مشاوره رایگان 09192124919

آیا تا به حال در مورد فود گرید و گرانول بازیافتی در صنعت بسته بندی مواد غذایی شنیده اید؟ بسته بندی مواد غذایی به معنای نگهداری هر نوع ماده غذایی برای مدت زمانی مشخص می باشد. مهم است که محصولات بسته بندی مواد غذایی غیر سمی باشند. این بدان معنی است که مواد آلاینده و سمی از ظرف بسته بندی به مواد غذایی منتقل نشده و بر کیفیت آن تاثیر نگذارند.

اصطلاح فود گرید به نوع مواد مورد استفاده در تجهیزات مرتبط با تولید و فرآوری مواد غذایی اشاره دارد. برای اینکه مواد به عنوان فود گرید تعریف شوند، باید غیر سمی و ایمن برای مصرف باشند. قانون بسیار ساده است: اگر یک محصول پلاستیکی(ضایعات پلاستیک) با غذا یا هر چیز دیگری که برای مصرف خوراکی در نظر گرفته شده، تماس پیدا کند، باید از پلاستیک فود گرید ساخته شود.

 

نایلون فود گرید

 

تعریف نایلون فود گرید

فود گرید فقط یک اصطلاح است. تجهیزات و دستگاه های فود گرید بسیار مهم هستند، زیرا مواد غذایی معمولا در تماس مستقیم با دستگاه های تولید کننده محصولات غذایی می باشند. ترکیبات شیمیایی موجود در مواد می توانند با محصول واکنش داده، یا در برخی شرایط منجر به انتقال قطعات ریز ماده به طور مستقیم به محصول مورد مصرف شوند.

نایلون فود گرید به طور خاص برای رعایت استانداردهای خاصی از سلامتی تولید می شوند، به این معنی که بدون استفاده از رنگ یا مواد بازیافتی و بازیافت پلاستیک که می تواند برای سلامتی انسان خطرآفرین باشد ساخته می شوند.

این مهم به این دلیل است که اسیدی ترین غذاها می توانند قطعات ریز پلاستیک را از ظرف یا بسته بندی وارد غذا کنند، که منجر به مصرف این مواد افزودنی توسط انسان می گردد. خلوص پلاستیک فود گرید از وقوع این فرآیند جلوگیری نموده، به طوری که محصولات فود گرید را می توان با خیال راحت برای نگهداری تقریبا هر غذا یا نوشیدنی استفاده کرد.

ویژگی های نایلون فود گرید

نایلون های فود گرید دارای ویژگی های زیر هستند:

ویژگی رنگ ها در علامت فود گرید

رنگ به کار رفته در نایلون های فود گرید، به خصوص در ظروف یکبار مصرف، از نوع مواد رنگی خوراکی بوده و برای استفاده در مواد غذایی مجاز می باشند. رنگ های مصرفی در تهیه ظروف باید ایمنی کافی برای کاربرد در بسته بندی مواد خوراکی و همچنین آشامیدنی را داشته باشند. همانطور که بیان شد، ضروری بوده تا مواد نایلونی فود گرید فاقد رنگ مضر باشند. در این نوع از ظروف بسته بندی، از مواد اولیه ای با مقاومت بالا استفاده می شود.

 

 

تاثیرات رنگ های خوراکی و مصنوعی

مطمئنا رنگ های خوراکی مصنوعی جذاب تر به نظر می‌رسند، اما حاوی مواد شیمیایی فراوانی نیز هستند. بسیاری از رنگ های خوراکی مصنوعی جهت بررسی و تعیین خطرات طولانی مدت آنها آزمایش شده اند. برخی از مطالعات ارتباط این نوع رنگ ها را با انواع خاصی از سرطان ها نشان داده اند.

مطالعات دیگری رنگ های غذایی را با بیش فعالی و مشکلات رفتاری در کودکان مرتبط می دانند. بیشتر غذاهای حاوی رنگ های خوراکی مصنوعی بسیار فرآوری شده اند، حاوی مواد مغذی طبیعی اندکی بوده و کالری و قندهای افزوده بالایی دارند. رنگ های خوراکی برای سلامتی مضر بوده و اثراتی همچون سرطان زایی، مختل کننده سیستم ایمنی و حساسیت غذایی را ایجاد می نمایند.

رنگ های خوراکی مصنوعی از مواد نفتی تولید می گردند. به دلیل سمی بودن بسیاری از آنها، تنها تعداد محدودی در مواد غذایی استفاده می شوند.

تاثیر رنگ فود گرید

کاربرد انواع نایلون های فود گرید

نایلون های فود گرید در طیف گسترده ای از بخش های تولید، توزیع و نگه داری مواد غذایی قابل استفاده هستند. عمدتا برای ساخت ظروفی که می توان غذا و نوشیدنی را در آنها بدون هیچ لایه محافظ اضافی (مانند کیسه های پلاستیکی) نگهداری نمود، کاربرد فراوانی دارند.

به طور مشابه، نایلون های فود گرید به طور گسترده در صنایع کشاورزی، عمدتا برای ذخیره غلات و مواد غذایی برای حیوانات استفاده می شوند. در برخی موارد، حتی ممکن است برای نگهداری خود حیوانات استفاده شود، مانند شرکت های پرورش ماهی.

فواید و مزایای استفاده از ظروف فود گرید

بسته بندی مواد غذایی با استفاده از ظروف فود گرید به طور شگفت انگیزی مزایای ضروری زیادی را به همراه دارد، نه تنها برای مصرف کنندگان مواد غذایی، بلکه برای حفظ طبیعت نیز مفید هستند.

حفاظت و بهداشت

مزیت اصلی بسته بندی مواد غذایی حفاظت و ایمنی مواد غذایی است. ظروف فود گرید از مواد غذایی در برابر میکروارگانیسم های مضری که باعث کاهش کیفیت غذا می گردند، محافظت می کنند. این ظروف نه تنها از غذا در برابر میکروارگانیسم هایی که با چشم غیر مسلح تشخیص داده نمی شود محافظت نموده، بلکه در برابر حشرات، جوندگان و سایر آفاتی که به احتمال زیاد غذا را آلوده می نمایند، نیز محافظت می کند.

نگهداری و ماندگاری طولانی

در حالی که مزیت واضح بسته بندی مواد غذایی راهی برای محافظت از مواد غذایی در برابر آلاینده ها بوده، همچنین می تواند غذا را برای زمان طولانی تری حفظ کند. این کار باعث افزایش ماندگاری غذا می شود.

به عنوان مثال، غذاهای خاصی وجود دارند که در معرض هوا تغییر رنگ داده، کپک می زنند و فاسد می شوند. ظروف فود گرید می توانند از مواد غذایی در برابر قرار گرفتن در معرض هوا محافظت نموده، در نتیجه عمر مفید آنها را طولانی تر کنند. افزایش ماندگاری علت اصلی بسته بندی مواد غذایی می باشد.

 

 

ارتباط محصولات غذایی و مصرف کننده

بسته بندی مواد غذایی می تواند ارتباطی بین غذا و مصرف کننده برقرار کند. به عنوان مثال، مواد غذایی که در بسته بندی در فروشگاه توزیع می شوند دارای برچسب، اطلاعات تغذیه ای، مواد تشکیل دهنده، تاریخ انقضا و هر اطلاعات دیگری بوده که مصرف کننده باید بداند.

منبع

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *