('2Ì'A* ~D'3*Ì©


بتن پلیمری یک ماده کامپوزیتی است. این ماده که با جایگزینی کامل بایندرهای هیدرات سیمانی و بتن سیمانی معمولی با چسب های پلیمری یا رزین های مایع ساخته می شود. برای سخت شدن این ماده، اکثر رزین های مایع مانند رزین های ترموست، رزین های متاکریلیک و رزین های اصلاح شده با قیر در دمای محیط یا اتاق پلیمریزه می شوند. فاز اتصال دهنده بتن پلیمر فقط از پلیمرها تشکیل شده است و هیچ هیدرات سیمانی ندارد. در این بتن سنگدانه ها به شدت توسط چسب های پلیمری به یکدیگر متصل می شوند.

ترکیبات -گرانول

عمل آوری بتن پلیمر

بتن پلیمری از اختلاط رزین پلیمری با مخلوط سنگدانه تهیه می شود. گاهی اوقات از ریز پرکننده ها برای پر کردن فضاهای خالی موجود در مخلوط سنگدانه ها نیز استفاده می شود. محصولات کامپوزیت پلیمری، از جمله محصولات ساخته شده از بتن پلیمر، بتن پلیمر تقویت شده و پلاستیک های تقویت شده؛ مانند: ترکیب قالب گیری فله، ترکیب قالب گیری ورق، ترکیب قالب گیری معدنی و سیستم های ترکیبی قالب گیری پیشرفته، با اعمال همزمان ارتعاش، گرما و فشار تولید می شوند.

این ماده همچنین نوعی بتن پلیمر مخلوطی از پرکننده و بایندر پلیمری است. اعمال همزمان ارتعاش، گرما و فشار یک لایه محافظ از بایندر پلیمریزه شده ایجاد شده که از سطوح قالب محافظت می کند. این فرایند، محصولاتی را ارائه می دهد که اساساً عاری از پیچ خوردگی، ترک خوردگی یا فضای خالی هستند. فرآیند جدید به طور قابل ملاحظه ای زمان مورد نیاز برای پخت محصولات بازیافت پلاستیک و کامپوزیت پلیمری مثل بتن پلیمر را کاهش می دهد.

انواع پلیمر های مصرفی در پلیمر

4 کلاس اصلی از پلیمرهای مصرفی در پلیمرها و کامپاند وجود دارد. نام های این پلیمر ها: پلی استر، پلی پلیمر استیرن، متیل متاکلریت و بتن پلیمری است. تمایز بین این پلیمر ها به بهترین وجه با رفتار آنها تحت حرارت اعمال شده مشخص می شود. بررسی این مواد به شرح زیر است:

پلی استر:

پلی استر یک ماده پلیمری است و از ترکیب اتیلن گلیکول و اسید ترفتالیک ساخته می شود. پلی استر نوعی پلاستیک است.

پلی پلیمر استیرن:

به پلی پلیمر استیرن به عنوان پلی استیرن عمومی یا کریستالی نیز گفته می شود. به دلیل شکنندگی پلی استیرن کریستالی، استیرن اغلب در حضور لاستیک پلی بوتادین محلول پلیمریزه می شود تا استحکام پلیمر را بهبود بخشد.

متیل متاکلریت:

متیل کلرید در درجه اول از واکنش متانول با کلرید هیدروژن تهیه می شود، اگرچه می توان آن را با کلرزنی متان نیز تهیه کرد. متیلن کلراید یک مایع بی رنگ، فرار و با بوی شیرین است. به عنوان پاک کننده رنگ و لاک، حلال پلاستیک(ضایعات پلاستیک)، چربی زدا، پیشران و عامل دمنده و… نیز استفاده می شود.

بتن پلیمری: این نوع پلیمر یک ماده با کیفیت بالا است که از ترکیبی از سنگدانه ها تشکیل شده است.

انواع بتن- پلیمری

انواع بتن های پلیمری

4 نوع بتن پلیمری به نام بتن های سیمان پلیمر pcc، بتن های پلیمری pc، بتن های گوگرد پلیمر psc و بتن های باردار شده از پلیمر plc است. توضیح این نوع پلیمر ها به شرح زیر است:

بتن های سیمان پلیمر pcc:

بتن سیمانی پلیمری یک بتن مرکب است که از پلیمر مصنوعی در ماده اتصال تشکیل شده است. این ماده دارای مزایای خواص بالاتر، نیاز به انرژی کم و هزینه کارگر پایین است. بتن سیمانی پرتلند پلیمری (PPCC) یا بتن اصلاح شده با لاتکس (LMC) نیز نامیده می شود.

بتن های پلیمری pc:

بتن پلیمری (PC) یک ماده کامپوزیتی است که از رزین های پلیمری تشکیل شده و به عنوان مواد چسباننده سنگدانه ها و ریز پرکننده ها عمل می کنند. پس از افزودن مواد افزودنی مختلف (کاتالیزورها و شتاب دهنده ها)، بایندرها تحت پلیمریزاسیون قرار می گیرند و در نتیجه یک کامپوزیت سخت شده ایجاد می شود.

بتن های گوگرد پلیمر psc:

بر اساس ویژگی های برتر این ماده در خرید پلی پروپیلن گرانول، بتن گوگردی پلیمر می تواند به عنوان یک مصالح ساختمانی پیشرو برای سیستم های تاسیساتی زیرزمینی، سدها و سازه های دریایی استفاده شود.

بتن های باردار شده از پلیمر plc:

بتن های باردار شده از پلیمر plc پلیمرهای با چسبندگی سطح کم، استحکام خمشی، استحکام کششی و دوام یخ زدگی یا ذوب را بهبود می بخشند. آنها همچنین نفوذپذیری کلریدها، نمک ها و دی اکسید کربن را نیز کاهش می دهند.

خواص بتن پلیمری

بزرگترین خواص بتن پلیمری به 6 دسته تقسیم می شود. این دسته ها شامل پخت سریع، قدرت، چسبندگی خوب، دوام، نفوذپذیری کم و آب بند بودن و سبک وزن بودن آن است. توضیح کامل این خواص و اسپیسر پلاستیکی به شرح زیر است:

 • پخت سریع: اثر پخت در دمای محیط از -18 تا +40 درجه سانتیگراد (0 تا 104 درجه فارنهایت) سریع است.
 • قدرت: این ماده در مقایسه با بتن سیمانی دارای مقاومت کششی، مقاومت فشاری و مقاومت سایشی بالایی است.
 • چسندگی خوب: چسبندگی خوب به اکثر سطوح باعث بهبود چسبندگی به سطح قدیمی می شود.
 • دوام: این ماده با توجه به چرخه های عمل انجماد و ذوب و پروسه شیمیایی، دوام طولانی مدت خوبی به بتن می دهد، زیرا نفوذ کلریدها و نمک ها را کاهش می دهد.
 • نفوذپذیری کم و آب بند بودن: بتن پلیمری در برابر آب و محلول های تهاجمی یا مواد شیمیایی نفوذ پذیری کمی دارد.
 • سبک وزن: استفاده از پلیمر در بتن باعث تولید بتن سبک می شود.

خواص بتن پلیمری

کاربرد های بتن پلیمری

بتن پلیمری و گرانول بازیافتی در پروژه های تخصصی ساختمانی که نیاز به مقاومت در برابر چندین نوع خوردگی وجود دارد استفاده می شود. می توان از این ماده مشابه بتن معمولی نیز استفاده کرد. این ماده در کارهای زیر استفاده می شود:

 • ترمیم بتن آسیب دیده.
 • بتن پیش تنیده.
 • ساخت و ساز برقی یا صنعتی.
 • دریایی کار می کند.
 • از این ماده در اجزای سازه ای پیش ساخته مانند مخازن اسید، زهکش ها، موانع میانی بزرگراه ها استفاده می شود.
 • آب بندی سازه ها.
 • کارخانه های فاضلاب و آب شیرین کن.

جمع بندی

بتن پلیمری معمولاً در کاربردهای مختلفی مانند روش‌های تعمیر بهبود یافته، کاربردهای سازه‌ای و اجزای معماری و… استفاده می شود. خواص این ماده به پلیمر مورد استفاده در بتن بستگی دارد. از این رو انواع پلیمر مناسب را برای بتن خود انتخاب کنید. جهت خرید قوطی کلید پریز می توانید به ما مراجعه کنید

منبع

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *