مشاوره رایگان 09192124919

پروژه های ساختمانی به صورت گسترده از مواد فولادی و بازیافت پلاستیک در ساخت سازه ها استفاده می کنند. فولاد به مقاومت بیشتر ساختمان کمک می کند. استحکام و انعطاف پذیری سازه های فولادی بیشتر است. ساختمان هایی با اسکلت های فلزی باید در برابر آتش سوزی حفاظت شوند. یک راه های مؤثر برای مقاوم کردن سازه استفاده از پوشش ضد حریق می باشد.

 

پوشش ضد حریق

پوشش ضد حریق چیست؟

پوشش های ضد حریق موادی بر پایه روغن، حلال اپوکسی، مخلوط های دو قسمتی یا آب هستند. این مواد با توجه به پایه ساخت، قابل استفاده روی فولاد، چوب یا گچ هستند. در ساختمان های اداری، تجاری یا مسکونی می توان از ضد حریق استفاده کرد.

در هنگام ساخت سازه ها و ساختمان ها، در زمان بازسازی و ترمیم یا نوسازی می توان از رنگ های ضد حریق استفاده کرد؛ اما بهترین زمان برای اعمال کردن پوشش های مقاوم در برابر آتش سوزی پس از قالب بندی سازه خواهد بود؛ زیرا در این زمان امکان دسترسی به تمام بخش های ساختمان وجود دارد.

 

مزیت استفاده از پوشش ضد حریق

استفاده از ضد حریق مزایای بسیاری دارد. داشتن این مزیت ها سبب می شود تا استفاده از این محصول برای تمامی ساختمان ها  مانند گرانول بازیافتی الزامی باشد.

یکی از مزایای پوشش های ضد حریق افزایش مقاومت بخش های فولادی ساختمان است. وجود این رنگ از خوردگی فولاد یا زنگ زدگی آن جلوگیری می کند. پیشگیری از سایش قطعات فلزی از دیگر مزیت های این محصول به شمار می رود.

برای استفاده از ضد حریق محدودیتی وجود ندارد. روی سنگ، چوب، فولاد یا گچ می توان از رنگ های مقاوم در برابر حرارت استفاده کرد. این رنگ های در بخش های داخلی ساختمان، نمای بیرونی، پارکینگ و هر مکان دیگری کاربرد دارند.

رنگ و پوشش ضد حریق

با توجه به شدت آتش سوزی، رنگ های ضد حریق می توانند از گسترده شدن آتش جلوگیری کرده یا به طور کل آن را متوقف کنند. همین امر سبب می شود تا میزان خسارت وارد شده به ساختمان کمتر از مواقعی باشد که از چنین رنگ هایی استفاده نمی شود.

انواع پوشش ضد حریق

در صنعت ساختمان سازی از سه نوع پوشش رنگ ضد حریق استفاده می کنند. این سه دسته بندی شامل رنگ های منبسط شونده، مواد پاششی مواد معدنی و بورد های مقاوم در برابر آتش می شود. هر نوع پوشش ضد حریق کاربرد و مزایای خاص خود را مانند قوطی کلید پریز دارد.

رنگ های منبسط شوند هزینه بیشتری نسبت به پوشش های ضد حریق معدنی دارد؛ ولی از برد های مقاوم در برابر آتش ارزان تر است. زیبایی ظاهری این محصول بیشتر از دیگر مدل ها خواهد بود. رنگ های منبسط شونده با کمک قلم، دستگاه پاشش یا غلتک روی سطح پخش می شوند. این پوشش ضد حریق از سازه در برابر خوردگی یا آتش سوزی محافظت می کند.

رنگ منبسط شونده

 

در میان انواع پوشش ها برد های مقاوم در برابر آتش تأییدیه های زیادی دارد. این محصول روی تمامی سطح حتی کاغذ دیواری قابل استفاده خواهد بود. این نوع پوشش مقاوم در برابر آتش بیشترین هزینه را در میان محصولات مقاوم در برابر آتش سوزی دارند. وزن کم و نداشتن جلوه ظاهری خاص از دیگر ویژگی های این محصول به شمار می رود

پایه مواد تشکیل دهنده ضد حریق معدنی، گچ یا سیمان است. در خرید پلی پروپیلن گرانول برای مقاوم سازی بیشتر به این مواد پایه الیاف های تقویت کننده اضافه می شود. این نوع رنگ ضد حریق به صورت پاششی روی سطح مورد نظر اسپری می شود. مواد مقاوم در برابر آتش سوزی بر پایه گچ و سیمان تحمل دمای بالاتر از 450 درجه سانتی گراد را دارند. از معایب این نوع رنگ داشتن ظاهر نامناسب است. همین طور استفاده از این نوع رنگ وزن اضافه ای را به ساختمان تحمیل می کنند که باید در محاسبات در نظر گرفته شود.

پوشش ضد حریق سفید

 

چرا باید پوشش ضد حریق بخریم

برای حفاظت از سازه ها و ساختمان ها روش های مقاوم سازی متفاوتی وجود دارد. یکی از راه های ایمن سازی ساختمان در برابر آتش سوزی، پوشش ضد حریق است. این نوع رنگ مزایای بسیاری دارند و به طور گسترده استفاده می شوند. این نوع رنگ باعث کاهش آسیب به سازه در زمان آتش سوزی می شوند. پوشش های مقاوم در برابر حریق از زنگ زدگی و فرسودگی بخش های فولادی سازه جلوگیری می کنند. این پوشش عمر ساختمان را طولانی کرده و دوام آن را بالا می برد.

 

منبع

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *