مشاوره رایگان 09192124919

معرفی انواع گرید های نایلون

فهرست مطالب

با افزایش پیشرفت تکنولوژی، روش‌های جدیدی برای تولید محصولات پلاستیکی به‌وجود آمد. پس‌از آن سوالی مطرح شد که ماده اولیه مورد استفاده برای تولید وسایلی چون گریدهای نایلون، چه‌چیزی می‌تواند باشد. دربین موادهای گرانولی، پودری و پرک، به‌دلیل مزایای بالایی که گرانول داشت؛ در انتخاب برتر قرارگرفت. درواقع گرانول اسم پلیمر خاصی نمی‌باشد. این ماده، شکلی از پلیمر است که از حالت پودری به‌حالت دانه درمی‌آید. آسان استفاده‌شدن گرانول یکی از مزایای استفاده از آن می‌باشد.
گرانول برخلاف پودرها، از آلودگی محیط کارگاه و مشکلات تنفسی به‌دور می‌باشد. همچنین گرانول از هدررفتن ماده نیز جلوگیری می‌کند. اکثرتولیدکنندگان به‌دلیل داشتن مزایای زیاد، از گرانول به‌جای مواد پودری استفاده می‌کنند. برای تولید محصولات پلیمری با استفاده از گرانول و گرانول بازیافتی، اول باید آن‌را ذوب و سپس شکل‌دهی داد و ازآن استفاده کرد.

انواع گریدها برای تولید نایلون

دراین قسمت از مقاله انواع گریدهای نایلون را شرح می‌دهیم. کاربرد مواد پلیمری برای ساخت انواع نایلون‌ها به‌طور چشم‌گیری افزایش پیدا کرده‌است. قبل از هرچیز، بهتراست که به این نکته توجه داشته‌باشید. مفهوم نایلون در صنعت دنیا و بازارهای داخلی تفاوت وجود دارد. در ایران به موادی که داری پلی‌اتلین هست؛ نایلون گفته‌می‌شود. درمقابل در صنعت دنیا، نایلون به پلیمرهایی با ساختار پلی‌آمید گفته می‌شود؛ که باتوجه به خاصیت‌هایشان کاربردهای متفاوتی را دارند. توجه کنید که نایلکس با ساختار پلی‌اتیلن سنگین می‌باشد. درادامه انواع گریدها نایلون برای تولید نایلون گفته می‌شود.

 

گریدهای نایلون

 

گرانول پلی‌اتیلن

از پرمصرف‌ترین پلیمرها می‌تواند پلی‌اتیلن باشد. این پلیمر، جزء خانواده پلی‌الفین و از دسته ترموپلاستیک‌ها می‌باشد. شکل خاصی از پلی‌اتیلن می‌تواند گرانول پلی‌اتیلن باشد. درواقع گرانول‌، ترکیب خاصی از پلی‌اتیلن نمی‌باشد؛ بلکه به‌شکل گلوله‌ای از آن است که، جنس مولکولی گرانول می‌تواند متفاوت از آن باشد. از گرانول‌های پلی‌اتلین، به شکل گسترده‌ای در تولید کیسه‌ها، قاشق‌های پلاستیکی و بازیافت پلاستیک ، بطری‌های شیر، گریدهای نایلون‌ و… استفاده می‌شود.

گرانول‌های پلی‌اتیلن، انواع مختلفی را دارند. ازجمله از این گرانول‌ها می‌توان به پلی‌اتیلن ترفتالات، گرانول پلی‌اتیلن سبک خطی و سنگین و… نام برد. کاربرد این گرانول، در صنعت بسته‌بندی کالا، صنعت خودرو، صنعت لوازم‌ خانگلی و منزل، صنعت برق و مخابرات، صنعت آب‌وفاضلاب، نفت و مواد شیمیایی، صنایع پزشکی و دارویی و درنهایت صنایع عایق و پوشش استفاده کرد. گرانول پلی‌اتیلن از کاربردهای بسیار زیادی می‌تواند کمک‌رسان صنایع مختلف باشد. این گرانول برای گریدهای نایلون استفاده می‌شود.

گرانول پلی‌پروپیلن

گرانول پلی پروپیلن یاهمان pp نمونه‌ای از گرانول‌های پلیمری بوده، که ساختاری دانه‌ای شکل داشته و در تولید مواد پلاستیکی بسیار پرکاربرد می‌باشد. درواقع این گرانول شبیه به گوله‌ای است که درطی ساخت انواع مختلف مواد، به شکل‌های مختلفی تبدیل می‌شود. یکی از مهم‌ترین انواع پلیمرها گرانول پلی پروپیلن بوده که امروزه کاربردهای بسیار بیش‌تری را در صنعت دارد. این نمونه گرانول، در ساخت روکش کابل و سیم، تولید بطری‌ها، قوطی‌ها، مخازن و … کاربرد فراوانی دارد.

پروپیلن در شرایط نسبتا ملایم ودر فشار و دمای مناسب، در کنار کاتالیست مشهوری به‌اسم زیگلر ناتا بسپارش می‌شود؛ ودرنهایت پلی پروپیلن تولید می‌شود. البته باید توجه داشت که، زمانی که کاتالیزور بسپارش، زیگلر ناتا باشد؛ پلی پروپیلن به‌صورت ایزوتاکتیک در می‌آید. این ماده، در حدود ۹۰ درصد می‌تواند متبلور شود.  بسپارهای نرم و گرم، می‌تواند پلی پروپیلنpp باشد، که در موارد متفاوتی همچون ساخت اجزای خودرو، تجهیزات ساختمانی و صنعتی، ساخت لوله‌ها، تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی، نساجی، بسته بندی غذایی، قالب‌گیری تزریقی، قالب گیری دمشی، ورق، فیلم و … استفاده می‌شود.

گریدهای پرکاربرد

انواع مختلفی از گریدها و گریدهای نایلون وجود دارد، که کاربردهای بسیار زیادی در صنایع مختلفی دارد. گرانول پلی‌اتیلن یکی از این نوع گرانول می‌باشد که در گرانول سبک تزریقی،  گرانول سنگین تزریقی، گرانول سنگین بادی و… کاربرد دارد. گرانول پلی پروپلین از نوع دیگر آن است. درساخت گریدهای نایلون انواع مختلفی از گرانول‌ها استفاده می‌شود که شامل: پلی‌اتلین سبک ۲۱۰۰، پلی‌اتیلن سبک ۰۹۱۰، پلی‌اتیلن سبک ۲۱.۱TN، پلی اتیلن سبک ۲۴۲۰E، پلی اتیلن سبک ۰۰۷۵ و … از انواع آن می‌باشد. تمام این گریدهای نایلون می‌تواند در جاهای مختلف کاربردهای فراوانی داشته باشد.

 

گریدهای نایلون۱


پلی‌اتیلن سبک ۲۱۰۰

پلی‌اتیلن سبک ۲۱۰۰، یک پلی‌اتیلن سبک گرید فیلم می‌باشد. وزن مولکولی آن بسیار بالا می‌باشد که جهت تولید فیلم‌های متنوع و انواع لاینر به‌کار گرفته می‌شود. ویژگی بارز این پلی‌اتیلن، وزن مولکولی بسیار بالای آن و تولید فیلم‌های متنوع می‌باشد.

پلی‌اتیلن سبک خطی 02b220075

این پلی‌اتیلن سبک خطی دارای چگالی کم و وزن مولکولی بالا و خواص مکانیکی می‌باشد. فیلم ساخته شده از ۰۰۷۵ می‌تواند ضربات سریعی از خود نشان‌داده و عملکرد عالی و مقاومت کششی و همچنین سختی بالا را درخود نشان دهد. ردپای این محصول را می‌توان در ماشین‌های اتوماتیک مشاهده کرد. همچنین این پلی اتیلن از نظر برد، دارای سطح بسیار خوبی می‌باشد. درواقع این محصول، برای فیلم‌های فشرده‌ای که از مقاومت بالایی دربرابر ایجاد سوراخ و درجه بالای انقباض در هنگام خنکی دارند، بسیار گزینه خوبی می‌باشد.

این پلی اتیلن سبک خطی کاربردهای فراوانی دارد. ازجمله از کاربردهای آن در گریدهای نایلون نقش دارد. همچنین در تولید لوله‌های پلی‌اتیلن، ساخت ظروف با حجم کم، ساخت ظروف خانگی، اسباب‌بازی، روکش سیم‌های برق و مخابرات، فیلم، قطعات مختلف اتومبیل، لوازم ورزشی، آزمایشگاهی و قطعات صعنت استفاده می‌شود. این پلی‌اتیلن‌ها معمولا نیازی به حفاظت نداشته و برای آتش‌‌گرفتن، باید پیش‌گرم شوند.

 

 

پلی‌اتیلن سبک 210TN

این پلی‌اتیلن یکی از پلی‌اتیلن‌های سبک محسوب می‌شود. مواد این پلی‌اتیلن در فیلم قرار می‌گیرند. پلی اتیلن‌ها یکی از انواع پلیمرها می باشند که دارای کاربردهای گوناگونی در بخش‌های متفاوتی می‌باشد.همان‌طور که قبلا گفته‌شد،  پلی‌اتیلن‌ها در دسته‌های متفاوت پلی‌اتیلن سبک، پلی‌اتیلن سبک خطی ، پلی اتیلن سنگین تقسیم‌بندی و جای‌گذاری می‌شوند. در پلی اتیلن سبک، شاخه‌های جانبی بیش‌تر می‌باشد و همچنین فاصله بین مولکولی نیز بیش‌تر است. به‌طور کلی پلی اتیلن سبک در زمینه ساخت فیلم‌های پلیمری نسبت به سایر کاربردهای آن بیشتری می‌باشد.
این پلی‌اتیلن سبک ویژگی‌های بسیار زیادی دارد. ازجمله ویژگی‌های بارز آن، دوام بالا و استحکام مناسب می‌باشد. همچنین این پلی اتیلن در تولید گریدهای نایلون نیز بسیار پرکاربرد می‌باشد.

تمامی این پلی‌اتیلن‌ها مزایای بسیار زیادی در صنایع مختلف دارند. درکنار تمامی این مزایا، معایبی نیز وجود دارد. پلی اتیلن‌ها بر اساس چگالی، وزن و روشی که برای تولید از آن استفاده می‌کنند از محبوبیت زیادی برخوردار هستند. همچین مزایای دیگر همچون هزینه مقرون به‌صرفه، مقاومت دربرابر الکل‌ها، مقاومت خوب دربرابر ضربه و هزینه پایین، جذب آب و رطوبت بسیار پایین و… وجود دارد.

از معایب این پلی‌اتیلن‌ها می‌توان به ترک خوردگی زیاد دربرابر ارتعاش، سختی کم، ظرفیت دمایی پایین دربرابر تولید محصولاتی که به دمای بالا نیاز دارند را امکان ناپذیر می‌کند، قابلیت اشتعال بسیار بالا، ممکن نبودن اتصال آن از طریق جوشکاری و… می‌توان اشاره کرد. با تمام این ویژگی‌ها، پلی‌اتیلن‌ها در زندگی امروزی و گریدهای نایلون بسیار به پیشرفت و راحتی زندگی ما کمک شایانی کرده‌اند.

منبع

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای خرید انواع مواد پلیمری و گرانول و پروپیلن همین حالا سفارش خود را در اپیک پلیمر ثبت کنید.

آخرین مقالات