مشاوره رایگان 09192124919

منظور از نرم‌ کننده های گرانول پلیمری چیست

گرانول پلیمری
فهرست مطالب

مواد پلاستیکی و پلیمری پیش از این که به شکل محصولات نهایی در آیند، مراحل مختلفی را طی می کنند. ذوب پلاستیک و فرم دهی به آن یک فرآیند تخصصی است که خود به ابزارها و مواد ویژه ای نیاز دارد. یکی از این مواد، نرم کننده نام دارد که می تواند شکل پذیری و خواص دیگر پلاستیک یا پلیمر را که به صورت گرانول به کار می رود، به میزان مطلوبی بهبود ببخشد. در این مطلب با انواع نرم کننده های گرانول پلیمری ویژگی های هر کدام آشنا می‌شویم. اگر قصد خرید پلیمر دارید باید با مطالب بیان شده در این مقاله آشنایی داشته باشید.

گرانول پلمیری

گرانول چیست؟

اصطلاح گرانول به ذرات فشرده کوچک از یک ماده اطلاق می شود. گرانول پلیمری که با نام ترموپلاستیک یا پلاستیک نرم کننده حرارتی نیز معروف است، پلیمری بوده که هنگامی که در معرض گرما قرار می گیرد به حالت مایع در می آید و با سرما سفت خواهد شد.

گرانول های پلیمری به طور فزاینده ای در تولید و صنایع دیگر کاربرد دارند. حمل و نقل این ماده قوی و بادوام و در عین حال سبک، امری آسان است. همچنین تنوع بالایی داشته که سبب می گردد تا در مصارف بسیار گوناگونی کارایی داشته باشد. از این ماده پلاستیکی فرآوری شده در تولید پوشش های بسته بندی، کیسه های حمل و نقل، ماگ، مصالح ساختمانی، صنایع خودرو و … مورد استفاده قرار می گیرند.

ضایعات پلاستیک مشروط بر رعایت دستور العمل های زیست محیطی، می توانند در فرآیند بازیافت تبدیل به گرانول های پلیمری شوند. از دیگر مزایای این گرانول های حرارتی، ایمن بودن و غیر سمی بودن آن ها است.

منظور از نرم‌ کننده های گرانول پلیمری چه می باشد؟

نرم کننده ها افزودنی های شیمیایی و اغلب به صورت مایع هستند که با هدف ایجاد انعطاف پذیری در پلاستیک ها استفاده می شوند. این ماده قابلیت جذب از طریق پوست را دارد؛ بنابراین برای سلامتی انسان مضر است. در نتیجه استفاده از آن باید با دقت و احتیاط لازم انجام گیرد. نرم کننده های پلیمر انواع مختلفی دارند و باید نوع مناسب آن بر اساس نوع گرانول انتخاب گردد.

مزیت های نرم کننده های گرانول پلاستیکی

نرم کننده ها با کاهش ویسکوزیته (حالت چسبندگی) پلیمر در حالت مذاب و کاهش دمای ذوب، جریان و ترموپلاستیسیته یک پلیمر را بدون تغییر در ویژگی های شیمیایی اساسی مواد پلاستیکی افزایش می دهند. نرم کننده ها از جمله پر کاربردترین افزودنی های شیمیایی در صنعت پلاستیک به شمار می روند. همچنین آن ها معمولا ارزان تر از سایر افزودنی های مورد استفاده در پردازش پلیمر هستند.

به طور کلی استفاده از نرم کننده گرانول پلیمری نتایج زیر را به دنبال خواهد داشت:

  • افزایش انعطاف پذیری پلیمر
  • افزایش کشسانی
  • بالا بردن قابلیت پردازش روی ماده پلاستیکی

نرم کننده گرانول پلیمری

انواع نرم کننده های گرانول پلیمری

نرم کننده ها بر اساس نوع کاربرد به انواع مختلفی تقسیم می شوند که به شرح زیر هستند:

  • نرم کننده های گرانول اولیه

نرم کننده اولیه باعث افزایش طول، انعطاف پذیری و نرمی پلیمر می شود. این ماده از سازگاری بالایی با پلیمر برخوردار است و می توان آن را در مقادیر زیاد به گرانول اضافه کرد.

به عنوان مثال، تا 50 درصد از دستکش های یک بار مصرف از مواد نرم کننده تشکیل می شوند که سبب انعطاف پذیری آن می گردد.

  • نرم‌کننده های گرانول ثانویه

نرم کننده ثانویه نوعی از نرم کننده پلیمری است که معمولا نمی تواند به تنهایی استفاده شود. این نرم کننده ها سازگاری محدودی با پلیمر دارند یا فرّار هستند. این نرم کننده ها برای کاهش هزینه، کاهش ویسکوزیته، افزایش حلّالیت و بهبود خواص در دمای پایین کاربرد خواهند داشت.

  • نرم‌کننده های گروه فسفات

نرم کننده های فسفات معمولا برای بهبود مقاومت ترکیبات گرانول پلیمری در برابر اشعه ماوراء بنفش و استفاده در دمای پایین به میزان محدود کاربرد دارند. آن ها معمولا به عنوان نرم کننده اولیه برای گرانول های پلیمری استفاده نمی شوند. همچنین از نظر زیست محیطی مخرب بوده و از قیمت بالاتری برخوردار هستند.

  • نرم‌کننده های اپوکسی

نرم کننده های اپوکسی حاوی یک یا چند پیوند دوگانه اپوکسید شده هستند. این ماده می تواند پایداری حرارتی محصولات پلیمری تولیدی را بهبود ببخشد. با این که این نرم کننده ها از نظر زیست محیطی بسیار مطلوب بوده اند، اما قیمت بالایی دارند و کمتر در دمای پایین به خوبی عمل می کنند. در غلظت های بالاتر، نرم کننده های اپوکسی گاهی اوقات سازگاری کمتری با پلیمر از خود نشان می دهند.

  • نرم کننده گرانول پلیمری

نرم کننده یا روان کننده پلیمری وزن مولکولی بیشتری دارند که می توان آن ها را با قیمت به صرفه تری تهیه کرد. اما به این علت که در طبیعت با سرعت بسیار پایینی تجزیه می شوند، از نظر آسیب به محیط زیست در وضعیت نامطلوبی قرار دارند. همچنین در دماهای بالاتر نسبت به دمای پایین کارکرد بهتری دارند.

کلام آخر

به منظور ایجاد کیفیت بالاتر و سهولت در فرآیند تولید برای تولید کنندگان صنایع مختلف و کسانی که از گرانول های پلیمر برای ساخت محصولات استفاده می کنند، از ماده ای به نام نرم کننده استفاده می شود. کاربرد نرم کننده ها افزایش قابلیت کشسانی و انعطاف پذیری، بالا بردن میزان روندگی، کاهش نقطه ذوب و چندین مورد مهم دیگر است. بنابراین انتخاب نرم کننده مناسب برای نوع گرانول پلیمری مصرفی و  می تواند نتایج مثبت زیادی در روند و نتیجه نهایی تولید به همراه داشته باشد. برای تهیه می توانید به سایت ما مراجعه و با ما تماس بگیرید.

منبع

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای خرید انواع مواد پلیمری و گرانول و پروپیلن همین حالا سفارش خود را در اپیک پلیمر ثبت کنید.

آخرین مقالات