مشاوره رایگان 09192124919

از آلودگی های تولید شده توسط محل های دفن زباله یا اثرات مخرب پلاستیک در اقیانوس ها و دریا ها، باید مانع از ریختن زباله در محل زندگی خود شد. بیشتر پلاستیک ها  به محل های دفن زباله ختم می شوند، جایی که صد ها سال طول می کشد تا تجزیه شوند. مواد شیمیایی موجود در این زباله ها سمی را از خود آزاد می کنند که مشکلات جدی برای سلامتی ایجاد می کند. استفاده از کدهای بازیافت مواد پلاستیکی یک راه عالی برای حفظ انرژی و منابع طبیعی است. برای بازیافت صحیح باید مراحل خاصی را دنبال کنید. در همین ابتدای متن به شما مخاطب گرامی اعلام می‌داریم که اگر قصد خرید پلیمر دارید اپیک پلیمر بهترین انتخابتان خواهد بود.

باید زباله های خود را به دسته های مختلف تقسیم بندی کنید. مراحل اساسی بازیافت عبارتند از جمع آوری مواد زائد، پردازش آن ها و ساخت محصولات جدید. قوطی های آلومینیومی و قوطی کلید پریز، کاغذ، بطری های شیشه ای و پلاستیک موادی هستند که می توان آن ها را بازیافت کرد. از کد های مخصوصی برای دسته بندی زباله ها انجام می شود.

pvc

کدهای بازیافت مواد پلاستیکی

مطالعات اخیر نشان می دهد که سالانه حدود 8 میلیون تن بسته بندی پلاستیکی  و ضایعات پلاستیک به اقیانوس ها ریخته می  شود. بسیاری از آن ها را می توان بازیافت کرد اما طبق آمار فقط 9 درصد از آنان تا کنون بازیافت شده اند. با وجود تمام قوانین  راهنمایی های مختلف باز هم فهمیدن این که هر نماد و کدهای بازیافت مواد پلاستیکی چه معنایی دارد، می تواند برای بعضی از افراد سخت باشد. یک نماد مخصوص برای قابل بازیافت بودن مواد پلاستیکی وجود دارد که به آن FYI می گویند. اگر محصولی دارای این نماد باشد به این معنی نیست که حتما قابل بازیافت است، بلکه نشانگر نوع پلاستیک آن است.

نحوه شکل گیری کدهای بازیافت مواد پلاستیکی

همه پلاستیک ها را نمی توان به یک شکل بازیافت کرد. پلاستیک ها کدهای بازیافت مواد پلاستیکی یا شماره های شناسایی مخصوص به خود را دارند تا بگویند چه نوع پلاستیکی هستند و چگونه باید آن ها را بازیافت کرد. پلاستیک ها با تشخیص کد بازیافت رزین که معمولا در پایین یا کنار یک محصول پلاستیکی ذکر شده است شناسایی می شوند. این کد ها در سال 1988 توسط انجمن صنعت پلاستیک برای کمک به استاندارد سازی مواد مورد استفاده در محصولات پلاستیکی مختلف ساخته شده اند. محصولاتی که به این روش کد گذاری شده باشند را به راحتی می توان شناسایی و بازیافت کرد. تقریبا همه محصولات پلاستیکی نماد بازیافت را درون مثلث فلش تعقیب دارند.

مثلث فلش تعقیب در کدهای بازیافت مواد پلاستیکی

همه افراد از بازیافت مواد پلاستیکی اطلاع دارند و به دیدن نماد بازیافت روی محصولات خود عادت کرده اند. اما وقتی یک عدد در داخل سه فلش که به هم می رسند قرار دارد به معنی مثلث فلش تعقیب در کد های بازیافت است . این نماد شناخته شده که روی ظروف و محصولات پلاستیکی می بینیم به این معنی نیست که محصول قابل بازیافت است، بلکه عدد داخل آن نشان می دهد که چگونه باید برای بازیافت آن اقدام کرد. در داخل هر مثلث فلش های تعقیب کننده، عددی وجود دارد که از 1 تا 7 متغیر بوده و برای خواندن کد بازیافت باید کناره های محصول را بررسی کنید.

میزان بازیافت برحسب کدهای بازیافت

درک کدهای بازیافت مواد پلاستیکی هفت گانه و دانستن این که کدام پلاستیک را بازیافت کنید آسان تر می کند. برای مثال، عدد سه نشان می دهد که بطری آب از پلی وینیل کلراید ساخته شده است. عدد پنج به این معنی بوده که از پلی پروپیلن ساخته شده است. در اینجا هفت طبقه بندی استاندارد برای پلاستیک ها و اطلاعات بازیافت آن ها آورده می شود.

نوع پلاستیککد بازیافتکاربردهای بازیافتی
PET1بطری آب، الیاف پلی استر
HDPE2بطری سفید کننده، کیسه‌های خرید
PVC3لوله‌کشی، بسته بندی ها
LDPE4کیسه‌های پلاستیکی، بسته‌بندی‌های نان
PP5سینی‌ها، بطری‌های شامپو
PS6قاشق و چنگال پلاستیکی، لیوان‌های یکبار مصرف
Other7محصولات بازیافتی سفارشی

پلی اتیلن ترفتالات یا PET

این ماده یکی از رایج ترین پلاستیک های مورد استفاده در محصولات است. بیشتر در بطری های آب و برخی بسته بندی ها یافت می شود. پلی اتیلن ترفتالات برای کاربرد های یک بار مصرف در نظر گرفته شده است. استفاده مکرر و شستشو خطر رشد باکتری را افزایش می دهد. این نوع کدهای بازیافت مواد پلاستیکی می تواند بازیافت شوند. این پلاستیک در روند بازیافت خرد می شود و سپس برای ساخت بطری جدید پردازش می شوند. همچنین از آن الیاف پلی استر تولید می شود که در ساخت فرش و لباس های پشمی کاربرد دارد. این پلاستیک با کد 1 مشخص می شود.

پلی‌اتیلن با چگالی بالا یا HDPE

یک پلاستیک همه کاره با کاربرد های مختلف است. خطر رشد باکتری هنگام شستشوی آن پایین بوده و به راحتی در انواع کالا ها و محصولات قابل بازیافت است. این پلی اتیلن در بطری های سفید کننده، کیسه های خرید و بطری های روغن موتور یافت می شود. این پلاستیک مقاومت بالا دارد و در برابر آفتاب تجزیه نمی شود. بازیافت آن ساده بوده و مقرون به صرفه است. از بازیافت آن می توان نیمکت ها، خودکار و بطری های شامپو را تولید کرد. این پلاستیک با کد 2 مشخص می شود.

پلی وینیل کلراید یا PVC

پلاستیک PVC، چون مقاوم و ارزان بوده و در بسیاری از بسته بندی ها و لوله کشی ها به کار  می رود. از آن جایی که کلر بخشی از این پلاستیک است، می تواند منجر به آزاد شدن دیوکسین های بسیار خطرناک در طول تولید شود. به یاد داشته باشید که هرگز پی وی سی را  به علت آزاد شدن سموم خطرناک نسوزانید. این محصول ها در جاده ها ، سرعت گیر ها  و کابل ها کاربرد دارند. این پلاستیک با کدهای بازیافت مواد پلاستیکی 3 مشخص می شود.

پلی‌اتیلن با چگالی پایین یا LDPE

اغلب در بسته بندی های کوچک، کیسه های پلاستیکی و بسته بندی های نان مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از لباس ها و مبلمان نیز از این پلاستیک استفاده می کنند. این ماده در گذشته قابل بازیافت نبود اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی به ندرت قابل بازیافت می باشد. در صورت بازیافت، این ماده برای الوار های پلاستیکی، تخته های محوطه سازی و کاشی های کف استفاده می شود. این پلاستیک با کدهای بازیافت مواد پلاستیکی 4 مشخص می شود.

پلی پروپیلن یا PP

این ماده نقطه ذوب بالایی دارد بنابراین ، برای ظروفی انتخاب می شود که مایعات گرم را در خود نگه دارند. همین طور برای بسته های چیپس، سر بطری های پلاستیکی و پوشک های یکبار مصرف قابل استفاده است.در صورت بازیافت از آن ها در ساخت سینی ها و جعبه های باتری بهره برداری می شوند. این پلاستیک با کد 5 مشخص می شود.

پلی استایرن

یک پلاستیک سبک و ارزان قیمت است که به راحتی شکل می گیرد. بیشتر اوقات برای ساخت کارتن های تخم مرغ، قاشق و چنگال پلاستیکی و لیوان های یکبار مصرف استفاده می شود. از آن جا که از نظر ساختاری بسیار ضعیف است پس طبیعتا به راحتی تجزیه می شود. پلی استایرن امکان دارد ماده سمی سرطان زا را وارد بدن کند. در صورت امکان از استفاده آن اجتناب کنید چون بازیافت آن هنوز به طور گسترده رواج نیافته است. این پلاستیک با کدهای بازیافت مواد پلاستیکی 6 مشخص می شود.

نماد کدهای بازیافت

دیگر انواع پلاستیک‌ها

طیف گسترده ای از پلاستیک ها در دسته های ذکر شده قرار نمی گیرند. این پلاستیک ها به طور سنتی بازیافت نمی شوند و دستورالعمل های خاص خود را دارند. پس از بازیافت به محصولات سفارشی تبدیل می شوند. این پلاستیک ها با کد 7 مشخص می شوند.

 جمع بندی و نکات مختلف برای بازیافت مواد پلاستیکی

بازیافت پلاستیک یک فرآیند پیچیده و چند مرحله ای است. ابتدا باید بدانید کدام پلاستیک ها قابل بازیافت هستند. سپس نحوه بازیافت هر کدام را مطالعه کنید. چند نکته هنگام بازیافت زباله ها وجود دارد:

منبع

سوالات متداول

بازیافت مواد پلاستیکی به کاهش آلودگی زیست محیطی، حفاظت از منابع طبیعی، و صرفه‌جویی در انرژی کمک می‌کند. همچنین، از تجدیدپذیری و بازیافت مواد مختلف برای تولید محصولات جدید استفاده می‌شود.

مواد بازیافتی پلاستیک به تولید محصولات جدید مانند نیمکت‌ها، خودکار، بطری‌های شامپو، سینی‌ها، و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مواد بازیافتی پلاستیک به تولید محصولات جدید مانند نیمکت‌ها، خودکار، بطری‌های شامپو، سینی‌ها، و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *