مشاوره رایگان 09192124919

دراین مقاله به توضیح نایلکس، نایلون و تفاوت نایلکس با نایلون می‌پردازیم. اغلب مردم در ایران، تفاوت نایکلس با نایلون را نمی‌دانند و متاسفانه این‌دو محصول را به‌جای‌هم استفاده می‌کنند. در ایران، نایلکس را با نام فیلم پلی اتیلن شناسایی می‌کنند. این نایلکس‌ها، به‌شکل پلاستیک‌های رکابی شکل در فروشگاه‌ها دیده‌ می‌شوند. ۸۰ درصد مواد ساخته‌شده نایلکس را پلی اتیلن سنگین و ۲۰ درصد باقی‌مانده آن را پلی اتیلن سبک تشکیل می‌دهد. پلی اتیلن سبک در نایلکس، موجب براقیت، لطافت بیش‌تر و دوخت بهتر آن می‌شود. قبلا پلاستیک‌هایی که تولید می‌شدنند، از پلی اتیلن سبک ساخته‌می‌شد؛ اما امروزه پلی اتیلن سنگین جای‌گزین آن شده‌است.

نایکلس فقط از پلی اتیلن سنگین درست‌نشده؛ اما ۸۰ درصد مواد آن‌را تشکیل می‌دهد. یکی از خصوصیات ظاهری نایلکس‌ها، جنس مات و زبر آن‌ها می‌باشد. می‌توان نایلکس را در ضخامت‌های بسیار کم نیز تولید کرد. در خرید پلی پروپیلن گرانول به این امر باید توجه کرد.

نایلکس چگونه تولید می‌شوند؟

در اولین مرحله در تولید نایلکس، متریال موردنیاز که شامل مواد شیمیایی است، درون قیف می‌ریزند. بعد ازآن قیف را به‌سمت سیلندر و المنت‌ها می‌فرستند. این امر سبب می‌شود که مواد به‌خوبی ذوب شده و به‌شکل دل‌خواه دربیاید. سپس مواد پتروشیمی، به واسطه چرخش ماردون به‌سمت دای می‌روند. دای، می‌تواند این مواد را به لایه‌های نازک نایلکس تبدیل کند. این لایه‌ها هنگامی که به‌سمت بالا حرکت می‌کنند سرد شده و به هم‌دیگر نمی‌چسبند.

 

نایلکس

 

هنگام طی‌شدن این مراحل، نایلکس به‌صورت رولی قابل استفاده می‌باشد. توجه داشته‌باشید که سرعت رول شدن این لایه‌ها، می‌تواند در میزان ضخامت نایلکس و ویژگی‌های آن بسیار موثر باشد. نایلکس‌ها در موارد متعددی استفاده می‌شوند. خیلی از کسب‌وکارها، برند خودرا روی نایلکس‌ها چاپ می‌کنند. این‌کار برای بهترماندن برند خود در ذهن مشتری استفاده می‌شود.

موارد استفاده نایلکس

خیلی از افراد تفاوت نایلکس با نایلون را نمی‌دانند و متاسفانه به‌اشتباه از آن استفاده می‌کنند. درواقع نایلکس در مواردی مورد استفاده قرار می‌گیرد که ظاهر آن چندان اهمیتی ندارد. ویژگی نایلکس، مقاومت، کشش سطحی و ضربه‌پذیری آن مانند کیسه‌زباله می‌باشد. البته باید توجه‌داشت که نایلکس چاپی به‌شکل رکابی، از نایلکس تشکیل شده؛ اما ظاهر آن‌نیز از اهمیت برخوردار است.

نایلون چیست؟

از پرمصرف‌ترین پلیمرهای جهان، نایلون به‌حساب می‌آید‌‌. تفاوت نایلکس با نایلون را اغلب مرد نمی‌دانند و آن‌هارا به‌جای یک‌دیگر به‌کار می‌برند‌. درواقع این مسئله به‌دلیل نداشتن اطلاعات درست درباره هریک از این‌ها به‌وجود می‌آید. نایلون در دسته بزرگ ضایعات پلاستیکی و بازیافت پلاستیک قرار می‌گیرد و کاربردهای بسیاری را دارا است. دراصل نایلون نوعی فیلم دمشی محسوب می‌شود که از پلی‌اتیلن ساخته شده‌است. عناصر سازنده نایلون شامل چهار عنصر کربن، اکسیژن، نیتروژن و هیدروژن می‌باشد. این عناصر سبب می‌شوند که نایلون‌ها خاصیت انعطاف‌پذیری بسیار بالایی داشته‌باشند.

دسته‌ای از پلیمرها که ساختار پلی‌آمیدی دارند، نایلون محسوب می‌شوند. نایلون در درجه‌های مختلفی تولید می‌شود. بیش‌ترین میزارن کاربرد نایلون در بازار، درجه‌های ۶ و ۶.۶ می‌باشد. نایلون‌ها انواع مختلفی دارند که شامل: نایلون حباب‌دار، نایلون شیرینگ، نایلون سه لایه و پنج لایه، نایلون حباب‌دار پاکنی، نایلون ساختمانی و…. می‌باشد.

 

 

نایلون چگونه تولید می‌شود؟

در زندگی روزمره، همه‌ما از محصولات پلاستیکی و ضایعات پلاستیک که شامل نایلون و نایلکس می‌شود استفاده می‌کنیم. درحال‌حاضر، تولید نایلون به روش‌های گوناگونی صورت می‌گیرد‌ که به‌چند مورد آن اشاره می‌کنیم. یکی از روش‌های تولید نایلون، روش ذوب مواد اولیه می‌باشد. در این روش، گرانول‌های پلی‌اتیلن و نایلون را با یک‌دیگر ترکیب می‌کنیم و آن‌ها را در داخل قیف ماشین اکسترودر قرار می‌دهیم. پس از ذوب مواد در این دستگاه، مواد را وارد سیلندر ماردون کرده و سیلندر این مواد را به خمیر تبدیل می‌کند.

ماردون در انتهای خود به یک دای متصل می‌باشد. دای می‌تواند این مواد اولیه را به لایه نازکی از نایلون تبدیل کند. پس از آن، نایلون توسط خرطوم‌های کنار دستگاه سردشده و حالت چسبندگی خودرا از دست می‌دهد. نایلون‌ها می‌توانند به صورت‌های گوناگونی تولید شوند که شامل  تولید نایلون بافرایند اکستروژن پلاستیک، تولید نایلون گل‌خانه‌ای، تولید نایلون خیاری و… می‌باشد. این فرایند تولید تفاوت نایلکس با نایلون را نشان می‌دهد.

 

نایلون

 

خواص و موارد استفاده نایلون

انواع نایلون دارای ویژگی‌های بسیار زیادی می‌باشد. نایلون‌ها بسیار قوی و الاستیک هستند. همچنین وزن آن‌ها بسیار سبک می‌باشد. برخی از نایلون‌ها قابل شست‌وشو می‌باشد. فیبر نایلون می‌تواند دربرابر گرما، اشعه‌ماوراء‌بنفش و مواد شیمیایی نسبتا مقاوم باشد. البته باید توجه‌داشت که تجزیه الیاف نایلونی به مدت زمان زیادی نیاز دارد. این مواد، دربرابر مواد شیمیایی و روغن‌ها بسیار مقاوم است.

نایلون‌ها در جاهای بسیار زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از نایلون‌ها که استفاده بسیار زیادی دارد، نایلون استرچ پالت می‌باشد. این نایلون برای بسته‌بندی کالاها مورد استفاده قرار می‌گیرد‌. این گزینه مناسب‌ترین نایلون برای پیچیده‌شدن به‌دور وسایل است. یکی دیگر از موارد استفاده از نایلون‌ها، نایلون شیرینگ می‌باشد. این نایلون، برای بسته‌بندی جعبه‌ها، کتاب‌ها، مواد غذایی، صابون‌ها، اسباب‌بازی‌ها و… استفاده می‌شود.

نوع دیگر نایلون‌ها، از نوع حباب‌دار می‌باشد. این نایلون، برای محافظت از وسایل هنگام جابه‌جایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کیفیت این نایلون‌ها بسیار بالا می‌باشد تا جایی که بتوان چندبار از این نایلون‌ها استفاده کرد.

منبع

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *