محصولات پلاستیکی و محصولاتی که بازیافت می شوند، پس از بازیافت به ماده اولیه ای تبدیل می گردند که می توان از آن ها برای ساخت محصولات دیگر استفاده کرد. در این مسیر دستگاهی که این روند را  آغاز و پیگیری می‌ کند و ماده های  اولیه را به وجود می آورد، دستگاه گرانول ساز است که از مواد بازیافتی(بازیافت پلاستیک) ماده اصلی محصولات پلاستیکی را می سازد.

البته این دستگاه تنها در تولید مواد اولیه بازیافتی کاربرد ندارد بلکه در ساخت ماده اولیه مواد غیر بازیافتی نیز مفید است. این دستگاه دارای ظرفیت بسیاری برای تولید می باشد؛ اما این ظرفیت ها در شرایط خاصی مولد این افزایش ظرفیت می شوند. در ادامه در این رابطه بیشتر خواهیم دانست.

بیشتر بخوانید:فروش پلی پروپیلن

دستگاه-گرانول ساز

 

دستگاه گرانول ساز چیست؟

دستگاه گرانول ساز، سازنده انواع گرانول های بلوری و گرانول بازیافتی از کاربرد بالایی در صنعت پلاستیک سازی بهره مند است. این دستگاه به مثابه چرخ گوشت عمل می کند، که هم عمل رشته کردن و هم عمل خرد کردن مواد بازیافتی و مواد غیر بازیافتی را انجام می دهد. سپس این رشته ها و خرده های ایجاد شده را در طی عملیاتی شیمیایی، اکسترود سازی می کند و از این مواد گرانول های بلوری تهیه می کند.

طرز کار دستگاه گرانول ساز

مواد اولیه از طریق یک قیف به ورودی های دستگاه گرانول ساز وارد می شوند بعد از ورود مواد اولیه و قرارگیری آنها در بخش سیلندر دستگاه در مجاورت حرارت هیتر های تهویه قرار گرفته و به مواد مذاب تبدیل می گردند. در نهایت با قرارگیری در بخش مارپیچ، دستگاه به شکل رشته هایی خارج می‌ شوند و بعد از عملیات خنک سازی، به انجماد می رسند. سپس توسط کاتر این رشته های منجمد شده به قطعات کوچک تری تقسیم می گردند که به هریک از آن گرانول گفته می شود.

 

 

راه های افزایش ظرفیت تولید دستگاه گرانول ساز

برای آنکه ظرفیت تولید کردن را در دستگاه گرانول ساز افزایش دهیم راه هایی هست که می توانید از آن استفاده کنید که در ادامه به بیان این راه ها می پردازیم:

  • استفاده از فیلتر توری یا مش های پایین

این روش زمانی کاربرد دارد که میزان ناخالصی موجود زیاد اهمیت نداشته باشد. در دستگاه گرانول در دهانه خروجی آن  فیلتر های توری مختلفی وجود دارند که این مش ها از درجات بسیار ریز تا مش ها ی بازتر موجود است و مواد مذاب از آن ها با سرعت مختلفی عبور می‌ کنند.

در مش های ریزتر درست است که عملیات به کندی انجام می گیرد اما مواد مذاب خارج شده خالص ترند،  بنابراین در زمانی که ناخالصی کمتر مورد اهمیت قرار می گیرد استفاده از فیلترهای توری درشت تر باعث سرعت انجام کار و در نهایت افزایش تولید می شود.

  • افزایش مقدار خوراک دستگاه

در این روش باید مواد اولیه را بسیار خرد و ریز کنید تا به اصطلاح شبیه به پرک شوند، آن وقت است که دستگاه برای تغذیه شدن دچار مشکل نخواهد شد و دیگر عملیات خوراک دهی به دستگاه قطع نمی شود. چرا که با قطع خوراک دهی، فرایند تولید نیز مختل می شود.

 

 

دستگاه -گرانول ساز

 

  • زیاد کردن دور مارپیچ

افزایش تعداد دور های مارپیچ دستگاه گرانول، باعث افزایش سرعت حرکت مواد مذاب در درون دستگاه می گردد و این روند با توجه به مطالب گفته شده باعث ایجاد ظرفیت بیشتری برای تولید می شود. البته در افزایش تعداد دور های مارپیچ باید به نکات دیگری توجه کنید.

برای مثال تعداد دور های مارپیچ به تنهایی اگر افزایش یابند، باعث افزایش تولید نخواهد شد، بلکه با در نظر گرفتن دما و  مش های فیلتر دهانه خروجی دستگاه می ‌توان به افزایش ظرفیت تولید دست یافت.

  • افزایش دما

 با افزایش دما سرعت مذاب شدن مواد اولیه در درون دستگاه بالاتر رفته و این روند به سرعت مذاب شدن مواد، خروج آن ها و در نهایت افزایش تولید می انجامد.

همچنین بخوانید: خرید پلی پروپیلن گرانول

 

دستگاه اکسترودر
‘FH’9 ~D’3*Ì© G’Ì B'(D (‘2Ì’A*

نتیجه گیری

با توجه به مطالب گفته شده، دستگاه های گرانول دستگاه‌ هایی هستند که مواد اولیه محصولات پلاستیکی را می سازند و در صنعت پلاستیک سازی کاربرد بسیاری دارند. نوع تک پیچ  آن در صنایع پلاستیک سازی بیش تر از نوع  دیگر، مورد استفاده قرار می گیرد. گرانول ها بلور های رشته ای منجمد شده ای هستند که در طی فرایند مذاب شدن مواد اولیه در درون دستگاه گرانول و سپس خنک‌ سازی ایجاد می شوند.

این دستگاه به دلیل کاربردی بودن، توجه بسیاری را به خود جلب کرده است و باعث شده است که  مهندسان به دنبال  راه ها ی افزایش ظرفیت تولید این دستگاه ها  باشند. روش هایی که در بالا توضیح داده شد از روش‌ هایی است  که می‌ تواند به افزایش ظرفیت تولید این دستگاه بی انجامد.

منبع

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *