مشاوره رایگان 09192124919

علت پرشمار بودن ترکیبات گرانول چیست؟

ترکیبات گرانول
فهرست مطالب

یکی از انواع پلیمر های بسیار پر مصرف تولید شده توسط صنایع پتروشیمی، پلی وینیل کلراید است که همواره از مزایا مختلفی نیز برخوردار بوده و به علت قابلیت بازیافت در کانون توجه مصرف کنندگان قرار دارد و با محیط زیست نیز سازگار است.با ایجاد برخی از انواع تغییرات در ساختار این نوع پلیمر می توان آن را به گرانول تبدیل کرده و با ایجاد ترکیبات گرانول می توان این نوع پلیمر را به راحتی بازیافت کرد و با خرید گرانول پلی پروپیلن تا چندین بار متوالی از این نوع گرانول استفاده نمود.

ایجاد ترکیبات گرانول موجب از بین رفتن ضعف پلی وینیل کلراید شده است زیرا با ایجاد این نوع گرانول می توانید از آسیب دیدن محیط زیست و تجمع زباله های تجزیه ناپذیر جلوگیری کنید و ضمن بر طرف کردن نیاز افراد نسبت به این محصول هزینه های مربوط به آن را نیز تا حد بسیار زیادی کاهش دهید.

گرانول های رنگی

آشنا شدن با ترکیبات گرانول

گرانول نوعی پلیمر اولیه است که معمولا به صورت دانه های بسیار ریز در دسترس عموم مردم قرار دارد و جهت ساخت محصولات پلیمری مختلف مانند کامپاند مورد استفاده قرار می گیرد و از جرم بسیارکمی برخوردار بوده و به راحتی قابل حمل و نقل است.

دلایل استفاده کردن از ترکیبات گرانول

پلی وینیل کلراید همواره از ضعف های مختلفی برخوردار است که از جمله مهم ترین این ضعف ها می توان به عدم مقاومت این محصول نسبت به حرارت و اشعه فرابنفش اشاره کرد و به همین علت با تبدیل این نوع پلیمر به گرانول می توانید تمامی این ضعف ها را برطرف کنید.

ضعف های پی وی سیpvc

یکی از ضعف های پی وی سی آسیب پذیر بودن نسبت به افزایش دما محیط اطراف است زیرا با بالا رفتن میزان درجه هوا ممکن است ساختار پی وی سی نیز دچار برخی تغییرات شده و شکل ظاهری خود را از دست دهد به طوری که کاملا غیر قابل استفاده شود.

آسیب پذیر بودن نسبت به ضربه

پی وی سی نسبت به ضربه های فیزیکی کاملا آسیب پذیر است و از میزان مقاومت بسبار کمی نسبت به ضربه و فشار های فیزیکی برخوردار است بنابراین در صورت برخورد برخی از انواع ضربه ها ممکن است دچار شکستگی و آسیب شود.

آسیب پذیر بودن نسبت به اشعه فرابنفش

ترکیبات پی وی سی در صورت برخورد با اشعه فرابنفش دچار برخی تغییرات می شوند و برای جلوگیری از این نوع تغییرات برخی از انواع پایدار کننده ها را به گرانول اضافه می کنند و همین امر موجب بالا رفتن مقاومت گرانول ها در برابر اشعه فرابنفش می شود.

آسیب پذیر بودن نسبت به اکسیژن

مواد پی وی سی نسبت به اکسیژن موجود در هوا واکنش نشان می دهد و در برخی موارد دچار فرسودگی و آسیب دیدگی می شود به همین علت با افزودن مقداری پایدار کننده به گرانول می توانید از واکنش این ماده با اکسیژن هوا جلوگیری کنید.

آسیب پذیر بودن نسبت به حرارت

در اثر برخورد پلیمر های پی وی سی با حرارت ممکن است این پلیمر ها شکل ظاهری خود را تغییر داده و کاملا غیر قابل استفاده شوند. بنابراین برای جلوگیری از این مشکل معمولا از گرانول ها استفاده می کنند. زیرا این مواد از میزان مقاومت بسیار بیشتری نسبت به افزایش دما برخوردار هستند.

گرانول سفید

ضرورت استفاده از ترکیبات گرانول چیست؟

ترکیبات گرانول به دلیل داشتن برخی از ویژگی ها اغلب در مرکز توجه مصرف کنندگان قرار دارند و برای نام بردن از این ویژگی ها می توان به قابلیت بازیافت این محصولات اشاره کرد زیرا گرانول به راحتی قابل بازیافت است و پس از بازیافت پلاستیک می توانید تا چندین بار از این محصول استفاده کنید.

محدودیت ها و ضعف های پلیمر

پلیمر ها در قیاس با گرانول ها از یکسری محدودیت ها و ضعف هایی برخوردار هستند که ازجمله مهم ترین این ضعف ها، میزان مقاومت بسیار کم پلیمر ها نسبت به گرانول است و به همین علت افراد مختلف معمولا از گرانول ها استفاده می کنند.

گسترده کاربرد ترکیبات گرانول بر اثر افزودنی ها

گرانول در واقع طیف گسترده ای از انواع پلیمر ها را شامل می شود که در ساخت آن ها از مواد اولیه غیر مضر استفاده می شود و تولید کننده می تواند با بهره گیری از این محصول هزینه های بهره برداری و تولید را تا حدی کاهش دهد.

مزیت های ترکیبات گرانول
تمام مواد پلیمری می توانند بر اساس معیار های مختلف مانند ویسکوزیته و نوع کاربرد در فرایند تولید خود به گرانول تبدیل شوند و این مسئله باعث می شود که این محصول به راحتی تولید شده و در دسترس شرکت های بسته بندی قرار گیرد.

افزایش مقاومت و انعطاف

گرانول ها و  گرانول بازیافتی از میزان مقاومت و انعطاف بسیار بیشتری نسبت به برخی از انواع پی وی سی ‏ها برخوردار هستند و به همین علت معمولا طول عمر بیشتری نسبت به پی وی سی ها دارند.

حفظ محیط زیست و صرفه جویی
پلاستیک هایی که با ترکیبات پودری ساخته می شود جزء مخرب ترین مواد برای طبیعت دسته بندی شده اند اما این پلیمر ها به طور کلی از مواد بازیافتی تهیه و تولید می شوند و این مزیت باعث می شود که بتوان این محصول را چندین بار به چرخه بازیافت بازگرداند.

قابلیت استفاده در جهت تولید محصولات متنوع

می توان انواع گرانول را جهت تولید محصولات مختلف و متنوع مورد استفاده قرار داد و با استفاده از آن ها مدل های مختلفی از محصولات پلاستیکی و ضایعات پلاستیک را تولید کرده و به راحتی به بازار های مختلف وارد نمود.

گرانول مات سفید

انواع ترکیبات گرانول

 گرانول ها دارای برخی از انواع ترکیبات بسیار سفت و غیر قابل انعطاف هستند که در ادامه قصد داریم به بررسی ترکیبات این نوع محصولات بپردازیم.

نوع ترکیبتوضیحات
روان کننده هاترکیباتی که گرانروی ترکیبات گرانول را کاهش می‌دهند و باعث کاهش آسیب‌پذیری نسبت به حرارت می‌شوند.
نرم کننده هاموادی که به دلیل غیر قابل انعطاف بودن پلی‌وینیل کلراید (PVC)، در ترکیبات گرانول برای کاهش فشردگی و افزایش انعطاف استفاده می‌شوند.
پایدار کننده هاموادی که در ترکیبات گرانول به کار می‌روند تا مقاومت گرانول در برابر اکسیژن و تغییرات دما را افزایش دهند.

روان کننده ها

نوعی ترکیب گرانولی که موجب کاهش گرانروی ترکیبات گرانولی می شود و همین امر موجب کاهش آسیب پذیری گرانول نسبت به حرارت می شود.

نرم کننده ها

به دلیل غیر قابل انعطاف بودن پی وی سی ها معمولا از نرم کننده ها در ترکیبات گرانول استفاده می کنند تا ضمن از بین بردن حالت فشردگی گرانول ها، کمی میزان انعطاف آن ها را نیز بیشتر کنند.

پایدار کننده ها

پایدار کننده ها نیز در ترکیبات گرانول ها قابل مشاهده هستند و علت استفاده از این مواد در گرانول ها، افزایش میزان مقاومت گرانول ها در برابر اکسیژن موجود در هوا و همچنین تغییرات درجه حرارت دما است.

جمع بندی

در نتیجه، ترکیبات گرانول به عنوان نوعی پلیمر اولیه با مزایای قابل بازیافت بالا و مقاومت به مواردی همچون حرارت، اشعه فرابنفش، ضربه، اکسیژن، و غیره، مورد توجه قرار گرفته‌اند. این گرانول‌ها، با افزودن انواع مواد افزودنی نظیر روان‌کننده‌ها، نرم‌کننده‌ها، و پایدارکننده‌ها، به ویژگی‌های بهبود یافته‌ای نسبت به پلی وینیل کلراید اصلی دست می‌یابند. با توجه به این موارد، استفاده از ترکیبات گرانول نه تنها بازیافت و کاهش زباله‌های پلاستیکی را تسهیل می‌کند بلکه مزایای فنی و محیط‌زیستی را نیز به همراه دارد، این امر از اهمیت بسزایی برخوردار است و در راستای حفظ محیط زیست و مدیریت پایدار منابع تولید مواد پلاستیکی تأثیرگذار می‌باشد.

 منبع 

سوالات متداول

  • چه انواع ترکیبات گرانول وجود دارد؟

ترکیبات گرانول ممکن است شامل روان‌کننده‌ها، نرم‌کننده‌ها، و پایدارکننده‌ها باشد که هرکدام ویژگی‌های مختلفی را به ترکیبات اضافه می‌کنند.

  • چه کاربردهایی برای ترکیبات گرانول وجود دارد؟

ترکیبات گرانول در صنایع مختلفی مانند بسته‌بندی و تولید محصولات پلیمری مورد استفاده قرار می‌گیرند. آن‌ها می‌توانند ویژگی‌های مانند انعطاف‌پذیری و مقاومت را به محصولات افزوده و بهبود بخشند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای خرید انواع مواد پلیمری و گرانول و پروپیلن همین حالا سفارش خود را در اپیک پلیمر ثبت کنید.

آخرین مقالات