مشاوره رایگان 09192124919

طیف وسیعی از پلیمر ها در پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند. پلیمر ها مانند با داشتن ساختار خاص نوعی مواد همه کاره محسوب می شوند. این ماده دارای دو نوع طبیعی و مصنوعی است. کاربرد پلیمر در صنعت پزشکی می تواند شامل مواردی مانند ایمپلنت دندان باشد. البته این مواد می توانند به عنوان نانو حامل هایی برای انتقال دارو یا ژن نیز مورد استفاده قرار بگیرند.

 

کاربرد پلیمر

 

انواع پلیمر های مورد استفاده در پزشکی

پلیمرها به وفور در صنایع پزشکی استفاده می شوند. برخی پلیمر ها پایه طبیعی دارند؛ در حالی که برخی دیگر غیر طبیعی و مصنوعی هستند.همگام خرید پلیمر باید به این نکته توجه کرد که دو دسته بندی زیست تخریب پذیر و زیست تخریب ناپذیر برای پلیمر های مورد استفاده در پزشکی وجود دارد.

نوع پلیمرکاربردها در پزشکی
پلی اتیلنساخت ایمپلنت‌های دندانی، بازسازی صورت یا جمجمه، پلی اتیلن گلیکول به عنوان ملین
سیلیکون هاتولید تجهیزات آنتی باکتریال، تولید مواد یا داروهای پوستی
پلی یورتاناستفاده در جراحی قلب و عروق، پروتز سینه
پلی کربناتجراحی‌های قلبی، دیالیز کلیوی، جراحی‌های عقیم سازی
پلی تتزافلورواتیلنتولید ایمپلنت‌ها، جراحی‌های ترمیمی عروق خونی، قلب، دیواره‌های شکمی، بینی، چشم، بازسازی و ترمیم بافت‌های استخوانی
پلی استایرنتولید سینی‌های کشت بافت، محفظه‌ها، کیت‌های تست، لوله‌های آزمایش، لوازم تشخیصی
پلی سولفان هاتولید دستگاه‌های پزشکی با انعطاف‌پذیری کمتر، ماسک‌های اکسیژن، محفظه‌های نگهداری دارو
پلی متیل متا کریلاتتولید دندان مصنوعی، لنزهای تماسی، پر کننده‌های حفره‌ای برای استخوان‌ها و جمجمه
پلی وینیل کلرایدتولید کیسه‌های خون، اتصال دهنده‌ها، دهان‌گیر، دستکش‌های معاینه، ماسک‌های استنشاقی

پلی اتیلن یکی از پلیمر های پر کاربرد در صنعت پزشکی به شمار می رود. بیشتری کاربرد این پلیمر در ساخت ایمپلنت های دندان خواهد بود. پلی اتیلن با چگالی بالا برای بازسازی صورت یا جمجمه کاربرد دارد. یکی از مشتقات این ماده با نام پلی اتیلن گلیکول شناخته می شود. این ماده در صنعت پزشکی نقش یک ملین را بر عهده دارد؛ زیرا حجم مناسبی از آب را در خود ذخیره می کند.

 

 

بیشترین کاربرد پلیمر سیلیکون در صنعت پزشکی برای تولید تجهیزات آنتی باکتریال است. این ماده مقاومت خوبی در برابر آلودگی دارد و به راحتی استریل می شود. از دیگر کاربرد های سیلیکون ها در تولید مواد یا دارو های پوستی است. سیلیکون به جذب سریع تر محصولات پوستی کمک می کند.

پلی یورتان از پلیمر های زیست تخریب پذیر و بی ضرر محسوب می شود. این ماده دوام و انعطاف پذیری بالایی دارد. مقاومت در برابر پارگی و سایش از دیگر ویژگی های این ماده به شمار می رود. از پلی یورتان در جراحی قلب و عروق یا پروتز سینه استفاده می کنند.

پلی کربنات از دیگر پلیمر های زیست تخریب پذیر به شمار می رود. این ماده مقاومت خوبی در برابر گرما دارد و آب زیادی را به خود جذب نمی کند. از محصولات حاوی پلی کربنات در جراحی های قلبی، دیالیز های کلیوی و جراحی های عقیم سازی استفاده می کنند.

 

پلیمر در پزشکی

 

از پلی تتزافلورواتیلن نه تنها برای تولید انواع ایمپلنت ها و تجهیزات پزشکی استفاده می شود؛ بلکه این پلیمر به دلیل زیست پایدار بودن برای جراحی های ترمیمی عروق خونی، قلب، دیواره های شکمی، بینی یا چشم ها استفاده می شود. یکی دیگر از کاربرد های پلی تتزافلورواتیلن برای بازسازی و ترمیم بافت های استخوانی بدن است.

کاربرد پلیمر پلی استایرن در صنعت پزشکی بیشتر مربوط به تولید تجهیزات پزشکی خواهد بود. این ماده شفاف است و به راحتی استریل می شود. از پلی استایرن برای تولید سینی های کشت بافت، محفظه ها و کیت های تست، لوله های آزمایش، لوازم تشخیص و تجهیزات مشابه استفاده می کنند.

از پلی سولفان ها برای تولید دستگاه های پزشکی با انعطاف پذیری کمتر استفاده می کنند. وجود این ماده استحکام و مقاومت تجهیزات را افزایش می دهد. برخلاف بیشتر پلیمر ها، پلی سولفان ها شفاف نبوده و اندکی کهربایی رنگ هستند. از این ماده برای تولید تجهیزات پزشکی مانند ماسک های اکسیژن یا محفظه های نگهداری دارو استفاده می کنند.

پلی متیل متا کریلات از پلیمر های زیست سازگار به شمار می رود. کاربرد پلیمر پلی متیل متا کریلات گسترده است. از این ماده برای تولید دندان مصنوعی، لنز های تماسی یا پر کننده های حفره ای برای استخوان ها و جمجمه استفاده می کنند.

 

 

پلیمر پلی وینیل کلراید با نام پی وی سی (PVC) نیز شناخته می شود. با کمک این ماده هزینه تولید تجهیزات پزشکی پایین خواهد بود. PVC قابل بازیافت است و شفافیت دارد. کاربرد پلیمر PVC برای تولید کیسه های خون، اتصال دهنده ها، دهان گیر، دستکش های معاینه،‌ماسک های استنشاقی یا تجهیزات مشابه است.

کاربرد پلیمر در تجهیزات پزشکی

مواد پلیمری رشد چشمگیری را در صنعت پزشکی رقم زدند. این مواد در محصولات حیاتی پزشکی مانند پچ ها، ظروف، تجهیزات حفاظت فردی، کیسه ها، تجهیزات اتاق عمل یا لوازم معاینه استفاده می شوند. مواد پلیمری مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی شوینده دارند و در برابر استریل شدن مقاوم هستند؛ در نتیجه کاربرد پلیمر بسیار گسترده خواهد بود.

کاربرد پلیمر های زیست پایدار و ناپایدار در کاشتنی پزشکی

پلیمر های زیست پایدار پس از استفاده به قطعات کوچک تر تجزیه شده و دفع می شوند. از این مواد برای تولید انواع نخ های بخیه، پانسمان زخم و انتقال دهنده های دارو یا ژن استفاده می کنند. البته این مواد در تولید محصولات آرایشی و بهداشتی نیز نقش دارند. پلیمر های زیست ناپایدار برای ساخت انواع ایمپلنت و پروتز استفاده می شوند.

 

کاربرد پلیمر

 

جمع بندی

پلیمر ها مواد شیمیایی با ساختار منحصر به فرد هستند. ویژگی های متعدد این مواد باعث می شود تا کاربرد وسیعی برای محصولات با پایه پلیمر وجود داشته باشد. پلیمر ها دارای دو نوع طبیعی و مصنوعی هستند. همین طور در دو دسته بندی زیست پایدار و زیست ناپایدار قرار می گیرند. کاربرد پلیمر در صنعت پزشکی بسیار گسترده است. این مواد نه تنها در تولید تجهیزات پزشکی نقشی موثر دارند؛ بلکه برخی از آن ها در ساختار دارو ها استفاده می شوند.

مواد پلیمری باید از مجموعه ای معتبر و شناخته شده خریداری شوند. شرکت پلیمر پلاست زینلی بیش از 10 سال سابقه درخشان در زمینه تولید و فروش محصولات پلیمری و پلاستیک را دارد. این مجموعه از افراد کارشناس و حرفه ای کمک می گیرد و محصولات را با به روز ترین روش و مدرن ترین تجهیزات تولید می کند. مشاوران این مجموعه آماده پاسخگویی به سؤالات شما هستند. با کمک راه های ارتباطی موجود روی سایت می توانید با ما برای خرید قوطی کلید پریز تماس برقرار کنید.

 

منبع

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *