مشاوره رایگان 09192124919

 با افزایش پیشرفت تکنولوژی، روش‌های جدیدی برای تولید محصولات پلاستیکی به‌وجود آمد. پس‌از آن سوالی مطرح شد که ماده اولیه مورد استفاده برای تولید وسایلی چون گریدهای نایلون، چه‌چیزی می‌تواند باشد. دربین موادهای گرانولی، پودری و پرک، به‌دلیل مزایای بالایی که گرانول داشت؛ در انتخاب برتر قرارگرفت. درواقع گرانول باکیفیت اسم پلیمر خاصی نمی‌باشد. این ماده، شکلی از پلیمر است که از حالت پودری به‌حالت دانه درمی‌آید. آسان استفاده‌شدن گرانول یکی از مزایای استفاده از آن می‌باشد.

گرانول و گرانول بازیافتی برخلاف پودرها، از آلودگی محیط کارگاه و مشکلات تنفسی به‌دور می‌باشد. همچنین گرانول از هدررفتن ماده نیز جلوگیری می‌کند. اکثرتولیدکنندگان به‌دلیل داشتن مزایای زیاد، از گرانول به‌جای مواد پودری استفاده می‌کنند. برای تولید محصولات پلیمری با استفاده از گرانول، اول باید آن‌را ذوب و سپس شکل‌دهی داد و ازآن استفاده کرد.

 

روش های تشخیص گرانول

روش‌های تشخیص گرانول باکیفیت

به‌طور کلی روش‌های زیادی برای تشخیص گرانول باکیفیت وجود دارد. در تولید گرانول‌ها و خرید آن، باید به مرغوبیت و مواداولیه آن توجه بسیاری کرد. در این مقاله سعی کردیم که چند روش ساده برای تشخیص گرانول باکیفیت و گرانول پلاستیکی را برای شما مطرح کنیم. در وهله اول باید به نمونه‌ها نگاه کنید. آیا نمونه‌ای که دارید مات است یا شفاف؟ در مرحله بعد، نمونه را تست کنید و ببینید که آیا خم می‌شود یا نه؟ و آیا می‌توان آن را خراشید؟ سپس نمونه را با چاقو برش دهید. و چک کنید که می‌تواند به‌راحتی برش بخورد؟ لبه‌های آن را چک کنید که صاف است یا دندانه دارد. بعد از آن نمونه را در معرض آزمایش شناور قرار دهید. باتوجه به آب که با دمای محیط یکی است؛ باید بدانید که نمونه شناور می‌شود یا غرق می‌شود.سعی کنید نمونه را کمی بسوزانید. به اندازه و رنگ شعله دقت کنید. آیا قطره‌های مذاب از نمونه می‌ریزد و به سوختن ادامه می‌دهد؟ یا این‌که خاموش می‌شود؟ حتما باید به خاموش شدن یا نشدن شعله نیز توجه کنید.

جواب هریک از این سوال‌ها باتوجه به ماده اولیه آن تعیین می‌شود. برای این‌که گرانول باکیفیت را تشخیص دهید، باید خصوصیات گرانول با مواداولیه را به‌خوبی بشناسید و پس از آن اطلاعات لازم را داشته‌باشید. یکی از مواردی که باید به آن توجه کنید این است که، نباید در گرانول حفره باشد. اگر در برش گرانول حفره‌هایی دیده شود، نشان‌دهنده وجود گاز در گرانول است. در صورت وجود گاز، گرانول شما بی‌کیفیت می‌باشد.اگر پلی اتیلن دارای چگالی کم باشد باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد. پلی اتیلن با چگالی کم درصورتی گرانول باکیفیت محسوب می‌شود که شفاف باشد. نسبتا انعطاف‌پذیر و نرم باشد. همچنین به‌راحتی خراشیده شود. درآب شناور بماند. اگر نمونه را آتش بزنید، به‌صورت قطعات مذاب خارج شده و شعله آبی با نوک زرد دارد. بویی که از آن خارج می‌شود، شبیه به بوی پارافین می‌دهد.

اگر پلی اتیلن چگالی بالایی داشته‌باشد، تشخیص گرانول باکیفیت به‌صورت زیر تعیین می‌شود. این پلی اتیلن نیز شفاف می‌باشد. نسبتا سخت است ولی به‌راحتی می‌توان آن را با ناخن خراشید. به‌راحتی با لبه‌های صاف برش می‌خورد. این پلی اتیلن، در آب شناور می‌ماند‌. این نمونه نیز در هنگامی که در معرض آزمایش آتش قرار می‌گیرد؛ به‌صورت قطعات مذاب خارج شده و شعله آبی با نوک زرد دارد. بوی آن شبیه به پارافین می‌باشد. یکی از مواردی که برای تشخیص گرانول باکیفیت باشد، وجود گاز در ترکیب تولید گرانول سازی می‌باشد. به‌این صورت که اگر وجود گاز در گرانول مشاهده شود، نشان می‌دهد که گرانول شما بی‌کیفیت می‌باشد.

 

گرانول‌های باکیفیت چه ویژگی‌هایی دارند؟

درواقع، گرانول‌ها از دو نوع ماده اولیه تولید می‌شوند. اولین نوعی که استفاده می‌کنند، بسیار باکیفیت است. این گرانول کارایی بسیار خوبی داشته و مزایای فراوانی نیز دارد. نوع دوم، از مواد بازیافتی و ضایعات پلاستیک تولید می‌شود. این گرانول عوامل بسیار زیادی بر روی کیفیت آن تاثیر می‌گذارد. هراندازه مواد اولیه استفاده شده در گرانول‌ها بهتر باشد، کیفیت گرانول در آخر بیش‌تر و بهتر خواهدبود. همچنین تازه‌بودن مواد بازیافتی و نبودن آن‌ها دربرابر نور و گرما به‌مدت طولانی، سبب می‌شود که گرانول‌های تولیدی بسیار باکیفیت‌تر شوند.

مرحله شست‌وشو در گرانول‌ها نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. تمیزبودن پرک‌ها و عدم وجود آلودگی، باعث افزایش کیفیت و مرغوب‌بودن مواد نهایی می‌شود. یکی دیگر از عوامل کیفیت گرانول‌ها، دستگاه‌های آسیاب گرانول هستند. میزان تمیزبودن دستگاه، تیز بودن آن، قابلیت جداسازی قطعات پلیمری از غیر پلیمری بسیار مهم و ضروری می‌باشد. افرادی که در خط تولید گرانول‌ها فعالیت می‌کنند، باید از مهارت کافی برخوردار باشند. هرچه‌قدر مهارت این افراد بالاتر باشد، گرانول باکیفیت‌تری به بازار عرضه می‌شود.

حین تولید گرانول‌ها، ممکن‌است یک‌سری مواد افزودنی نیز به‌آن اضافه شود. این امر سبب می‌شود گرانول باکیفیت تولید شود. کارایی این گرانول‌ها افزایش یافته و تا حدامکان عیب‌های آن پوشیده می‌شود. ازجمله این مواد، پایدارکننده‌‌ها هستند. این مواد، سبب خراب‌نشدن گرانول‌ها قبل از رسیدن به دمای موردنظر می‌شود. همچنین اجازه نمی‌دهد که مواد به سطح داخلی اکسترودر بچسبند. یکی دیگر از این مواد نرم‌کننده‌ها هستند. این امر سبب می‌شود که دمای انتقال مواد کاهش یافته و انعطاف‌پذیری آن بسیار بهتر شود. درنهایت رنگی که به گرانول‌ها افزوده می‌شود بسیار مهم است. هرچه گرانول باکیفیت شفاف‌تر و بی‌رنگ باشد، از کیفیت بالاتری برخوردار است.

 

گرانول رنگی | گرانول باکیفیت

گرانول‌های بی‌کیفیت چه ویژگی‌هایی دارند؟

برای تشخیص گرانول بی‌کیفیت هرچه که دربالا گفتیم برعکس خواهدشد. درواقع گرانولی که از مواد بازیافتی و پلاستیک زیست تخریب پذیر تهیه و تولید می‌شود، از کیفیت زیادی برخوردار نمی‌باشد. همچنین گرانولی که رنگ به‌آن اضافه‌‌شده و شفاف نمی‌باشد، نمی‌تواند گرانولی خوبی باشد.

منبع

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *