مشاوره رایگان 09192124919

کاربرد پلیمر در صنعت کشاوزی

پلیمر در کشاورزی
فهرست مطالب

پلیمر ها دسته ای از مواد هستند که خواص شیمیایی متعددی دارند و در بسیاری از صنایع کاربرد دارند. استفاده از پلیمر در صنعت کشاورزی در سال های اخیر رواج یافته است. بهره گرفتن از این مواد راه حل هایی را برای مشکلات کشاورزی امروزی ارائه می دهد که به حداکثر بهره وری آب و زمین بدون تهدید منابع طبیعی و محیط زیست منجر خواهد شد.

به طور قابل توجهی در سال های اخیر، نه تنها به عنوان جایگزینی برای مصالح سنتی، بلکه به عنوان یک عامل قابل توجه در رشد سبزیجات و محصولات کشاورزی، تجهیزات کشاورزی و زهکشی شناخته شده است. منابع کشاورزی هوشمند (مواد شیمیایی کشاورزی کنترل شده یا آهسته رهش و سوپرجاذب ها) و جاذب های زیستی با استفاده از فناوری پلیمرها به ایجاد جایگاه در حال گسترش محصولات کشاورزی کمک می کنند. در ادامه، به بررسی کلی کامپاند های پلیمری و خرید پلی پروپیلن گرانول خواهیم پرداخت.

 

پلیمر در صنعت کشاورزی

 

سه نوع کامپاند پلیمر در صنعت کشاورزی

از پر مصرف ترین کامپاند های پلیمری می توان به پلی اتیلن اشاره کرد. شاید برای شما هم سوال باشد که کامپاند دقیقا چیست؟ برای افزایش مقاومت و دوام مواد پلیمری، از رنگدانه هایی استفاده می کنند که به نام کامپاند شناخته می شوند. این مواد را می توان در مواردی مانند لوله های تحت فشار و آبیاری یافت. به طور کلی کامپاند پلی اتیلن را می توان در لوله های آبرسان پیدا کرد که این لوله ها از این مواد ساخته می شوند.

 در حین ساخت، مقداری دوده به عنوان مواد اولیه به آن ها اضافه خواهد شد. این کامپاند ها دارای کیفیت بالایی هستند به طوری که در برابر نور خورشید مقاوم بوده و شکل پذیری عالی خواهند داشت. حال که ماهیت پلی اتیلن را دانستید، کاربرد های این کامپاند را در بخش های مختلف کشاورزی بررسی خواهیم کرد.

کاربرد کامپاند پلیمری در تجهیزات آبیاری

آبیاری، اصلی ترین و بنیادی ترین مرحله در کشاورزی بوده که می توان این عمل را به دو نوع تحت فشار و سطحی تقسیم بندی کرد. آبیاری سطحی به شکلی است که آب را روی سطح زمین پخش می کند. در آبیاری تحت فشار، لوله ها و آبپاش هایی طراحی شده است که آب را به شکل قطره چکانی در زمین پخش می کنند. امروزه از کامپاند های پلیمری در ساخت و تهیه لوله ها و اتصالات استفاده می شود. به دلیل روی زمین بودن این لوله ها، ساختارشان باید به شکلی باشد که در برابر آفتاب مقاوم باشند. در نتیجه دچار پوسیدگی نمی شوند و طول عمرشان افزایش خواهد یافت.

 

استفاده از مالچ های پلیمری

 

کاربرد کامپاند پلیمری در تولید فیلم های کشاورزی

فیلم های پلیمری تولیدات نسبتا جدیدی هستند و استفاده از آن ها تقریبا به دو دهه قبل باز می گردد. با توجه به ساختار آن ها می توان گفت که کاربرد اساسی در تولید محصولات گلخانه ای دارند به حدی که می توان با فیلم های پلیمری  مصرف آب را تا حد زیادی بهینه کرد و کاهش داد. این فیلم ها را می توان به دو نوع به کاربرد که عبارتند از:

  • فیلم های گلخانه ای: در گلخانه ها برای محافظت از گیاهان، مقابله با سرمازدگی و گرمازدگی و حفظ دما و رطوبت، نایلون های عریضی را در هنگام ساخت گلخانه استفاده می کنند. اگر قصد داشته باشید که اثر آن ها را بیشتر کنید، باید با سیستم های چند لایه، فیلم های چند لایه را استفاده کنید.
  • فیلم های پوشش دهی (مالچ کشاورزی): جهت محافظت از خاک در برابر باران و باد، از پوشش هایی استفاده می شود که به آن ها مالچ گفته می شود. این امر باعث می شود که خاک کیفیت خود را حفظ کند. استفاده از مالچ، رشد علف های هرز را محدود می کند و باعث می شود که گیاهان در اثر تغییر دمای خاک آسیبی نبینند. مالچ های پلاستیکی(بازیافت پلاستیک) امروزه پر مصرف هستند و از خاک ها در برابر سموم و تبخیر آب محافظت می کنند.

کاربرد کامپاند پلیمری در بسته بندی محصولات کشاورزی

کاربرد دیگر مواد پلیمری(فروش پلی پروپیلن) و پلیمر در صنعت کشاورزی را می توان در بسته بندی انواع محصولات کشاورزی یافت. به دلیل این که در این بسته بندی ها از مواد پلی اتیلنی استفاده می شود، بسیار ارزان هستند که همین امر باعث می شود به شدت پرمصرف باشند. محصولات کشاورزی می توانند دارای بسته بندی های مختلفی باشند که به شرح زیر هستند:

  • انواع پاکت های بسته بندی: این پاکت ها قیمت نسبتا بالایی دارند، اما به دلیل تنوع در ابعاد و وزن های مختلفی تولید می شوند.
  • بسته بندی های ارزان و ساده: بر خلاف پاکت ها، این بسته بندی ها قیمت بالایی ندارند به همین دلیل تقاضای بیشتری نسبت به دیگر بسته بندی ها خواهند داشت.
  • بسته بندی های بزرگ: این نوع بسته بندی ها بیشتر برای محصولاتی استفاده می شوند که حجم زیادی دارند. این نوع محصولات می توانند غلات از جمله، آرد، ذرت و گندم باشند که با استفاده از بسته بندی های پلیمری بزرگ برای آن ها، امکان آسیب به آن ها کمتر خواهد شد.

دلایل استفاده از نایلون گلخانه ای پلی اتیلن

در پوشش گلخانه ها ، بیشترین ماده ای که مورد استفاده قرار می گیرد، پلی اتیلن است. در ساخت گلخانه ها معمولا از دو لایه پوشش پلی اتیلن استفاده می شود که ضخامت های متفاوتی دارند. برای جلوگیری از آسیب رساندن به گیاهان، این پوشش ها باید خاصیت محافظت از اشعه فرابنفش را داشته باشند. این ماده ها باعث می شوند که هزینه هدر رفتن حرارت در گلخانه ها به حداقل برسد و در هزینه ها صرفه جویی شود.

 

پلیمر کشاورزی-

 

نکات نگهداری از فیلم های پلی اتیلن کشاورزی

فیلم های پلی اتیلنی بسیار پرکاربرد هستند و در صنایع کشاورزی و گلخانه ها می توانند مفید باشند. برای استفاده درست از این پوشش ها، باید به نکاتی دقت کنید. هرگز رول های پلاستیکی(اسپیسر پلاستیکی) را برای مدت طولانی قرار ندهید، چرا که بوبین های مقوایی آن تغییر شکل خواهند داد. به یاد داشته باشید که قرار دادن این مواد در نزدیکی حرارت مستقیم می تواند باعث ذوب شدن آن ها شود. با رعایت این نکات می توانید از آسیب دیدن فیلم ها  و پوشش های پلی اتیلنی جبوگیری کنید.

 

منبع

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای خرید انواع مواد پلیمری و گرانول و پروپیلن همین حالا سفارش خود را در اپیک پلیمر ثبت کنید.

آخرین مقالات