده شود، به‌طبع قیمت آن نیز افزایش خواهد یافت. مواد اولیه و تجهیزات برای ساخت گرانول‌ها، عامل بسیار مهمی در تعیین قیمت آن‌ها می‌باشد.

درواقع هر اندازه مواد اولیه استفاده‌شده در ساخت گرانول‌ها، دارای خلوص بیش‌تری باشد، شما باید مبلغ بیش‌تری را برای بهای آن بپردازید. از آن طرف، استفاده از تجهیزات پیشرفته نیز عامل بسیار مهمی در تعیین رنج قیمت‌ها می‌باشد. اگر قصد خرید یک گرانول باکیفیت را دارید، باید به یک‌سری از نکات توجه لازم را داشته‌باشید. گرانول‌های باکیفیت، درخشندگی و استحکام بسیار بالایی دارند؛ تا بتوان از آن‌‌ها در تولید انواع محصولات، در قالب‌های تزریق پلاستیک استفاده کرد. ازطرف دیگر برای خرید گرانول و خرید پلی پروپیلن گرانول، باید به سمت محصولاتی بروید که در آن از مواد اولیه مرغوب استفاده شده‌باشد. درنهایت برای خرید با قیمت مناسب و کیفیت خوب، بهتراست با متخصصان و کارشناسان این حوضه در تماس باشید.

 

کاربردهای گرانول رنگی

گرانول رنگی باخاصیت‌هایی که دارد می‌تواند سبب جذابیت بیش‌تر محصول شود. همچنین این گرانول‌ها، خواص مختص به‌خودش را نیز دارد. گرانول رنگی توانایی داشتن کیفیت بالاتر هم دارد. بنابراین، تولیدکنندگان با خرید گرانول رنگی، محصولاتی با جذبیت بیش‌تر و کیفیت بهتر می‌توانند به بازار عرضه کنند. همچنین با این‌کار می‌توانند از افزایش فروش خود اطمینان حاصل کنند. صنایع متفاوتی می‌توانند از گرانول‌ رنگی استفاده کنند که در ادامه به آن اشاره می‌شود.

صنایعی که می‌توانند از گرانول رنگی استفاده کنند شامل: صنعت بسته‌بندی، تولید مواد آرایشی و بهداشتی، تولید محصولات یک‌بار مصرف، تولید قطعات خودرو، صنعت فرش، تولید لوازم و ظروف‌خانگی، تولید اسباب‌بازی٬ ضایعات پلاستیک و …. می‌شود.

تمامی این پلی‌اتیلن‌ها مزایای بسیار زیادی در صنایع مختلف دارند. درکنار تمامی این مزایا، معایبی نیز وجود دارد. پلی اتیلن‌ها بر اساس چگالی، وزن و روشی که برای تولید از آن استفاده می‌کنند از محبوبیت زیادی برخوردار هستند. همچین مزایای دیگر همچون هزینه مقرون به‌صرفه، مقاومت دربرابر الکل‌ها، مقاومت خوب دربرابر ضربه و هزینه پایین، جذب آب و رطوبت بسیار پایین و… وجود دارد.

از معایب آن می‌توان به ترک خوردگی زیاد دربرابر ارتعاش، سختی کم، ظرفیت دمایی پایین دربرابر تولید محصولاتی که به دمای بالا نیاز دارند را امکان ناپذیر می‌کند، قابلیت اشتعال بسیار بالا، ممکن نبودن اتصال آن از طریق جوشکاری و… می‌توان اشاره کرد. با تمام این ویژگی‌ها، پلی‌اتیلن‌ها در زندگی امروزی و گریدهای نایلون بسیار به پیشرفت و راحتی زندگی ما کمک شایانی کرده‌اند.
گرانول مانند گرانول پلاستیکی برخلاف پودرها، از آلودگی محیط کارگاه و مشکلات تنفسی به‌دور می‌باشد. همچنین گرانول از هدررفتن ماده نیز جلوگیری می‌کند. اکثرتولیدکنندگان به‌دلیل داشتن مزایای زیاد، از گرانول به‌جای مواد پودری استفاده می‌کنند. برای تولید محصولات پلیمری با استفاده از گرانول، اول باید آن‌را ذوب و سپس شکل‌دهی داد و ازآن استفاده کرد.

منبع

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای خرید انواع مواد پلیمری و گرانول و پروپیلن همین حالا سفارش خود را در اپیک پلیمر ثبت کنید.

آخرین مقالات