مشاوره رایگان 09192124919

عوامل موثر در کیفیت گرانول

عوامل موثر بر کیفیت گرانول
فهرست مطالب

امروزه با توجه به رشد جمعیت و کاهش منابع طبیعی، نیاز به بازیافت کالا ها افزایش پیدا کرده است. از جمله محصولاتی که می توان بازیافت نمود، پلاستیک و ضایعات پلاستیک و لاستیک می باشد.

گرانول یکی از مواد مفید در این زمینه است که نقش مهمی ایفا می کند. بسیاری از افراد بر این گمان هستند که گرانول همان پلیمر است، این فکر کاملا اشتباه بوده زیرا، این ماده ساختاری متفاوت با پلیمر دارد و از لحاظ فیزیکی دارای تفاوت هایی با یکدیگر هستند.

کیفیت گرانول یکی از پارامتر های مهم در هنگام خرید این محصول است که می بایست به آن توجه نمود. برای شناخت گرانول با کیفیت از بی کیفیت بهتر است در ادامه با ما همراه باشید.

 

گرانول

 

گرانول چیست؟

نوع های مختلفی از پلیمر برای تولید پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرد، اما گرانول پلیمر نبوده، بلکه به عنوان ماده ی اولیه ی پلیمری به کار برده می شود.

گرانول ظاهری دانه دانه داشته و توسط دستگاه های مخصوص ذوب شده و به واسطه قالب گیری، شکل داده می شود.

یکی از عواملی که باعث شده گرانول طرفداران بسیاری پیدا کند، شکل مناسب و نحوه استفاده آن است. بسیاری از مواد به صورت پودر بوده که به راحتی در محیط پخش می شوند و مشکلات بسیاری برای کارکنان به وجود می آورند، علاوه بر این مشکلات هدر رفت زیادی داشته و به صرفه نمی باشد.

گرانول به دلیل داشتن شکل مناسب، هدر نرفته و به راحتی مورد استفاده قرار می گیرد که تولید کنندگان سعی می کنند از این ماده برای ساخت محصولاتشان به کار ببرند تا در هزینه و وقت خود صرفه جویی نمایند.

عوامل موثر در کیفیت گرانول

گرانول ها عموما به دو صورت تولید می شوند، نوع اول توسط مواد  اولیه با کیفیت ساخته شده، که هیچ شکی در مرغوبیت آن وجود ندارد. نوع دوم از مواد بازیافتی تولید می شود، این مواد می بایست از کیفیت بالایی برخودار باشند تا کیفیت گرانول به حد قابل مجاز برسد.

عواملی که در کیفیت گرانول تولیدی با مواد بازیافتی و خرید پلی پروپیلن گرانول تاثیر می گذارد، در ادامه ذکر شده است.

  • کیفیت مواد اولیه ورودی

کیفیت ماده ی اولیه ورودی یکی از عوامل تاثیر گذار در مرغوبیت محصول تولیدی است. همانطور که گفته شد ماده های اولیه به دو نوع بازیافتی و با کیفیت تقسیم می شوند. محصولات تولیدی از مواد با کیفیت مسلما مرغوب بوده ولی نوع ماده بازیافتی تاثیر مستقیمی به روی کیفیت محصول نهایی می گذارد.

بنابراین بهتر است در هنگام استفاده از مواد اولیه بازیافتی از کیفیت آن اطمینان حاصل کنید، اگرچه بسیاری از شرکت ها برای کاهش هزینه های تولیدی از مواد اولیه با کیفیت پایین استفاده می کنند، که این کار بسیار اشتباه است.

  • اهمیت پخش جمع آوری مواد بازیافتی

جمع آوری مواد بازیافتی می تواند به روی کیفیت گرانول تاثیر مستقیمی داشته باشد. عموما هرچه مواد بازیافتی(بازیافت پلاستیک) کمتر در معرض نور و حرارت قرار گرفته و به بیان ساده تر تازه تر باشند، کیفیت بهتری داشته و محصول مرغوب تری ارائه می دهند.

بنابراین مواد اولیه بازیافتی می بایست کاملا تازه بوده تا پرک تولید شده از آن کیفیت بالا داشته باشد.

  • شست و شو مواد بازیافتی

یکی از مهم ترین مراحل در تولید گرانول، شستشو مواد بازیافتی است. هنگامی که مواد اولیه جمع آوری شد و از نظر مرغوبیت آن ها اطمینان حاصل گردید، نوبت به شستشوی مواد می رسد.

شستشوی مواد بازیافتی در دو مرحله قبل از آسیاب و بعد آن انجام می شود، تا تمامی گل و لای و هرگونه آلایندگی پاکسازی شود، هرچه این مرحله دقیق تر انجام شود، کیفیت گرانول تولیدی افزایش پیدا می کند.

یکی از نکات مهم در این مرحله دمای شستشو است. دمایی که به مواد بازیافتی می رسد می بایست در حد مجاز باشد و از دادن حرارت بالا اجتناب شود زیرا، این عامل می تواند کیفیت ماده تولیدی را کاهش دهد.

 

نقش شست و شو در کیفیت گرانول

 

  • کیفیت دستگاه های آسیاب

همانطور که می دانید تمامی دستگاه هایی که در کارخانجات مختلف موجود است، می بایست به طور روتین سرویس شده تا در صورت وجود هرگونه مشکل، برطرف و از بروز مشکلات جدی تر جلوگیری شود.

دستگاه های آسیاب مواد اولیه بازیافتی، از این قانون مستثنی نبوده و می بایست کاملا چک شود تا اگر مشکلی در بدنه ی دستگاه یا تیغه های آن وجود داشت، برطرف گردد.

اگر تیغه های دستگاه آسیاب کند و خراب شود، به روی کیفیت گرانول تاثیر گذاشته و می تواند باعث بروز مشکلات جدی تر شود.

یکی از عواملی که باعث بروز کندی در تیغه های دستگاه آسیاب می شود، وجود آلایندگی های چسبیده به مواد است، که در حین شستشو از بین نرفته اند. بنابراین برای حفظ کیفیت گرانول های تولیدی می بایست به دستگاه های آسیاب نیز توجه نمود.

  • کنترل خط تولید گرانول

کنترل کردن گرانول های تولیدی توسط دستگاه های مکانیزه و نیروی انسانی انجام می شود، مسلما هرچه کنترل به واسطه دستگاه صورت بگیرد، کار نیروی انسانی کاهش پیدا می کند.

همچنین اگر از افراد کاربلد و ماهر برای کنترل کیفیت گرانول استفاده شود، نتیجه مطلوب تری حاصل خواهد شد.

  • افزودنی های گرانول

هنگامی که مواد بازیافتی آسیاب شده برای ذوب به دستگاه ریخته می شوند، موادی به عنوان افزودنی های مجاز به آن اضافه گشته، تا هرگونه کمبود مواد بازیافتی را جبران سازد.

این مواد هرچه مرغوب تر باشند، مسلما به روی کیفیت محصول نهایی و فروش پلی پروپیلن اثر مثبتی خواهند گذاشت. دو نوع ماده ی افزودنی به نام های پایدار کننده و نرم کننده به مواد بازیافتی اضافه می شوند.

  • رنگ استفاده شده برای تولید گرانول

یکی از عوامل مهم در کیفیت گرانول تولیدی، رنگ مورد استفاده در آن است. رنگ های مرغوب عموما شفاف بوده و هیچ گونه رگه سیاه ندارند اما، رنگ هایی با کیفیت پایین تر عموما دارای رگه های تیره رنگ هستند. بنابراین اگر از رنگ های شفاف برای تولید گرانول استفاده شود، کیفیت ماده تولیدی افزایش پیدا می کند.

رنگ ها می توانند به روی قیمت گرانول تاثیر گذار باشند، اگر از رنگ های مرغوب و بی رنگ استفاده شود، قیمت گرانول افزایش پیدا می کند.

  • دستگاه گرانول ساز

دستگاه گرانول ساز به روی کیفیت گرانول و گرانول بازیافتی تاثیر می گذارد. برای جداسازی ناخالصی ها، در دستگاه گرانول ساز فیلتر های تعبیه شده است. این فیلتر ها هرچه منافذ ریزتری داشته باشند، کیفیت گرانول تولیدی افزایش پیدا می کند.

همچنین نوع مارپیچ های دستگاه با توجه به  مواد اولیه متغییر است. به عنوان مثال برای تولید نایلون از مارپیچ های کم عمق استفاده می شود.

 

دستگاه گرانول

 

نتیجه گیری

گرانول یک ماده مهم در صنایع بازیافت محسوب شده که قیمت آن با توجه به کیفیتش سنجیده می شود. برای خرید گرانول و اسپیسر پلاستیکی با کیفیت بالا و کسب اطلاعات بیشتر به سایت اپیک مراجعه نمایید.

منبع

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای خرید انواع مواد پلیمری و گرانول و پروپیلن همین حالا سفارش خود را در اپیک پلیمر ثبت کنید.

آخرین مقالات