مشاوره رایگان 09192124919

در صنعت پتروشیمی مواد مختلفی تولید می شوند. در پتروشیمی به پلمیر هایی که برای سهولت و آسانی در کار به شکل خاص و دانه دانه در می آیند٬گرانول می گویند. در این میان گرانول انواع مختلفی دارد که یکی از انواع آن گرانول بازیافتی می باشد.

گرانول های بازیافتی همانطور که در ابتدا هم گفتیم گونه ای دیگر از گرانول ها می باشد و شکل آن به صورت دانه دانه می باشد. این گرانول از مواد پلیمری و ضایعات پلاستیکی مانند پلی پروپیلن٬پلی اتیلن و سایر پلاستیک های قابل بازیافت درست می شوند.

اگر بخواهیم به صورت جزئي تر روند تولید گرانول بازیافتی را بگوییم٬در ابتدا ضایعات پلاستیکی و پلیمری در داخل دستگاه بازیافت شده و سپس برش می دهند و این ضایعات پلاستیک به تکه های ریز تبدیل می شوند و در نهایت به این تکه های ریز شده٬گرانول بازیافتی می گوییم

برای استفاده از گرانول بازیافتی در ابتدا باید آن را ذوب کرد و در مرحله بعد به آن شکل داد تا در نهایت بتوان از آن استفاده کرد و قطعات جدید ساخت.

همچنین در موردفروش پلی پروپیلن بیشتر بدانید

 

گرانول بازیافتی

فرآیند ساخت گرانول های پلاستیک بازیافتی

  1. جمع آوری و دسته بندی زباله های پلاستیکی اولین گام در فرآیند ساخت گرانول های پلاستیکی بازیافتی، جمع آوری و دسته بندی زباله های پلاستیکی است. زباله های پلاستیکی می توانند از منابع مختلفی از جمله زباله های خانگی، زباله های صنعتی و زباله های پس از مصرف به دست بیایند. زباله ها بر اساس نوع پلاستیکی که از آن ساخته شده اند تفکیک می شوند، زیرا انواع پلاستیک دارای خواص و نقطه ذوب متفاوتی هستند.
  2. خرد کردن و شستشو پس از دسته بندی زباله های پلاستیکی، آن را به قطعات کوچک خرد می کنند. سپس پلاستیک خرد شده شسته می شود تا هرگونه ناخالصی مانند برچسب، چسب و کثیفی از بین برود. این مرحله برای اطمینان از اینکه گرانول های پلاستیکی بازیافتی از کیفیت بالایی برخوردار هستند و حاوی هیچ گونه آلودگی که می تواند بر کیفیت محصول نهایی تأثیر بگذارد، مهم است.
  3. ذوب و اکستروژن مرحله بعدی ذوب زباله های پلاستیکی خالص است. سپس پلاستیک ذوب شده از طریق دستگاهی اکسترود می شود که آن را به صورت گلوله های کوچک در می آورد. فرآیند اکستروژن به حذف هر گونه حفره هوا یا ناخالصی هایی که ممکن است در پلاستیک ذوب شده وجود داشته باشد کمک می کند.
  4. خنک‌سازی و گلوله‌سازی هنگامی که پلاستیک اکسترود شد، سپس سرد و گلوله‌سازی می‌شود. این فرآیند به جامد شدن پلاستیک و دادن شکل و اندازه ثابت به آن کمک می کند. سپس گرانول های پلاستیکی بازیافتی آماده استفاده در تولید محصولات پلاستیکی جدید هستند.

انواع گرانول بازیافتی

پروژه های زیرساختی، معمولاً مقادیر قابل توجهی از مواد معدنی بکر را مصرف می کنند، از این رو استفاده از زباله های پلاستیکی به عنوان مواد جایگزین، مقادیر قابل توجهی از این زباله ها را از محل های دفن زباله منحرف می کند. انواع گرانول بازیافتی شامل پلی اتیلن خطی با چگالی کم (LDCAL)، پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) و پلی اتیلن کم چگالی (LLDPE) است.

در موردقوطی کلید پریز بیشتر بدانید

 

انواع گرانول بازیافتی

پلی اتیلن خطی با چگالی کم (LDCAL)

یکی از انواع گرانول بازیافتی پلی اتیلن با چگالی کم خطی به اختصار LLDPE نامیده می شود. LLDPE یک پلیمر خطی (پلی اتیلن)، با تعداد قابل توجهی شاخه های کوتاه است که معمولاً از طریق کوپلیمریزاسیون اتیلن با زنجیره بلندتر الفین ها ساخته می شود. پلی اتیلن کم چگالی خطی از نظر ساختاری با پلی اتیلن کم چگالی قابل پیش بینی (LDPE) به دلیل عدم وجود انشعاب زنجیره بلند متفاوت است.

LLDPE خواص جریان مذاب منحصر به فردی دارد. LLDPE به دلیل توزیع وزن مولکولی باریکتر و انشعاب زنجیره کوتاهتر، حساسیت کمتری به برش دارد. در طول فرآیند برش، مانند اکستروژن، LLDPE چسبناک تر از LDPE باقی می ماند. حساسیت برشی کمتر LLDPE باعث کاهش تنش سریع‌تر زنجیره‌های پلیمری در طول اکستروژن می‌شود و بنابراین، خواص فیزیکی مستعد تغییر در نسبت‌های دمیدن هستند. در گسترش مذاب، LLDPE ویسکوزیته کمتری در تمام نرخ های کرنش دارد. با افزایش نرخ تغییر شکل پلی اتیلن.

پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE)

از دیگر  انواع گرانول بازیافتی٬ HDPE است که نوعی پلی اتیلن است. رایج ترین پلاستیک است که بیش از 34 درصد از بازار جهانی پلاستیک را به خود اختصاص داده است. این یک پلیمر است که از تعداد زیادی واحد تکرار شونده (معروف به مونومر) تشکیل شده است و فرمول شیمیایی آن را می توان به صورت (C2H4)n تعمیم داد. انشعاب در پلی اتیلن با چگالی بالا٬ نسبتاً کم است (در مقایسه با سایر دسته های پلی اتیلن). 

محصولات ساخته شده از پلی اتیلن با چگالی بالا ماندگاری بالایی دارند و نگهداری آنها آسان است. مواد غذایی ذخیره شده در ظروف HDPE توسط پلیمر آلوده نمی شوند و برای انسان کاملاً ایمن است. برخی از ویژگی های مهم این پلیمر در این زیربخش برجسته شده است.

با اسپیسر پلاستیکی بیشتر آشنا شوید

 

گرانول بازیافتی

پلی اتیلن کم چگالی (LLDPE)

آخرین گروه از انواع گرانول بازیافتی٬ پلی اتیلن کم چگالی (LDPE) یک پلیمر ترموپلاستیک انعطاف پذیر، بی بو، شفاف و 100% قابل بازیافت است که در محصولاتی مانند کیسه های مواد غذایی/زباله، ظروف آبمیوه، و روکش های چسبناک محبوبیت دارد.انعطاف‌پذیری، چقرمگی و مقاومت در برابر خوردگی همراه با فرآیند تولید کم‌هزینه و با راندمان بالا، آن را به انتخابی جذاب برای کاربردهای مهندسی تبدیل می‌کند و تقاضا برای تولید میلیون‌ها تن LDPE در سال را افزایش می‌دهد.

LDPE در محصولات پلاستیکی به عنوان عدد “4” در یک مثلث فلش مشخص می شود. LDPE یک پلیمر ترموپلاستیک انعطاف پذیر، بی بو، شفاف و 100% قابل بازیافت است. این به طور گسترده در محصولاتی مانند کیسه های مواد غذایی / زباله، ظروف آب میوه و بسته بندی استفاده می شود.

پلی اتیلن یک پلیمر ترموپلاستیک مشتق شده از نفت است که از زنجیره های بلندی از مولکول های اتیلن به نام مونومر تشکیل شده است که می تواند به شکل (C2H4)n نمایش داده شود.

در مورد بازیافت پلاستیک نمی دانید؟بیشتر بخوانید

تاثیر پلاستیک ها بر تخریب محیط زیست

با این وجود، علی رغم تمام این مزیت ‌های استثنایی، پلاستیک بار زیست محیطی زیادی دارد. ماندگاری و دوام پلاستیک بر روی زمين آنقدر زیاد است که می تواند صدها سال قبل از شروع به تجزیه شدن در محیط باقی بماند.

مطالعات تخمین می‌زنند که یک بطری PET حداقل 450 سال طول می‌کشد تا به طور کامل تجزیه شود و قبل از این اتفاق، به قطعات ریز زیادی به نام میکروپلاستیک‌ها تجزیه می‌شود که به طور بالقوه می‌توانند وارد زنجیره غذایی شوند. به همین دلیل است که بسته بندی های تهیه شده از گرانول بازیافتی، در میان اقلامی است که اغلب در اقیانوس ها نیز یافت می شود.

منبع

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *